ABD Başkanı Trump'tan son dakika İran açıklaması: Rejim vahşi ve yoz

İran'daki olayları yakından takip eden ABD Başkanı Trump, "İran halkı nihayet vahşi ve yoz İran rejimine karşı harekete geçti!" dedi.

ABD Başkanı Trump'tan son dakika İran açıklaması: Rejim vahşi ve yoz

İran'da 43 şehre yayılan protestolar ülkeyi sarsarken, ABD Başkanı Donald Trump bugün de olaylarla ilgili paylaşımda bulundu. Twitter hesabında “İran halkı nihayet vahşi ve yoz İran rejimine karşı harekete geçti. Başkan Obama’nın çok aptalca onlara verdiği para, teröre ve onların ceplerine gitti. İnsanların yemeği az, enflasyonu çok, insan hakları ise yok. ABD izliyor!” ifadelerini kullandı.

HAMANEY SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Tepkilerin odağındaki isim olan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de bugün sessizliğini bozdu. Hamaney'e göre, düşmanlar ülkedeki eylemleri para, silah ve ajanlarla körüklüyor. Bu açıklamayı kendi internet sitesinden yayımlayan Hamaney, 'doğru zaman geldiğinde' halka doğrudan sesleneceğini belirtti.

Açıklama yayımlandıktan sonra da resmi haber ajansı IRNA, Hamaney'in Irak Savaşı'nda ölenlerin yakınlarıyla bir araya geldiği fotoğrafı servis etti.

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri ise, Twitter adresinden yayımladığı mesajda, ülke ve halkın dertlerine çare bulmak için kademeli olarak reform yapmaları gerektiğini ifade etti.

DÜN DE 9 KİŞİ ÖLDÜ!

Ülkede çatışmalar dün gece şiddetlendi. İran Devlet Televizyonu, dün gece İsfahan’daki gösterilerde 9 kişinin öldüğünü duyurdu.

İsfahan eyaletine bağlı Kehderican'da silah sesleri yükseldi. Yerel medya, ilçe kaymakamlığına girmeye çalışan göstericilere ateş açıldığını ve beş protestocunun öldüğünü bildiriyor. Son dokuz yılın en büyük protestolarına sahne olan ülkede hayatını kaybedenlerin sayısının en az 20 olduğu bildiriliyor. Devlet televizyonu, yaşamını yitirenler arasında 11 yaşında bir çocuğun da bulunduğunu izleyicilerine duyurdu.

Yarı resmi Mehr haber ajansı ise, silahlı bir kişinin Necef Abad ilçesinde bir polisi öldürüp üçünü de yaraladığını dünyaya bildirdi. Reca News haber sitesine göre, ilçedeki gösterilerde iki protestocu ve iki polis öldü. Bugün itibariyle altıncı gününe giren protestolarda ilk kez bir polisin öldüğü ifade ediliyor.

20'yi aşkın şehir ve ilçede gösteri var. Huzistan'da sokaklara çıkan göstericileri polis yoğun şekilde biber gazıyla dağıtmayı denedi.

Irak sınırına yakın Kirmanşah'tan sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, protestocuların havaifişekler patlattığı görülüyor.

Meşhed Süleyman kentinde ise önceki günler başka şehirlerde görülen bir sahne var. Dini lider Ayetullah Hamaney'in posterinin yırtılıp indirildiğini gösteren video kaydı, sosyal medyaya yüklendi.

Devrim muhafızları ve yerel milislerle güçlü bir istihbarat ağına sahip olan İran'daki sürpriz gösterilerde gözaltı sayısı ise yüzlerle ifade ediliyor. Yalnızca hafta sonu ve dün gözaltına alınanların sayısı 450.

REJİMDEN AĞIR CEZA TEHDİDİ

Tahran Devrim Mahkemesi Başkanı Abadi, üçüncü ve sonraki günlerde gösterilere katılan eylemcilerin daha ağır cezalara çarptırılacağını söyledi. Abadi'ye göre, söz konusu kişiler kasıtlı olarak kargaşa çıkarmak istiyor.

ABD, İNGİLTERE VE SUUDİ ARABİSTAN'I SUÇLADI

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Şamhani, üç ülkenin protestoların arkasında olduğunu söyledi.

Şamhani, "İran'daki durumla ilgili etiketler ve mesajlar ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan'dan geliyor. Durumla ilgili sosyal medya ağlarında yaşanan şey, İran halkına karşı bir vekalet savaşıdır" diye konuştu.

RUHANİ: GÖSTERİLER BİR FIRSAT

Pazartesi günü devlet televizyonundan açıklama yapan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, gösterilerin bir tehdit olarak değil, insanların sorunlarını görmek için bir fırsat olarak ele alınması gerektiğini söyledi.

Ruhani'ye göre protestocuların hepsi yurt dışından emir almıyor ve daha fazla özgürlük istiyorlar.

İSRAİL'DEN PROTESTOCULARA DESTEK: KAHRAMANLAR

ABD Başkanı Donald Trump'ın 'İran'da değişim zamanı' açıklamasının ardından İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da gösterileri değerlendirdi. Netanyahu beklendiği gibi Tahran yönetimini eleştirdi ve protestocuları 'kahramanlar' sözcüğüyle niteledi.

Netanyahu, "Bugün İran Cumhurbaşkanı Ruhani'nin, İsrail'in gösterilerin arkasında olduğu yönündeki açıklamalarını duydum. Bu sadece bir yalan değil aynı zamanda gülünç de. İran rejimi düştüğünde, İranlılar ile İsrailliler samimi dostlar olacaklardır. İran halkının özgürlük yolundaki bu mücadelesinde başarılı olmasını temenni ediyorum" dedi.

İsrail İstihbarat Bakanı Yisrael Katz da dün benzer sözler sarfetmişti.

İNGİLTERE YAKINDAN TAKİP EDİYOR

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise, yazılı açıklamasında gösterileri yakından izlediklerini belirtti. Johnson, "Protestocuların gündeme getirdiği önemli sorunlarla ilgili anlamlı ve meşru bir tartışma olması gerektiğine inanıyoruz ve İranlı yetkililerin buna izin vermesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

MOSKOVA'DAN TAHRAN'A DESTEK

İran'ın Ortadoğu'daki müttefiki Rusya ise, Batılı ülkelerden Tahran yönetiminin iç işlerine karışmamasını istedi. Moskova'dan yapılan açıklamada, "İran'daki durumu istikrarsızlaştırabilecek dış müdahaleler kabul edilemez" denildi.

DALGA DALGA YAYILDI

İran'da eylemler ülkenin ikinci büyük kenti Meşhed'de başlamıştı. Meşhed'de hayat pahalılığını protesto için 28 Aralık Perşembe günü başlayan gösteriler, Cuma günü 12 şehre birden yayılmış ve rejim karşıtı bir renge bürünmüştü.

Yüzlerce göstericiyi gözaltına alan Tahran yönetimi, protestocuların organize olduğu sosyal medya uygulamalarını bir süre erişime kapattı. Ülkede en çok kullanılan uygulama, Telegram. Nüfusun yarısının WhatsApp benzeri uygulamayı kullanarak haberleştiği biliniyor.

Pazar gecesi gerçekleşen ölümleri dün öğle saatlerinde izleyicilerine aktaran devlet televizyonu, yağmalanan özel bankalar, kırılan camlar ve yakılan araçları ekrana getiriyor. Devlet televizyonu ayrıca silahlı göstericilerin askeri üsler ve polis karakollarına girmeyi denediğini ancak güvenlik güçleri tarafından püskürtüldüğünü savunuyor.

BİR TABU YERLE BİR OLDU

Reuters haber ajansı, protestolar sırasında ülkede bir tabunun yıkıldığını bildiriyor. Takestan şehrindeki protestocular ülkeyi 1925 ile 1941 arasında yöneten Rıza Pehlevi'yi öven sloganlar atarak bir tabuyu devirmiş oldu. Pehlevi hanedanlığı 1979 İslam devrimiyle yıkılmıştı.

Ezeli düşmanı Suudi Arabistan'la Ortadoğu'da girdiği bilek güreşini Suriye ve Irak'ta kazanan İran, halihazırda Yemen'de Şii Husilere destek veriyor. Üçüncü yılını doldurmak üzere olan savaşta Suudi Arabistan'ın başını çektiği koalisyon Husilere hava saldırıları düzenliyor.

Dış politikada bunlar yaşanırken, dünyanın en kapalı rejimlerinden birine sahip ülkede ekonomi alarm veriyor.

3 milyon 200 bin işsizin bulunduğu İran'da bazı temel gıdaların fiyatları son dönemde neredeyse yarı yarıya arttı.

P5+1 ülkeleriyle nükleer anlaşmaya imza atan Tahran yönetimi, Batılı ülkelerin yaptırımlarından 2015 yılında kurtuldu ancak henüz bu sokağa yansımış değil.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 33 yorum
Tump bu konuda haklı rejim vahşi ve yoz !! Trump bizede el atsın , ülke karıştı karışacak, çatıda noel baba bekleyen embesillerimiz var !!
@sredinomm şimdi sana islamcı diyecem alakan yok atatürkçü diyecem onlada alakan yok vaktinde atalarının ingiltereden abde den fransadan kurtardıgı ülkeyi gel bide bize el demek nasıl bi kafa yapısı gelde anla ha çok trump el atmasını istiyorsan bi bak bakayım senin gibi boş bi insanı alırmı ülkesine çok begendigin trumpun
O şehirlerdeki ABD ve İsrail ajanlarını yakalayıp sokakta sallandırın. bakın ertesi gün sokakta bi tane halk görebiliyormusunuz.
hak ve özgürlük için mücadele etmek kutsaldır....
turmp; ordadoğıda döküşen her kanda senin sebebin var...
kendisi dahada vahşi ve yoz bu şahsın, ancak bu açıklama zannımca ve gerçek olarak amerika ile iran aradındaki tansiyonu yükseltir evet, ancak İran içinde devam eden eylemlerin tansiyonunu düşüreceği kesin...
allah etsinde bizimkiler karışmasa irana bu seferde iranlılar dolar istanbula
2018 bence hem trumpun hemde iran yönetiminin sonu olacak inşAllah darısı başımıza amin amin amin
EYYYYY AMERİKA..... SONUNUZU TÜRKLER GETİRECEK.... AZ KALDI.... SEFER BİZİM ZAFER ALLAH'INDIR...!!!!
Abd.ve Turpa, İran halkının ihtiyacı yoktur.Abd'ye hıyar yemek düşer.
BAKINIZ ŞAH DÖNEMİNDE TAHRANDA İNGİLTERENİN BÜYÜK ELÇİLİĞİ ŞAHIN SARAYINDAN DAHA DEPDEBELİYDİ, YİNE BATI ÜLKLERİ İRANIN PETROLÜNÜ SÖMÜRME PEŞİNDE İDİLER,ABD NİN HER AMRİ YERİNE GELİYORDU.1979 DA SALSANATLARI SONA ERDİ.BÜTÜN KARIN AĞRISI BU İŞTE. ABD EĞER İRAN HALKINI DÜŞÜNÜYORSA 38 YILDIR EL KOYDUĞU 100 MİLYAR DOLARINI VERİRDİ BU HALKA.İRAN MİLLETİ ASLA OYUNA GELMEYECEK SİYONİZM KENDİ TUZAĞINDA BOĞULACAK ORTADOĞUDA.BU OLAYLAR İRANI BİR DAHA GÜÇLENDİRECEK YAKINDA DÜŞMANLARINA KARŞI.DÜNYADA GİZLİ HİÇ BİR ŞEY KALMIYOR İNTERNET VE TWİTİR BOLLUĞUNDA.
şeytanın çocuğu konuşmuş vahşi ve yoz olan sizlersiniz dünyadaki akan kan ve göz yaşından sizler sorumlusunuz yamyamlar
şu maymunu kim seçtiyse......
eğer İran gösterilerle başedemeyip Suriye gibi Rusları yardıma çağırırsa ve sonra İran ın Irak sınırında PYD PEJAK PKK taraftarı İran lı da ABD bayrakları ile gösterilere başlayıp ABD yi yardıma çağırırsa durum vaziyet neolur? hesabı yaparken çok düşünmek gerek
Yahu Amerikaya ne oluyor. Sanane be kardeşim git işine gücüne bak İran ne yaparsa yapsın sanane. Katil tipli coniler.
bu trap ta tam bir cahil dünyayı ateşe atıyor farkında değil mal ucu onda dokunacak yahüdi kuklası olmuş durumda
Demek istiyorki,biraz daha direninirseniz Afganistan,Irak,Libya ve Suriye ye getirdiğimiz gibi dizede demokrasi getireceğiz.
sarı çıyan allah cezanı verecekti günler yakindir
seni sarı domuz seni
ABD rejimini de tartışalım mı? Halk refah içinde. orada yaşayan kadınların önemli bir bölümü taciz ve/veya tecavüze maruz kalıyor. Bu konuyu haber yapacak olsalar özel kanallarının başka haber yapmaya fırsatı kalmaz. Trump önce kendi burnundaki kılları aldırsın da sonra böyle ahkâm kessin derim
BÜTÜN ÜLKELERDE ÇOĞUNLUK NE DİYORSA ODUR SEÇİMİ BEKLEYECEKSİN YOK ÖLE ORTALIK KARIŞTIRMAK KİMSE KİMSENİN İÇ İŞLERİNE ASLA KARIŞMAMALI İRANIN DEDİĞİ GİBİ DIŞARDAN SIZINTI VARSA AZANLARI ASIN AMK GİTSİN HER ÜLKE KENDİ İŞİNE BAKMALI REJİMİNE SAHİP ÇIKMALI
Trump iranın durumunu özetleyince tüm müslümanlar küfürü etmeye başladı, geri zekalı değilseniz tepenizdeki dikta rejim uygulayana küfredin, düdüklendiğinizin farkında olduğunuz halde düşmanı dışarıda arama hastalığından kurtulun, ABD oturma izni verse arkanıza bakmadan koşarsınız
yetiş eren erdem ülke elden gidiyor
İranda idam var biliyosun di mi..hiç bir antlaşmayada imza atmamış..
Adi ABD senin kadar müzevir ,düzenbaz,ve intirikacı devlet daha çıkmaz,dünyayı karıştırmak için her türlü zinalığı yapıyorsun.
abd silah satacak ortalığı karıştırıyor.İran da abd ye destek vereceek tek grup pjak dır.amerika iranda başarılı olamaz.
Eğer İrandaki bu kalkışmayı Amerika ve İsrail bu kadar hararetle destekliyorsa o göstericiler yanlış yolda olduklarını anlamaları lazım, bu müslüman kanıyla beslenen ikili bizdede GEZİ kalkışmasını, 16-17 Aralık kışkırtmasını, 15 Temmuz Hain Askerler Darbesini Planlayıp başlattıkları gibi aynen bu şekildede hararetle desteklemişlerdi, ama TÜRK Milletini Arap ve Acem milletleriyle karıştırdıklarından boklarının üstüne oturuverdiler, içimizden kiraladıkları birkaç kanı bozuk hainle başaracaklarını zannettiler,
Hey turp kendine gel, müslüman kanı içmekten iyice kızardın, insanlığa hizmet etmek istiyorsan inancın gereği mazlum ve sabilerin günahına girme, girersen Allahın gazabına uğrarsın inşaallah peşine de israil oğullarını al.
Aslında burda Amerika halkı suçlu. Kendileri refah içinde yaşamak için böyle bir Vampire yetki verdiler.Birine bir mermi atılır. suçlu tabancamidir yoksa onu tetikleyen vucutmu?
Sarı çıyan
insanlığın düşmanı Abd cia dır er geç yıkılacaksınız
trump bütün islam alemini içten karıştırarak yok etmek istiyor ve yerinede israili koyacak çünki kendisi İsrail destekçisi ve irana bir şey yapamıyordu sonra diğer Müslüman ülkelere gelecek ,asıl soru trup bunu kendi düşünerek yapmıyor arkasındaki güçler yapıyor peki kim bu arkasındaki güç ve destekçi,en başta Yahudiler ayet ve hadislerde geçiyor Allah c.c. bunlara önce fırsat verecek daha sonra yok edecek çünki fesat çıkaranı allah sevmez ,irana bir şey yapamıyorken başka güçlerle ve ajanlarla beraber iç savaş çıkartmaya çalışıyor ve daha sonrasında barış adı altında yardım edecekmiş gibi g
Yok olmaya çok yakınsın kahpe abd
Diğer Haberler