ABD'den kritik hamle! 1000 asker daha gönderilecek!

ABD ordusu, Umman Körfezi'ndeki tanker saldırılarının ardından, Orta Doğu'ya ek 1000 asker gönderme kararı aldı.

Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) vekalet eden Patrick Shanahan yaptığı yazılı açıklamada, asker gönderilmesi kararının İran'ın "düşmanca tavrı" karşısında alındığını söyledi.

Amerikan Donanması da, Umman Körfezi'neki tanker saldırılarının İran tarafından geçekleştirildiğini gösterdiğini söylediği yeni fotoğraflar paylaştı.

İran Pazartesi günü 2015 yılında imzalanan uluslararası nükleer anlaşma maddelerinin zenginleştirilmiş uranyum üretimi ile ilgili kısmına uymayacağını açıkladı.

Tahran bu kapsamda, tarafların üzerinde mutabık kaldığı 300 kilogramlık zenginleştirilmiş uranyum limitini 27 Haziran'da aşacağını duyurdu.

ASKERLER HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

ABD'nin Orta Doğu'ya ek asker konuşlandıracağı Savunma Bakanlığı'na vekalet eden Patrick Shanahan tarafından Pazartesi akşamı yazılı bir çıklamayla duyuruldu.

Patrick Shanahan açıklamasında, "ABD İran ile çatışma peşinde değil" ifadelerini kullandı.

Açıklamada "Ulusal çıkarların korunması için bölgede çalışan askeri personelin güvenliğini ve sıhhatini sağlamak adına bu kararın alındığı" kaydedildi.

_107426020_b6c26edb-3236-47d9-bc7e-be28a3d39600

Açıklama şöyle devam etti:

"İran'ın son saldırıları, İran'ın ve onlarla ilişkili güçlerin ABD'nin bölgedeki personelini ve çıkarlarını tehdit ettiğine dair aldığımız güvenilir istihbaratı doğruladı."

Shanahan, Amerikan ordusunun durumu gözlemleyeceğini ve gerektiği halde asker sayısında değişikliklere gidileceğini söyledi.

ABD askerlerinin tam olarak nerede konuşlanacağına ilişkin bilgi verilmedi.

Bu askerler, ABD Başkanı Donald Trump tarafından geçen ay açıklanan 1500 askere ek olarak bölgeye gönderilecek.

SON FOTOĞRAFLAR NE GÖSTERİYOR?

Bu duyurudan kısa bir süre önce, Pentagon Japon petrol tankerinin gövdesinden sökülerek götürülen patlamamış mayına ait olduğunu iddia ettiği yeni fotoğraflar paylaştı.

Fotoğraflarda, İran Devrim Muhafızları tarafından mayının söküldüğü ve onlara ait devriye botunun görüldüğü iddia ediliyor.

Washington yönetimi daha önce yayınladığı siyah-beyaz videoda aynı olayın görüldüğünü öne sürmüştü.

Son fotoğraflarda, Japon Kokuka Courageous gemisinde bir delik olduğu da açıkça görülüyor.

Perşembe günü Umman Körfezi'nde bir İsveç petrol tankerinde de patlama meydana gelmişti.

İran ise suçlamaları kesin bir dille reddediyor.

Tahran ile Washington arasındaki tansiyon, ABD'nin 2015 yılında imzalanan çok uluslu nükleer anlaşmadan çekilme kararı almasının ardından artmıştı.

Beyaz Saray, kararın ardından İran'a yeni yaptırımlar getirmiş, Orta Doğu'daki varlığını artırmış ve İran Devrim Muhafızları'nı "terör örgütü" listesine almıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Kendin patlat sonrada İran yaptı deyip asker gönder tanker senin değil petrol senin değil senin sınırlarında olmamış bir olay binlerce km uzaktan Dünya ya jandarmalık yap yakındır ebabil kuşlarının gazabı usa ve İsrail e
ULUSAL ÇIKARLARIYMIŞ ABD NİN.. ABD DÜNYANIN HER YERİNDE VAMPİRLİK YAPMAKTA..AKAN HER KANIN ALTINA İMZASINI ATMAKTADIR..TRUMP BU HATALI POLİTİKALARININ HESABINI ER GEÇ VERECEKTİR..ABD DÜNYANIN HER KÖŞESİNDE EKONOMİK KRİZLER VARKEN LÜX YAŞAMINDAN TAVİZ VERMEMEK İÇİN DİĞER ÜLKELERİN PETROLÜNE, EKONOMİK HAMLELERİNE EL ATMAKTADIR...PETROL HIRSIZLIĞI YAPACAĞINA VATANDAŞINA EKONOMİK ARAÇLAR KULLANMAYI ÖĞRETMELİDİR..DÖRT SİLİNDİR ARAÇ YOK NEREDEYSE ABD DE...
durup dururken asker gönderse kabul eden olmaz dı ama gemiye saldırılınca herkes fit oldu kim yaptı saldırıyı? 1000 asker gönderen
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler