HABER

Abbas: "Yarın Hamas ile görüşeceğiz"

GAZZE (İHA) - Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas, yarın Hamas liderleri ile yapacağı görüşme için bugün akşam saatlerinde Gazze'ye geldi. Abbas, Hamas milletvekilleriyle görüşeceğini ve belirlenen başbakan ismini değerlendireceğini söyledi. Abbas ayrıca, Filistin'in ay başından beri ciddi bir ekonomik kriz yaşadığını da sözlerine ekledi.

25 Ocak seçimleri sonrasında geçtiğimiz gün Gazze ve Ramallah'ta aynı anda yapılan ilk meclis toplantısının ardından hükümeti kurma görevini Hamas'a veren Abbas, yarın Hamas liderleriyle Gazze'de bir araya gelecek. Görüşme için bugün akşam saatlerinde Erez Kapısı'ndan giriş yapan Abbas, ofisinde bir basın toplantısı düzenledi. Evinin ve ofisinin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alınan Abbas, yaptığı kısa konuşmada, yarın yapacağı görüşmeyle ilgili bilgi verdi.

Abbas, Hamas'ın belirlediği başbakan adayının yarın resmi olarak kendisine bildirileceğini belirterek, "Başbakan adayının İsmail Haniyye olduğunu biliyoruz ancak bu resmiyete kavuşmadı. Bu görüşmenin ardından başbakan adayını hükümeti kurmakla görevlendireceğim. Yeni hükümet kuruluncaya kadar eski hükümet görevine devam edecek. İsrail hükümeti ve bu dünya Filistin'deki demokratik seçime saygı göstermeli, çünkü Filistin halkı böyle istedi" dedi.

Şu anda Filistin'in gerçek bir ekonomik krizden yaşadığını ifade eden Abbas, "Ay başından beri ciddi bir ekonomik kriz içindeyiz. Gelecek hafta içinde seçimleri değerlendirmek üzere ABD'den 2 temsilci ile Filistin'de bir araya geleceğiz. Bunun dışında yine 2 hafta sonra El Fetih Partisi ile bir toplantımız olacak" şeklinde konuştu.

İsrail'in barış konusunda kendileri ile ortaklığa yanaşmamasından şikayetçi olan Abbas, "Şarm El Şeyh anlaşmasının ardından başka bir anlaşma sağlanamadı" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler