HABER

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Asya Gezisinin İlk Durağı Hindistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 5 günlük Asya gezisinin ilk durağı olan Hindistan’da. Gezi ,bölge ülkeleriyle ABD’nın bağlarını güçlendirmek ve Çin’in artan etkisine karşı stratejik ilişkileri geliştirmek amacını taşıyor

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Asya Gezisinin İlk Durağı Hindistan'da

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 5 günlük Asya gezisinin ilk durağı olan Hindistan’da. Gezi ,bölge ülkeleriyle ABD’nın bağlarını güçlendirmek ve Çin’in artan etkisine karşı stratejik ilişkileri geliştirmek amacını taşıyor.

Pompeo’yu Yeni Delhi havalimanında ABD Büyükelçisi Kenneth Juster karşıladı. Hindistan’da bir dizi temaslarda bulunacak olan Pompeo, Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar’la görüşecek. Salı günü de iki ülke dışişleri bakanlarına, ABD Savunma Bakanı ve Hindistan Savunma Bakanı’nın da katılımıyla 4’lü bir toplantı gerçekleştirilecek.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ve Savunma Bakanı Esper, yarın ayrıca Hindistan Başbakanı Narendra Modi’yle bir telefon görüşmesi de yapacaklar.

Pompeo, Asya gezisi kapsamında Sri Lanka ve Maldivler’e de giderek temaslarda bulunacak. Bu iki ülkede Çin’in yaptığı yatırımlar özellikle ABD ve Hindistan’ı kaygılandırıyor. Bu çerçevede bölgede Çin’in etkisi ve ikili ilişkiler Pompeo’nun gündemindeki konular olacak.

Pompeo’nun gezisindeki son durağıysa Endonezya olacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön