ABD'den kritik S-400 ve Türkiye açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "S-400'lerin aktif olduğu bir yerde F-35'lerin aynı anda uçması mümkün değil" dedi.

ABD'den kritik S-400 ve Türkiye açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, S-400 sisteminin aktif olduğu bir hava sahasında F-35 uçmasının mümkün olmadığını söyledi.

Pompeo, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde bakanlık bütçesiyle ilgili oturumda, Türkiye ve S-400'ler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye'nin S-400 hava savunma sistemini almasını doğru bulmadıklarını dile getiren Pompeo, bu hususta Türk muhataplarına görüşlerini birçok kez aktardıklarını belirtti.

Pompeo, teknik anlamda S-400'ler ile F-35'lerin aynı yerde var olmasının mümkün olamayacağına iddia ederek "S-400'lerin aktif olduğu bir yerde F-35'lerin aynı anda uçması mümkün değil." dedi.

Türkiye'ye S-400'ler yerine Patriot'ları önerdiklerini kaydeden Pompeo, "Bu öneri hala masada, detaylar üzerinde çalışılıyor. F-35'lerin önemli bir parçasını üreten Türklere şunu söyledik; onlar sadece alıcı veya müşteri değil, F-35'lerin tedarik zincirinin bir parçası durumunda. Eğer S-400'leri alırlarsa bu durumun mevcut olmayacağını açık bir şekilde ilettik." diye konuştu.

Pompeo ayrıca, Türkiye’nin Rusya’dan S-400'leri alması durumunda Amerika Düşmanlarına Yaptırımla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında bazı yaptırımlarla karşı karşı kalma ihtimalinin de önünün açılacağını ifade etti.

Öte yandan Pompeo, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın neden sürecin dışında bırakıldığı şeklindeki bir soruya, "ABD'nin mümkün olan her şeyi yaptığını" savunarak yanıt verdi.

Pompeo, ABD'nin Suudi Arabistan'a nükleer teknoloji transfer edip etmeyeceği sorusuna ise yanıt vermedi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Trump la baş edemezsin reis o dünyada en delisi ayrıca şu seçimleri sonuçlandırsan artık dünya bize gülüyor!!
@maslan_1980_giphi Sen kimsin? Türk olmadığın kesin vietnamlılar bile senden daha şerefli onurlarıyla savaştılar ama merak etme çoğunluk bizde ve Türk doğduğundan beri savaşır.
Suriyede konuşlu rus üslerindeki s400 ler sürekli aktifken,israile verilen f35ler uçuyor ve bir şey olmuyor da bizde olunca mı olacak. Salak yerine koymaya alışmış amerika bizimkileri. İsrail nasıl tedbir alıyorsa bizimkiler de alır aynı tedbiri. Amerika efendi senin derdin rus füzesi değil. türkiyeye bir saldırı bir işgal bir müdahale etmeye kalktığında kapatamayacağın bir savunma sistemine sahip olmamızı engellemek. Biz unutmadık muaveneti nasıl vurduğunuzu.Türkiye muhakkak en az Ankarayı savunmak için s400 alıp konuşlandırmalıdır.
@abdullah_biri_1999 ALLAH razi olsun akli basinda birine denk geldik bu chp zihniyeti senin gibi guzel insanlarida yipratiyor allah sonumuzu hayir etsin
f35 leri düşman gördüğü sürece s400 ler aktif çalışır ama bizdeki problem s400 ler ile f35 leri dost birlikler kapsamında entegre ederek aynı sisteme dahil etmek, sisteme dahil ederken S400 savunma sistemine f35 dost görmesi için f35 lerin özelliklerini ve savunma kodlarını girmek gerekiyor... ABD nin korkusu işte burada F35 in tüm sırları bu entegrasyon ile Ruslara geçecek... korkusu bu
@abdullah_biri_1999 Suriyedeki s 400ler kendi kendine ateşlenmiyor.Rus operarörlerin elinde ve emrinde.İsrailin f 35 ve diğer savaş uçaklarının uçmasının sebebi ise rusların bunları ateşlememesifüzelerin pasif durumda kalması.Rusların israil şle alıp veremediği bir şey yok..
ver mehteri dünya lideri nası olunur ÖĞRENSİN
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler