'ABD askerî operasyona hazır'

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel Amerikan ordusunun emir verilmesi halinde Suriye'ye askerî müdahaleye hazır olduğunu açıkladı.

'ABD askerî operasyona hazır'

İran'dan açıklamaya yanıt gecikmedi. Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hagel "Başkan Barack Obama, Savunma Bakanlığı'ndan tüm olasılıklara karşı her türlü seçeneğe hazırlık yapılmasını istedi, biz de bunu yaptık” diye konuştu. Hagel "Eğer bunlardan birini kullanmak isterse, hangi seçenek olursa olsun bunu hayata geçirmek için hazırlıklıyız” ifadelerinde bulundu.

ABD Savunma Bakanı, Suriye'de Beşar Esad rejiminin kimyasal silah kullanıp kullanmadığına dair ellerinde yeterince delil olmadığını belirtti. Chuck Hagel ABD ve müttefiklerinin istihbarat servisleri üzerinden Suriye'de kimyasal silah kullanılıp kullanılmadığına dair delil topladıklarını ifade etti. Hagel "İstihbarî deliller olmadıkça daha fazla açıklama yapmayacağım" dedi.

Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama'nın İngiltere Başbakanı David Cameron ile bir telefon görüşmesi yaptığı belirtiliyor. Başbakan David Cameron'un sözcüsü tarafından yapılan açıklamaya göre taraflar kimyasal silahlara karşı yapılacak bir harekatın uluslararası toplumun bir tepkisi olarak meydana gelmesi konusunda hemfikir.

Suriye ve İran'dan yanıt gecikmedi

İran ABD'yi olası bir askerî operasyona karşı uyardı. İran resmi Fars haber ajansına bir açıklama yapan Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Mesud Cezayiri "Amerika Suriye cephesindeki kırmızı çizginin sınırlarını biliyor ve bu kırmızı çizginin aşılmasının Beyaz Saray açısından ciddi sonuçları olacaktır" dedi.

Suriye Enformasyon Bakanı Umran Zuabi de ABD öncülüğünde yapılacak bir askerî operasyonun "piknik" olmayacağını ifade ederek "Amerikan askerî operasyonunun çok ciddi yansımaları olacaktır ve tüm Ortadoğu'yu tutuşturacak bir ateş topu yaratacaktır" dedi.

© Deutsche Welle Türkçe

DW, AFP, EC/BK

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
"Tüm Ortadoğu'yu tutuşturacak bir ateş topu yaratacaktır" Evet bu, III.dünya savaşının başlangıcı olabilir.
BENCE ARTIK 3. DUNYA SAVASININ BASLAMASI GEREKIYOR
Diğer Haberler