ABD'den ziyaret! Gözler Beştepe'de: Kritik görüşme sona erdi

Ankara, ABD'den iki önemli ismi ağırlıyor. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Pompeo Ankara'ya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mike Pence'i Beştepe'de kabul etti. 1 saat 40 dakika süren kritik görüşme sona erdi.

Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Ankara-Washington hattında ipler gerilmişken, Türkiye ABD'den üst düzey isimleri ağırlıyor.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ve Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey dün Başkent'e gelmişti.

20191017_2_38798671_48569212_Web

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise, bugün Ankara'ya geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Pence'in görüşmesi sona erdi.

İŞTE İLK SÖZLERİ

Erdoğan ile tokalaşan Pence, "Beni kabul ettiğiniz teşekkür ediyorum." dedi. Pence'nin sözlerinin çevirisini ise Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yaptı.

Jeffrey de Türkçe "Merhaba Sayın Cumhurbaşkanı, nasılsınız?" diye sordu, Erdoğan'ın "Sağ olun, sizler nasılsınız?" sorusuna da "Çok iyiyim, sağ olun efendim." karşılığını verdi.

HEYETLER ARASI GÖRÜŞME SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkan Yardımcısı Pence'in başkanlık ettiği heyetler arası görüşme sona erdi. Görüşme 2 saat 40 dakika sürdü.

Erdoğan-Pence görüşmesinde Barış Pınarı Harekatı, harekat kapsamında bundan sonra atılacak adımlar, güvenli bölge planı ve ABD'nin yaptırım kararları gibi önemli başlıkların ele alındığı düşünülüyor.

Robert O'Brien ve James Jeffrey, Ankara'da ilk görüşmeyi dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile gerçekleştirmişti.

ad474af2ef2e45a97b48410d3f522e75

Edinilen bilgiye göre, Beştepe'de gerçekleşen ve 1,5 saat süren o görüşmede ABD heyeti YPG ile Türkiye arasında "arabuluculuk" teklifini yineledi.

ABD heyeti daha sonra, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la da bir araya geldi.

KALIN, RUSYA'NIN SURİYE ÖZEL TEMSİLCİSİNİ KABUL ETTİ

Ankara'daki diplomasi trafiğinde bugün bir görüşme de Rusya'nın Suriye Özel Temsilcisi ile gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Rusya Federasyonu Suriye Özel Temsilcisi Lavrentyev ve beraberindeki heyeti Beştepe'de kabul etti.

Kalın-Lavrentyev görüşmesinde, terör örgütlerinin Suriye’nin toprak bütünlüğü için oluşturduğu tehdidin önlenmesi konusunda mutabık kalındı.

20191017_2_38798671_48569214_Web

Toplantıda siyasi çözüm süreci ve anayasa komitesi çalışmaları konusunda kaydedilen gelişmeler de değerlendirildi.

ÇAVUŞOĞLU, O'BRIEN İLE GÖRÜŞTÜ

Sabah saatlerinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O’Brien ve beraberindeki heyeti kabul etmişti. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 60 yorum
Trumpla konuşurum sadece demiştin yakışmadı bu
Hani ABD başkan yardımcısı Erdoğan' ın muhatabı değildi ?
asıl başkan budur
kandirildi reisimiz... trump maskesi takarak gelmistir saraya... ayni trumpa benziyor bu.. sapsari saclari var amerikalinin...
Sağolun efendim demiş şimdi yandaşlar kutlama yaparlar abd ye diz çöktürdük işte başkan diye övünür ler lafını yediğini görmezler
@urhen_murhen_2000dediğin doğru ama gördükki abdnin başkanı yokmuş delinin birini getirmişler oraya asıl işi çevirenler bunlar ve senato
ne yapsın kardeş geri mi göndersin adamı? zaten ilişkiler gergin bi dur hele takıldığın yere bak
reis tokatlar
azdan az çoktan çok gider geldiğiniz gibğ gidersiniz
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler