ABD: El Kaide bu ay saldırı düzenleyebilir

Amerika Birleşik Devletleri, El Kaide'den gelebilecek bir saldırı olasığına karşı vatandaşları için dünya genelinde seyahat uyarısı yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı, saldırı ihtimalinin özellikle Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da güçlü olduğunu belirtti.New York Times'a konuşan yetkililer, uyarının El Kaide liderleri arasındaki elektronik haberleşmeden elde edilen bilgilere dayandığını söylüyor.

Konsolosluklar Pazar günü kapalı

Bakanlığın uyarısı, 20'den fazla konsolosluğun Pazar günü kapalı olacağı yolundaki açıklamasını izliyor. Açıklamada, uyarının Ağustos sonuna kadar geçerli olduğu belirtildi ve yurt dışına giden Amerikan vatandaşlarından dikkatli olmaları istendi.Dışişleri Bakanlığı'nın uyarısında "Mevcut istihabarat, El Kaide ve bağlantılı örgütlerin, bölgede ve dışında terörist saldırılar planlamaya devam ettiğini ve Ağustos sonuna kadar saldırı düzenlemeye odaklanabileceklerini gösteriyor" denildi.Uyarıda "teröristlerin toplu taşıma sistemleri ve diğer turistik altyapıyı hedef alabilecekleri" kaydedildi.New York Times'a göre El Kaide'nin üst düzey isimleri arasındaki haberleşmeden elde edilen bilgiler bu hafta incelendi.

Amerikan Merkezi Haberalma Örgütü, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray durumun ciddi olduğuna karar verdi.AFP ajansına göre bir Beyaz Saray yetkilisi, Başkan Barack Obama'nın El Kaide kaynaklı saldırı tehdidi karşısında, Amerikan vatandaşlarının korunması için "gerekli adımların atılması" talimatını verdiğini söyledi.Aynı yetkili, "Başkan, Arap Yarımadası'nda ya da buradan kaynaklanan potansiyel tehdit konusunda sürekli bilgilendiriliyor" dedi.Demokratlar'ın Temsilciler Meclisi'ndeki lideri Nancy Pelosi, Kongre üyelerinin de tehdit konusunda bilgilendirildiğini söyledi.Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi üyelerinden Jason Chaffetz, "dünya genelinde gerçek bir tehdidin" söz konusu olduğunu belirtti.

'Ramazan'la bağlantılı olabilir'

Temsilciler Meclisi'ndeki İstihbarat Komisyonu'nda en kıdemli Demorat üye olan Dutch Ruppersberger da "tehdidin internet ya da başka yerlerde militan adaylarının her zamanki sohbetlerinden" kaynaklanmadığını söyledi.Adı açıklanmayan bir Amerikalı yetkili NBC televizyonuna, tehdidin gelecek hafta sona erecek Ramazan ayıyla bağlantılı olabileceğini belirtti.Birçok İslam ülkesinde Pazar çalışma günü. Dünyanın diğer bölümlerinde ABD elçilikleri Pazar günleri kapalı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
buluyorsunuz bi tane masum Arap, ailesine ne yapıyorsanız artık. bombalayıp Araplar yaptı islami terör yaptı diye yuttturuyorsunuz millete.
lanet olasi el kaide serefsizleri islam adina savastigini soyleyip orta doguda ve dunyada yapmadigi katliam yoktur bu tur serefsiz orgutler yuzunden islam i dislayan cok insan ulke ve gruplar olusmustur
Diğer Haberler