Trump'tan Türkiye ve F-35 açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye ile yaşanan S-400 gerilimiyle ilgili konuştu. Trump, "durumun çok karmaşık olduğunu” belirtti ve Türkiye ile görüşmeleri sürdürdüklerinin altını çizdi. Trump, Rusya'dan S-400 alması gerekçesiyle Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarını satmayacaklarını söyledi.

Trump'tan Türkiye ve F-35 açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, Barack Obama döneminde Türkiye'ye Patriot'ların satılmamasının yanlış olduğunu, bununla beraber, Rusya'dan S-400 alması gerekçesiyle Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarını satmayacaklarını söyledi.

Trump, Türkiye'nin Rusya'dan geçen hafta S-400 hava savunma sistemlerini almaya başlamasına ilişkin Beyaz Saray'daki kabine toplantısında Türkiye ve F-35'lerle ilgili değerlendirmede bulundu.

"ÇOK KARMAŞIK BİR DURUM"

Barack Obama döneminde Türkiye'ye Patriot satılmaması dolayısıyla önceki yönetimi eleştiren Trump, “Türkiye ile görüşüyoruz. Çok iyi ilişkilerimiz var. Doğrusunu söylemek gerekirse çok karmaşık bir durum. Obama yönetimi onlara Patriot füzeleri satmadı. Patriot füzelerine savunma amaçlı ihtiyaç duyuyorlardı. Hiçbir koşulda satmadılar. Türkiye almak için çok çaba sarf etti ama satmadılar" dedi.

"ABD, TÜRKİYE'YE F-35 SATMAYACAK"

Trump, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumu anladıklarını vurgulayarak, "İçinde bulunduğu çok zor bir durum ve biz de ABD olarak zor bir durumda kaldık ancak şunu ifade edeyim; ABD, Rusya'dan füze sistemi satın aldığı için NATO müttefiki Türkiye'ye F-35 savaş uçaklarını satmayacak. Çok zor bir durum fakat üzerinde çalışıyoruz. Neler olacağını göreceğiz fakat bu gerçekten adil değil." ifadelerini kullandı.

Trump ayrıca bu durumdan dolayı F-35 uçaklarının üreticisi Lockheed Martin'in memnun olmadığını çünkü firma için bunun binlerce istihdam anlamına geldiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin S-400 alımıyla ilgili olarak dün yaptığı açıklamada, "S-400'lerimizi almaya başladık. 'Alamazlar' dediler, bugün sekizinci uçak da geldi." demişti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 72 yorum
sen bizim 100 uçağı ver biz daha fazlasını istesende almayız zaten
neyi karışık. herşey ortada
Tabi çakal. biliyor getirisi daha çok goturusunden. ondan hemen diyemiyor
Bizimkiler arka planda ne diller döktüler belki ne tavizler verdiler bakalım da adam böyle konuşuyor desene tabi sen de az çakal değilsin
@abdurrahim47 evet arka planda yalvarmış ayaklarına kapanmışlar ne olur s400 ü alalım izin verin die...senin görmek istediğin bu dmi yazıklar olsun ülkesini bu şekilde görmek isteyenlere yazıklar olsun sana ama sen türk deilsin belli
@mert_kahramanoglu_1900 SEN NESİN KAFAN ÇALIŞSA BÖYLE YORUM YAPMAZSIN.KAPALI KAPILAR ALTINDA KİMBİLİR NE TAVİZLER VERİLDİ.madem bu kadar sertsin kapasana incirlik üssünü,diğer üsleri.kabadayılığı bize.
@abdurrahim47 sizinkiler hep dil döküyor zaten bizim kiler alaçağızder alır
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler