HABER

ABD Hava Kuvvetleri'ni hackleyene ödül

ABD Hava Kuvvetleri, kendi sistemlerini hacklemeyi başaran kişiye ödül vereceğini duyurdu. ABD Hava Kuvvetleri'nin yaptığı açıklamada, 30 Mayıs ile 23 Haziran tarihleri arasında sürecek olan bir yarışma düzenleyeceğini açıkladı. "Hack the Air Force" isimli para ödüllü yarışmada online sınavı geçen adaylar arasında sadece adli sicili temiz olanlar katılabilecek.

ABD Hava Kuvvetleri'ni hackleyene ödül

ABD Hava Kuvvetleri tarafından daha önce ABD'nin çeşitli birimlerinde de olduğu gibi 'bug bounty' programı başlatılacağı açıklandı.

Dünyadaki pek çok ülkede kurum ve firmaların sistemlerinin güvenlik açıklarını tespit ettirmek amacıyla halka açık şekilde yürütülen 'bug bounty' programlarına bir yenisi daha eklendi. ABD Hava Kuvvetleri'nin yaptığı açıklamada, 30 Mayıs ile 23 Haziran tarihleri arasında sürecek olan bir yarışma düzenleyeceğini açıkladı. "Hack the Air Force" isimli para ödüllü yarışmanın kurallarının ise pek esnek olduğu söylenemez.

Shiftdelete.net'in haberine göre, 15 Mayıs'tan itibaren kayıtların alınmaya başlanacağı belirtilen yarışmada hackerlar ister tek olarak isterlerse ise grup halinde bulunabilecek. Online sınavı geçen adaylar arasında sadece adli sicili temiz olanların katılabileceği yarışma, şimdiden büyük ilgi çekmeyi başardı.

Ödüller konusunda net bir açıklama yapmayan hava kuvvetleri personeli, ödülü 'gereken ödeme yapılacak' şeklinde tanımladı. Geçtiğimiz senelerde bu etkinliğe öncülük eden 'Hack the Pentagon' yarışmasına ABD Savunma Bakanlığı, toplamda 75 bin dolar ödül ödemesi gerçekleştirmişti.

Bu durum göz önünde bulundurulduğunda, 'Hack the Air Force' yarışmasında da benzer bir ödülle karşılaşılabileceği öngörülüyor.

Geri Dön