HABER

ABD, balistik füze savunma sistemini test etti

ABD Füze Savunma Ajansı Marshall Adaları’nda bulunan Reagan Test Sahası'ndan fırlatılan kıtalararası balistik füzeye kapasitesine sahip bir füze ile Kaliforniya eyaletinde bulunan Vandenberg Hava Üssü’nden fırlatılan Karada Konuşlu Orta Ölçekli Savunma Sistemi ile önleme denemesi yaptı. Pentagon denemenin başarılı olduğunu, füzenin Pasifik'te düşürüldüğünü açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) balistik füze sistemlerine karşı orta ölçekli balistik füze savunma sisteminin yapılan bir testte Marshall Adaları’ndan fırlatılan kıtalararası balistik füze kapasitesinde bir füzeyi Pasifik Okyanus’u üzerinde başarıyla düşürdüğünü bildirdi.

Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada ABD Füze Savunma Ajansı ve Hava Kuvvetleri 30. Uzay Kanadı ile Kuzey Amerika Saha Komutanlığının teknik adıyla Karada Konuşlu Orta Ölçekli Savunma Sistemi olarak bilinen balistik füze savunma sisteminin test edildiğini açıkladı.

MARSHALL ADALARI'NDAN FIRLATILDI

Açıklamada Kaliforniya eyaletinde Vanderberg Hava Üssü’nde konuşlu balistik füze savunma sisteminin Marshall Adaları’ndan fırlatılan kıtalararası balistik füze kapasitesindeki bir füzeyi başarılı bir şekilde vurduğu kaydedildi.

Söz konusu sistemin ve ABD balistik füze savunma sisteminin ilk gerçek atış denemesi olduğu vurgulanan açıklamada, savunma sisteminin hedef füzenin iz ve yön bilgilerinin birçok sensörle ve Pasifik Okyanusu’nda konuşlu X-Band radarları ile aldığı ve bu veriler üzerinden atış kontrol mekanizmasını ayarladığı ifade edildi.

"İNANILMAZ BİR BAŞARI"

Füze Savunma Sistemi Ajansı Direktörü Koramiral Jim Syring önleme denemesini “inanılmaz bir başarı” olarak tanımlarken söz konusu sistemin ABD topraklarını korumada önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

"TEK NEDEN KUZEY KORE DEĞİL..."
Testin Kuzey Kore’nin balistik füze denemelerini sıklaştığı bir zamana denk gelmesi dikkat çekti. Test öncesi açıklamalarda bulunan Pentagon sözcüsü Albay Jeff Davis, söz konusu testin Kuzey Kore ile balistik füze denemeleri üzerine söz konusu olan gerginlikle ilişkili olmadığını iddia etti ancak Kuzey Kore’nin ABD’nin neden böyle bir savunma sistemine sahip olması gerektiğini kanıtladığını savundu.

Davis şöyle devam etti: “Ancak Kuzey Kore bu kapasiteye sahip olmamız ve bu testi yapmamızın tek nedeni değil. İran da aynı zamanda çok karmaşık füzelere sahip ve mevcut füze sistemlerinin menzil ve isabetini geliştirmeye devam ediyor. Onların balistik füze kapasiteleri ABD’nin Ortadoğu’daki stratejik menfaatlerini tehdit etmeye devam edecektir.”

Söz konusu sistem 2004 yılında ABD ordusunun envanterine eklenirken şu ana kadar yapılan denemelerde sadece dört kez başarılı olduğu belirtiliyor. En son 2014 yılında yapılan bir testi başarıyla gerçekleştirilen sistemin her bir test maliyetinin 240 milyon dolar olduğu ifade edildi. (AA)

Geri Dön