ABD Başkan Yardımcısı Cheney Afganistan'da

ABD Başkan Yardımcısı Cheney Afganistan'da

KABİL (İHA) - ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Afganistan'da militanlara karşı yürütülen mücadeleyi değerlendirmek üzere başkent Kabil'e geldi.

Çok sıkı emniyet tedbirleri altında başkente gelen Cheney'in programının ayrıntıları güvenlik nedeniyle gizli tutuluyor. Cheney'in Sözcüsü Lee Anne McBride, gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile görüşecek olan Başkan Yardımcısı'nın ABD-Afganistan stratejik ortaklığını ve terörle mücadelenin bundan sonra safhasının nasıl devam edeceği konusunu müzakere edeceğini belirtti.

Cheney'in ülkede istikrarın sağlanması ve yeniden yapılanma faaliyetlerine yardımcı olan NATO ittifakı ve ABD öncülüğündeki uluslararası birliğin komutanlarıyla bir araya gelmesi de bekleniyor. Son olarak 2007 yılı Şubat ayında Afganistan'a gelen Cheney, bir ABD askeri üssünü ziyareti sırasında askeri kompleks dışında intihar eylemi düzenlenmiş, olayda en az 20 kişi hayatını kaybetmişti. ABD ordusu, bahar operasyonları öncesinde, geçtiğimiz hafta ülkenin güneyine 3 bin 600 kişilik takviye bir kuvvet konuşlandırmaya başlamıştı.

ABD, BM rakamlarına göre geçtiğimiz yıl bin 500'ü sivil 8 bin kişinin hayatını kaybettiği Afganistan'da özellikle direnişin yoğun olduğu ülkenin güneyinde daha fazla muharip asker konuşlandırılması için NATO müttefiklerine çağrıda bulunuyor. ABD, gelecek ay yapılacak NATO zirvesinde müttefiklerinden Afganistan'a ilave asker gönderme sözü almayı hedefliyor. ABD'nin Kabil Büyükelçisi William Wood, bu hafta yaptığı açıklamada, NATO zirvesinden "iyi haberler" beklediklerini bildirdi.