ABD Başkan Yardımcısı Cheney Ankara'da

Ankara - ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, çıktığı bölge turu çerçevesinde temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Cheney ve beraberindeki heyet, Esenboğa Havaalanında Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson, Ankara Valisi Kemal Önal ve Merkez Komutanı Tuğgeneral Naci Özdemir tarafından karşılandı. Cheney, Esenboğa Havalimanına indikten sonra VIP salonuna geçmeden,
apronda kendisini bekleyen araçlarla havalimanından ayrıldı.

Cheney'e, Türkiye ziyareti sırasında, eşi Lynne Cheney ve ABD Dışişleri Bakanlığında müsteşar yardımcısı olan kızı Elizabeth de eşlik ediyor.Bu arada Cheney'nin Ankara'ya gelişinden önce, Esenboğa Havalimanında yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlendi. Cheney'i karşılamak için havalimanına gelen gazetecilerin çantaları, eğitimli köpekler kullanılarak aramadan geçirildi.

ABD Başkan Yardımcısı Cheney, Ankara'da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile bir araya gelecek. Cheney'in temaslarında, ikili ilişkilerin yanı sıra terörle mücadele, Irak, İran, Afganistan'a asker yardımı, ABD'nin füze savunma kalkanı projesi ve Orta Doğu sorunu gibi konuların ele alınması bekleniyor. Cheney, temaslarının ardından akşam saatlerinde İstanbul'a geçecek.