ABD'den tansiyonu tırmandıran açıklama! 'En ufak adımda...'

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, İran'nın nükleer anlaşmadaki uranyum üretim limitini aşmaması uyarısında bulunarak, 'İran'ın nükleer silah edinme şantajını tolere etmeyeceğiz. Nokta. ABD yönetimi, (İran'ın) nükleer silah edinmesi konusundaki atacağı en ufak adıma maksimum yaptırımlar ile cevap verecektir' dedi.

ABD'den tansiyonu tırmandıran açıklama! 'En ufak adımda...'

Sözcü Ortagus, bakanlıkta düzenlenen günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Tahran'ın nükleer anlaşmadaki uranyum üretim limitini aşacağını açıklamasına ilişkin soruya Ortagus, söz konusu açıklamanın "şantaj" olduğunu ve bundan şaşkınlık duymadığını söyledi.

Ortagus, "Başkan (Donald Trump) tam da bu yüzden İran ile yapılan nükleer anlaşmanın yerine yeni ve daha iyi bir anlaşma yapılması gerektiğini söylüyor ancak İran'ın nükleer silah edinme şantajını tolere etmeyeceğiz. Nokta. ABD yönetimi, (İran'ın) nükleer silah edinmesi konusundaki atacağı en ufak adıma maksimum yaptırımlar ile cevap verecektir."

TAHRAN ÜLTİMATOM VERMİŞTİ

İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi, 10 gün sonra ülkesindeki zenginleştirilmiş uranyum stokunun 300 kilogramı geçeceğini belirterek, nükleer anlaşmadaki limitin aşılacağını açıklamıştı.

2015'te imzalanan nükleer anlaşmaya göre Tahran yönetimi, elinde 300 kilogram işlenmiş uranyum biriktiğinde bunu yurt dışına çıkarmakla yükümlü.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise 8 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, ABD’nin yaptırımlarına karşılık 60 gün içinde İran'ın nükleer anlaşmadaki çıkarları korunmazsa zenginleştirilmiş uranyum seviyesini artıracaklarını duyurmuştu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
MÜSLÜMAN ÜLKELERİ BİLİME İLİME TEKNOLOJIYE AYAK UYDURMADIGI MUDDETCE PARCALANMAYA VEYA YIKILMAYA MAHKUMDUR.BENDE MÜSLÜMANIN. MÜSLÜMAN ÜLKELERINDE KOLTUGA YAPISAN BI DAHA KALKMAK İŞTEMIYO KAYBETSEDE ÖLÜNCEYE KADAR PARTININ BASINDA SIYASET YAPIYO
turkiyenin bu surecte iran in yaninda olmasi lazim rahmetli erbakan hoca derdi suriye sonra iran sonra sira turkiyede o yuzden bu amerika soysuzlarina firsat vermemeli incirlik acil en kapatilmali zaten s-400 fuzeleti ile de sorun devam etmekte hukumet incitligi kapatarak samimiyetini gostermeli
venezuella da dunya gucunuzu gordu, bosa tatava yapmayin buralarda aklinizi alirlar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler