HABER

ABD dış yardım taahhütlerinde değişime yöneliyor

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama, yardım ve kalkınma konularına yaklaşımın değiştirilmemesi halinde, yoksullukla mücadele hedeflerinin tutturulamayacağı uyarısında bulundu.

ABD dış yardım taahhütlerinde değişime yöneliyor

Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri zirvesinde konuşan Başkan Barack Obama, kalkınmanın herkes için stratejik bir konu olduğunu vurguladı ve yoksulluktan çıkmak isteyen ve bunun için işbirliğine hazır ülkelerle birlikte çalışma vaadinde bulundu.

Obama, odak noktasının bağımlılık değil, kalkınma olması gerektiğini vurguladı.

Başkan Obama, Amerika Birleşik Devletleri'nin üzerine düşeni yapacağını, ulusal güvenlik stratejisinin kalkınmanın sadece ahlaki bir yükümlülük değil, stratejik ve ekonomik bir vazgeçilmez olduğunu öngördüğünü vurguladı.

Ancak Obama, Amerikan yardımlarının nasıl dağıtılacağı konusunda daha seçici davranması gerektiğini de belirtti.

ABD Başkanı, bu bağlamda, bir ülkenin iyi bir şekilde yönetilmesi, yolsuzlukla mücadele edilmesi ve ticaret ile yatırımların teşvik edilmesi konuları üzerinde odaklanacaklarını kaydetti.

Başkan Obama, "Hükümetin halka hesap verdiği ülkelerin daha çok zenginleşildiği biliniyor. Bu yüzden yolsuzlukla savaş için küresel düzeyde çaba gösterilmesine öncülük edeceğiz." dedi.

BBC'nin diplomasi muhabiri Jonathan Marcus, Barack Obama'nın konuşmasını ölçülü, hatta alçakgönüllü diye niteliyor ve "Başkan Obama, Amerika'nın hala küresel düzeyde öncü rol oynamaya devam etmek istediği ama bunun yanısıra, başkalarını da dinlemeye istekli olduğu izlenimini uyandırdı." diyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön