Aromalı e-sigaralar yasaklanacak mı?

ABD’de açıklanamayan bir akciğer hastalığıyla bağlantılı olduğu söylenen ve ülkede altıncı ölüme neden olan elektronik sigaralarla ilgili Trump yönetimi harekete geçiyor.

Aromalı e-sigaralar yasaklanacak mı?

Başkan Trump, ülkede e-sigara kullanımıyla ilgili bir sorun olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı da aromalı tüm sigaraları piyasadan kaldırmayı planladıklarını açıkladı.

Oval Ofis’te Trump’la bir araya gelen Sağlık Bakanı Alex Azar, aromalı e-sigaraların çekiciliğine kapılan çocukların nikotin bağımlısı olduğunu söyledi. Azar, bakanlığa bağlı Gıda ve İlaç Dairesi FDA’in normal tütün dışında aromaların yasaklanmasının önünü açacak bir kılavuz belge üzerinde çalıştığını açıkladı.

Sağlık Bakanı Azar, “FDA belgeyi tamamladığında, bu tür ürünlerin tümünün piyasadan kaldırılması için eyleme geçeceğiz” dedi.

ABD’de elektronik sigaraya bağlı olduğu kabul edilen altı can kaybı yaşandı. Ülkede 33 eyalette elektronik sigara kullanımına bağlı 450 akciğer hastalığı vakası inceleme altında.

Başkan Trump da, “Ülkemizde yeni bir sorun baş gösterdi. Sorunun ismi e-sigara. Özellikle de masum çocukları etkileyen e-sigara kullanımı” diye konuştu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri CDC’nin ülke çapındaki soruşturmasında vakalar, belirli bir e-sigara ürünü ve markasıyla ilişkilendirilmiş değil. Ancak bildirilen vakaların çoğu, esrar ürünleri dahil E vitamini asetatı içeren e-sigara likitleriyle ilgili görünüyor.

Gıda ve İlaç Dairesi FDA, içicileri bu asetatı solumamaları, karaborsadan e-sigara ürünleri almamaları, esrarın etken maddesi THC yağını kullanmamaları konusunda uyarıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Ölümü artırmıyor, devlet aldığı haraç vergiyi bundan alamadığı için yasaklanıyor, içine saf dumanı çekince yasaklanmıyor çünkü ölümü artırmıyor yani devlet vergisini alıyor...
sen orayı türkiye zannettin galiba adamlar çatır çatır vergisini alır herşeyin orası amerika kardeş. burda namuslu vatandaşı oynayan ne insanlar var öbür,dünyada vebalini veremez..
Enteresan olmuş. 6 ölüm ile sonuçlandığı TAHMİN edilen bu tehlikeye karşı devletlerin önlem alması bence mükemmel bir olumlu adım fakat her gün binlerce kişinin kanser, ölüm ile sonuçlandığı sigaraya bağlı ölümler için aynı devletler bir önlem alabilecekler mi peki? Almıyorlarsa sağlık sorunlarının bahane edilerek sigaradan gelen gelirin düşmesi engelleniyor demektir. E-Sigara likit muhteviyatında bulunan ürünlerin FDA onaylı malzemeler olup halen ilaç ve gıda sanayisinde zaten kullanıldığı da bilinmesine rağmen.
yahudiler üretiyor bütün sigaraları milyonlarca insan sigara dan ölüyor 50 kişi akciğer hastalığına yakalanmış yahudi oynu
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler