ABD'den, Suriye'ye asker sevkiyatı açıklaması

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Binbaşı Sean Robertson, ABD'nin Suriye'nin kuzeydoğusuna asker sevk edeceği iddialarına ilişkin "Suriye'deki kuvvet durumumuzda bir değişiklik yok. Kuvvet seviyesi sahadaki koşullara bağlı olarak belirlenecek." dedi.

ABD'den, Suriye'ye asker sevkiyatı açıklaması

Amerikan New York Times gazetesinin "Pentagon'un Suriye'ye 150 civarında asker sevk etmeyi planladığı" iddiasıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Robertson, "Suriye'deki kuvvet durumunda bir değişiklik olmadığını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'den koordineli bir şekilde çekilme direktifini uygulamaya devam ettiklerini belirten Robertson, "Kuvvet seviyesi sahadaki koşullara bağlı olarak belirlenecek. Güvenlik nedeniyle sayı ve zaman konularına girmeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İLE GÜVENLİ BÖLGE

ABD'nin Türkiye ile Suriye'nin kuzeydoğusunda "güvenlik mekanizmasının" koşullarını süratle uygulamak üzere adımlar attığını aktaran ABD'li binbaşı iki ülke arasındaki mutabakatın bazı yerlerdeki sürecinin planlanandan daha hızlı ilerlediğini kaydetti. Robertson, "İş birliğimizi, koordinasyon ve istişaremizi artırmak için Türk müttefiklerimizle yakın çalışmaya bağlıyız." dedi.

Bu arada, New York Times gazetesinin ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, söz konusu askerlerin Suriye'ye intikaline yönelik onayın Türkiye ile yapılan faaliyetlerin ilk aşamalarının başarılı olmasına bağlı olduğuna dikkat çekilmişti. Gönderilecek askerlerin tam olarak ne görev icra edecekleri ise belirtilmemişti.

YPG/PKK, ABD'DEN ASKER TAKVİYESİ İSTEMİŞTİ

ABD askerleri daha önce YPG/PKK ile Suriye'nin kuzeyinde devriye gerçekleştirirken görüntülenmişti.

Ayrıca, SDG adını kullanan terör örgütü YPG/PKK tarafından, geçen haftalarda ABD'nin Türkiye ile Suriye'nin kuzeydoğusunda yapılan devriye faaliyetlerine asker görevlendirmesinin ardından, yeterince destek alamadıkları gerekçesiyle ABD'nin bölgeye asker takviyesi yapması talebinde bulunulmuştu.

Başkan Donald Trump'ın kasım ayında Suriye'den aşamalı olarak çekilme kararından sonra ülkede bin civarında ABD askeri kaldı. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
BAKINIZ YORUM ÖNEMLİDİR.ÇOK...SON PİŞMANLIK FAYDA VERMEZ....ABD VE BATI ASKERLERİ NERE ADIM ATTI İSE ORADA KAN VE GÖZYAŞI VAR DAİMA..IRAKTA 2.4 MİLYON ÖLÜ VAR, LİBYADA 500 BİN ÖLÜ VAR, AFGANİSTANDA 1 MİLYON ÖLÜ VAR, SURİYEDE 800 BİN ÖLÜ VAR. YEMENDE 300 BİN ÖLÜ VAR...TÜRKİYEDE NE KADAR OLACAK ŞU AN BELLİ DEĞİL...5 MİLYON OALCAĞINI TAHMİN EDİYORUM ŞU AN...NATO TÜRKİYE TOPRAKLARINDAN HEMEN SÖKÜLÜP ATILMALIDIR HEMEN.NOKTA...
abd nin suriye de birsürü askeri var zaten pyd,ypg adında yenilerine ne gerek var ?
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler