ABD saldırı sayısını açıkladı, Türkiye ateşkes çağrısı yaptı! BM'de peş peşe açıklamalar!

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya ve Esad rejiminin İdlib'de 100'den fazla hava saldırısı düzenlediğini söyledi. Haley, Rusya ve İran'ın İdlib'de ateşkes teklifini kabul etmemesi ile ilgili de 'Rusya ,İran ve Esed rejimi siyasi çözümle ilgilenmiyor. Türkiye bunu geçen hafta öğrendi" ifadelerini kullandı. Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu da BM Güvenlik Konseyinde İdlib'de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısı yaptı.

ABD saldırı sayısını açıkladı, Türkiye ateşkes çağrısı yaptı! BM'de peş peşe açıklamalar!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya'nın talebi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Tahran'da yaptığı zirvenin sonuçlarını ve İdlib'deki gelişmeleri görüşmek üzere toplandı.

Toplantıda söz alan İngiltere BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Wall Street Journal’da (WSJ) yayımlanan makalesindeki uyarılara tamamen katıldıklarını, aynı kaygıları taşıdıklarını söyledi.

"TEK BİR ÜLKE ELLE TUTULUR PLAN SUNDU"

Pierce, “Rusya ve İran’ı bizimle çalışmaya çağırıyoruz.” dedi. BMGK oturumunda bir tek Türkiye'nin elle tutulur bir plan sunduğunu belirten Pierce, herkesi Türkiye'nin planı ile birlikte hareket etmeye davet etti.

"KİMYASAL SİLAH KULLANILIRSA GÜÇLÜ CEVAP VERECEĞİZ"

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, burada yaptığı konuşmada, Rusya ve Esed rejiminin İdlib'de 100'den fazla hava saldırısı düzenlediğini ifade etti.

İdlib’de kimyasal silah kullanılırsa güçlü cevap vereceklerini ve uyarılarının arkasında olduklarını söyleyen Haley, “Esed’in Suriye halkının geleceğini çalmasına izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Rusya, İran ve Esed rejiminin siyasi çözümle ilgilenmediğini öne süren Haley, " Türkiye bunu geçen hafta öğrendi, İdlib'de ateşkes istedi ama Rusya ve İran, Türkiye'nin bu teklifini kabul etmedi." ifadelerini kullandı.

Sinirlioğlu, İdlib'de bütün askeri operasyonlara son verilmesi ve ateşkes çağrısı yaptı.

"ÇATIŞMASIZLIK BÖLGELERİ KORUNMALI"

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, rejimin kara ve hava saldırılarında kimyasal ya da konvansiyonel silah kullanmasının fark etmediğini, ayrım yapılmaması gerektiğini söyledi.

Sinirlioğlu, “Milyonlarca sivilin hayatının korunması uluslararası toplumun sorumluluğudur. Tahran zirvesinde de belirtmiştik tekrar ediyoruz çatışmasızlık bölgeleri korunmalı.” diye konuştu.

Suriye’de askeri sonuç olamayacağını belirten Sinirlioğlu, İdlib’deki durumun siyasi sürecin geleceğini de etkileyeceğini ifade ederek, “Türkiye olarak yanı başımızdaki şiddetin sona ermesi için çok çalıştık.” dedi.

"ANAYASA KOMİTESİNİN KURULMASI İÇİN İSTİŞARELERİ SÜRDÜRÜYORUZ"

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia da Tahran zirvesinin sonuçları hakkında konseyi bilgilendirdi.

Nebenzia, İdlib'de on binlerce El Nusra ve DEAŞ üyesinin bulunduğunu ifade ederek Rusya, İran ve Türkiye'nin tüm Suriye'de terör kalıntılarını temizleme konusunda hemfikir olduklarını açıkladıklarını söyledi.

Suriye'deki krize siyasi çözüm dışında bir alternatif olmadığını belirten Nebenzia, ''Siyasi çözüme karar veren silahlı muhalifleri acilen teröristlerden ayırmaya ihtiyaç var ve bu çağrı uluslararası toplumun tüm üyelerine.'' dedi.

Nebenzia, Astana garantörü üç ülkenin BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile anayasa komitesinin Cenevre'de en kısa sürede kurulması için istişareler yürüttüklerini de belirtti.

"BATI SİYASİ ŞANTAJ YAPIYOR"

Tahran zirvesinde Suriye'nin yeniden inşa edilmesinin de ele alındığını ve şartların bu durum için uygun olduğunu söyleyen Nebenzia, Suriye'de insani yardıma, mayınların temizlenmesine ve altyapının yeniden inşa edilmesine ihtiyaç olduğunu ancak Batı'nın bu konuda ''siyasi şantaj yaptığını'' ifade etti.

Suriyeli mültecilerin ülkeye geri dönüşünün de ele alınan konular arasında yer aldığına dikkati çeken Nebenzia, ''Suriye hükümeti bilindiği gibi güvenlik garantileri verdi. Suriyeli mültecilerin geri dönüşü için Türkiye ve İran ile uluslararası bir konferans düzenlenmesi için çalışıyoruz.'' dedi.

Nebenzia, Astana garantörü üç ülkenin bir sonraki toplantısının Rusya'da olacağını sözlerine ekledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
İDLİBTE YAŞANACAK SKINTININ BEDELİNİ AVRUPA ÜLKELERİ ÖDEYECEK ÇOK GÖÇ GİDECEK HAZIR MISINIZ AB ÜLKELERİ BAŞKENTLERİ ABD 10 BİN KM ÖTEDEN GELİP İSTİKRARSIZLIK ÇIKARTIYOR BEDELİNİ AB ÜLKELERİ ÇEKMESİNİ İSTİYOR ORDA ÇOCUKLAR İNSANLAR ÖLECEK ÖLMESİN BE HİÇ Mİ VİCDAN YOK ABD AVRUPA RUSYA ÇİN TOPUNUZ TÜRKÜN GAZABINDA BOĞULACAKSINIZ TİMUR GİBİ BİRİSİ BAŞINIZA BELA OLSUN KELLELERDEN KULELER YAPSIN ROMAYA ORDUSU İLE GİRSİN DÜNYAYI KAOS ALSIN TÜRK MİLLETİ TÜM DÜNYA MİLLETLERİNİN İCABINA BAKACAK KADAR KUDRETLİDİR BİZ ÜSTÜNÜZ TOPUNUZDAN BİRÇOK İMPARATORLUKLAR KURDUK YENİDEN YAPARIZ ALLAH BİZİMLE BERABER
afrini destekleyen hainler sizi idlibe gitmeyi davet ediyoruz gidin de öso kardeslerinizi kurtarin...
Güvenilmez ABD.nin tuzak ve oyununa gelmemeliyiz.Derdi çözmek değil daha da karıştırmak.Samimi olsa, gerçekten ateşkes istiyorsa önce kendisi aylar önce söz verip hala çıkartmadığı YPG'lileri (PKK.lıları) İdlib'den çıkartır.TC.en başında şahsi kararlarla hatalı dış politika yapılarak bu büyük çıkmaza düşürüldü.Suriye artık aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık vaziyetinde.Bu ABD ve Rusya güç savaşının kaybedeni kesinlikle Suriye olacak.Bölünmesini engelleyebilmek artık çok zor. Av.ve Dünya devletlerini Suriye'ye odaklandırıp,yanımıza çekerek,ortalığı ayağa kaldırmak son bir çare olabilir
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler