ABD Dışişleri Sözcüsü'nden Rahip Brunson açıklaması

ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, "Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasını bekliyoruz. Brunson'un serbest bırakılması iki ülke ilişkileri için önemli bir adım olur" dedi. Sözcü, Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili olarak da "Türkiye ile Suudi Arabistan'ın ortak çalışma grubu kurması memnuniyet verici" açıklamasını yaptı.

ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla Türkiye'de yargılanan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'ın bugün görülecek duruşmasına yönelik bir soru üzerine, bu celseyi yakından takip edeceklerini anlattı.

Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun dün yaptığı konuşmasına atıfta bulunan Nauert, "Bakan Pompeo'nun da belirttiği gibi Brunson'ın serbest bırakılması doğru ve insani olan şeydir. Umuyorum ki o ve eşi ABD'ye dönerler. Bu, ABD-Türkiye ilişkilerinin ilerlemesi için de önemli bir adım olur." değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE İLE ABD ANLAŞTI" İDDİASI

Nauert, ABD basınında, Brunson'ın serbest kalması konusunda ABD ve Türkiye hükümetlerinin anlaşmaya vardığına yönelik iddialara da yanıt verdi. ABD'li Sözcü "Böyle bir anlaşma hakkında bilgim yok" dedi.

CEMAL KAŞIKÇI AÇIKLAMASI

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Heather Nauert, Kaşıkçı'nın kaybolmasına dair açıklama yaptı.

Cemal Kaşıkçı'nın akıbetine yönelik kendisine yöneltilen sorulara detaylı yanıtlar vermeyen Nauert, ABD'nin bu konuda herhangi bir yorum yapması için somut gerçeklere ihtiyacı olduğunu söyledi.

Nauert, şöyle konuştu:

"Siz de biliyorsunuz ki ne zaman haberleri veya gazeteleri açsanız, bu konuda tonlarca rivayet ve spekülasyon var. Konuyu yakından takip ediyor ve bir karar vermeye çalışıyoruz. Elimizde şu an somut bir delil yok. Dışişleri Bakanlığının paylaşabileceği sağlam bir delil olmadığı sürece yorum yapmaktan geri duruyoruz."

Türkiye ve Suudi yetkililerin konuya yönelik ortak bir araştırma ekibi kurmasına yönelik yorumu sorulan Nauert, "Geniş ve şeffaf bir incelemeyi memnuniyetle karşılıyoruz. Ayrıca biz de Suudi Arabistan'ın Washington Büyükelçisi ile irtibata geçtik. Sanıyorum şu an Suudi Arabistan'a gidiyor. ABD'ye döndüğünde kendisinden konuya ilişkin bilgi istediğimizi belirttik." dedi.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Kaşıkçı, 2 Ekim'de resmi işlemler için Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdikten sonra ortadan kaybolmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 103 yorum
yüce isa ve kutsal ruh aziz peder sayın rahip brunsonu kurtaracaktır.Amen.
yeter lan yeter bırakılacağı varsa da bu söylemlerin yüzüne ben olsam bırakmam
resmi emir gelmiştir:)
@iyioynayan_kazansin --olmayan beyninzie sıçayım ülke resmen bittmek noktasında bir tane adam yüzünden ülke ekonomisi çökmek üzere amerika bu kadar bastırıyorsa adamalra delil sunamıyoruz inanamıyorlar adamın terörle işler yaptığına böyle oluncada deliriyor sana rest çekiyor resmen ırak suriye libya gibi olduk küçük beyinliler hatorlamaz 2013 de amerika alman bir olup petrolin varil fiyatını 1 gecede 120 dolardan 20 dolara çekmişlerdi rusyayı çökertmek için aynende olmuştu 1 adam yüzünden 80 milyon pardon 10 milyonda akp nini kazığı suriyeli var 90 milyon heba edilecek
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler