HABER

"ABD askerine hayır"

ANKARA (İHA) - Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Başkanı Celal Talabani olası bir Irak operasyonunun ardından, ulusal güce ait askerlerin en kısa süre içerisinde Irak'ı terk etmesini istediklerini belirterek, Türk askerini dost bir güç olduğu için Irak'ta görmekten memnunluk duyacaklarını, ancak ABD askerinin Irak'a girmesi için kuvvetli nedenleri olması gerekeceğini söyledi.

IKYB lideri Celal Talabani, Irak Türkmen Cephesi (ITC) lideri Sanan Ahmet Ağa'yı ziyaret etti. ITC'nin Türkiye Temsilciliği'nde gerçekleşen ve yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından her iki lider de görüşmeye ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Talabani, Irak'taki iki toplumu temsil ettiklerini belirterek, gerek Türkmenler gerekse Kürtler için Londra Konferansı'nın iyi bir gelişme olduğunu söyledi. Talabani, her zaman Türkmenlerin haklarını Kürtler kadar önemsediklerini belirterek, "Bizi ileride Bağdat'ta ya da Kerkük'te omuz omuza çalışırken göreceksiniz" şeklinde konuştu.

ITC lideri Sanan Ahmet Ağa ise Londra Konferansı'nın ardından Irak'ta yaşayan topluluklar açısından memnunluk verici gelişmeler olduğunu belirterek, Kürt liderlerinden aldıkları sözlerden ve işbirliği çabasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

"ABD ASKERİNİN IRAK'A GİRMESİ İÇİN GÜÇLÜ SEBEPLERİ OLMALI" Ağa ve Talabani daha sonra basının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Türk askeri görmekten memnunluk duyacağınızı söylemiştiniz, peki aynı düşünceleri ABD askerleri için de taşıyor musunuz?" yönündeki sorusunu yanıtlayan Talabani, "Ben Türk askerlerine 'Evet' dedim, Çünkü Türk ordusu dost ve müttefik bir ordudur. Kardeş güçtür, ama ABD askerinin Irak'a girmesi için kuvvetli sebeplerinin olması gereklidir" dedi.

Bir basın mensubunun "Kürtlerin, Türkmenler için yaptığı dayanışmanın çağrısına güveniyor musunuz?" sorusuna yanıt veren Türkmen lideri Ağa ise, her şeyin bir başlangıcı olduğunu, Kürt liderlerinin çok olumlu yaklaşımlarda bulunduğunu, ancak Türkmenlerin halen bazı konularda endişeleri olduğunu dile getirdi. Ağa, Kürtlerin kendilerine birçok konuda taahhütler verdiğini hatırlatarak, Türkmenlerin özellikle Irak'ta kurulacak ulusal parlamentoda temsil hakkı istediklerini kaydetti. Talabani de Türkmenlere bu konuda taahhütte bulunduklarını ve Türkmenlerin sadece parlamentoda değil, Irak'la ilgili her konuda söz haklarının tıpkı diğer toplumlarda da olacağı gibi bulunacağını dile getirdi.

Bir basın mensubunun "Kerkük konusunda bir anlaşma sağlandı mı?" şeklindeki sorusuna cevap veren Türkmen lideri Ağa, Kerkük'ün tüm Irak toplumuna ait olduğunu söyledi. Ağa, "Kerkük'te Kürtler kadar Türkmenlerin de hakkı vardır. Biz bunun peşindeyiz. Talabani, bizim bu fikrimize yakın olduğunu da bildirdi" dedi.

"OPERASYONUN ARDINDAN, ULUSAL GÜCÜN IRAK'TAN HEMEN ÇIKMASINI İSTİYORUZ" IKYB lideri Celal Talabani bir soru üzerine Irak'ta meydana gelecek operasyonun ardından Ulusal Güç askerlerinin derhal Irak'ı terk etmelerini istediklerini belirtti. Talabani, "Biz operasyonun hemen ardından askerlerin en kısa sürede Irak'tan çıkmasını istiyoruz. Askerlerin Irak'ta öyle 5 yıl gibi bir süre falan kalmasından yana değiliz" şeklinde konuştu.

Talabani, bir gazetecinin "Olası operasyon sırasında Türkiye'nin bir göç dalgasını engellemek üzere sınırları kapatmasının nasıl değerlendiriyorsunuz?" yönündeki bir soruyu yanıtlayarak, Türkiye'nin sınırları kapatmasının ardından, Kuzey Irak'ta göçmen kampları kurulmasına yardımcı olacağını umduklarını belirterek, "Kuzey Irak'ta kampların kurulması dışarıda kurulmasından iyidir" şeklinde konuştu.
Talabani, Irak'ta demokratik bir rejimin kurulmasından yana olduklarını ifade ederek ABD'nin Londra Konferansı'nda bu düşüncelerine destek verdiklerini de sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön