HABER

"ABD çekilirse şiddet azalır"

BAĞDAT (İHA) - Bir dizi temasta bulunmak üzere uzun yıllar sonra üst düzey Suriyeli yetkili olarak bugün Bağdat'a gelen Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim, Amerikan askerlerinin Irak'tan çekilme takviminin açıklanmasının ülkedeki şiddeti azaltacağını savundu.

Yıllar sonra üst düzey Suriyeli yetkili sıfatıyla bugün Bağdat'a gelen Suriye Dışişleri Bakanı El Muallim, Iraklı meslektaşı Hoşyar Zebari ile birlikte gazetecilerin karşısına geçti. El Muallim, Dışişleri Bakanlığı konutunda gerçekleşen basın toplantısında, ABD'nin Irak'tan çekilme takvimi açıklamasının, bu ülkedeki şiddetin dozunu düşüreceğini söyledi. Muallim ve Zebari, görüşmede, iki ülkenin 1982 yılında kesilen diplomatik ilişkilerinin yeniden kurulması üzerinde durulduğunu belirtirken, bu konuda her hangi bir mutabakata varılıp varılmadığı ise açıklanmadı.

Görüşmenin ardından konuşan konuk dışişleri bakanı, ABD güçlerinin Irak'tan çekilmesi tartışmalarına değinerek, Amerikan askerlerinin çekilmesine ilişkin bir takvim açıklanmasının, şiddeti azaltacağı gibi, ülkede güvenliği pekiştireceğini ifade etti.

Irak halkına mezhep çatışmasını ve etnik çatışmayı durdurmaları çağrısı da yapan Muallim, Suriye'nin Irak'ta düzenlenmiş veya düzenlenmekte olan her türlü terör eylemini kınadığını kaydederek, bu tür eylemlerin Irak halkına zarar verdiğini belirtti. Iraklılar'a "birliğinizi koruyun" çağrısında bulunan Suriye Dışişleri Bakanı Velid El Muallim'in, yarın yoğun temas trafiğine devam edeceği vurgulandı.

Uzun yıllar sonra Irak'a gelen ilk Suriyeli yetkili olan Velid El Muallim, temasları çerçevesinde ülkesinin Irak'a ilişkin siyasi ve toplumsal sürece yönelik olarak yapabileceği katkılarını iletecek. Yarın terör başta olmak üzere iki ülke arasındaki sorunların ele alınacağı görüşmelerde, Suriye'deki Iraklı mültecilerin durumunun da konuşılacağı öğrenildi. Suriyeli bakanın, yarınki programında Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, Başbakan Nuri El Maliki ile görüşmesi öngörülüyor.
Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de, Suriyeli meslektaşının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, görüşmelerin hayırlı olacağını umduğunu belirtti. Zebari, bu ziyaretin yıllar sonra ilk kez gerçekleşmesinin de önemli olduğunu vurguladı.

Öte yandan, Suriye Dışişleri Bakanı'nın bu ziyaretinin, İngiltere Başbakanı Tony Blair'in yakın bir zaman önce ABD Başkanı George W. Bush'a, "Irak'ın istikrara kavuşması için Suriye ve İran'dan yardım alınmasını" önerdiği tarihten hemen sonra gerçekleşmesi dikkat çekti. Ziyaret, ABD Başkanı George Bush'un Ortadoğu politikasını değiştirme konusunda atılmış önemli bir adım olarak da değerlendiriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön