HABER

Tarihin en büyük ticaret savaşı şiddetleniyor! Çin'den misilleme geldi!

ABD ve Çin arasındaki 'ticaret savaşı' şiddetleniyor! Çin, ABD yönetiminin 34 milyar dolar değerindeki 800'den fazla ithalat ürününe yüzde 25 ek gümrük vergisi uygulamaya resmen başlamasının ardından ABD ürünlerine misilleme tarifelerinin yürürlüğe girdiğini duyurdu.

Reuters günün erken saatlerinde geçtiği haberde Çin'in vereceği karşılığın ABD'den ithal 34 milyar dolar tutarında otomobil ve tarım ürününe yüzde 25 gümrük vergisi getirmek olacağını duyurmuştu.

ABD'nin gümrük vergisini Türkiye saati ile 0701'de başlatmasından kısa süre sonra yapılan açıklamada Çin ticaret bakanlığı ABD'ye karşılık vermek zorunda kaldıklarını belirtti.

Ticaret bakanlığının açıklamasında, "Çin silahı ilk ateşleyen taraf olmayacağına söz verdi. Ancak temel ulusal çıkarlarını ve halkın çıkarlarını korumak için gerekli karşılığın verilmesi dışında bir seçeneği kalmadı" denildi.

Bakanlık "dünya ticaret kurallarının ihlali" olarak nitelediği ABD'nin gümrük vergisi hamleleriyle "ekonomi tarihindeki en büyük ölçekli ticaret savaşını başlattı" dedi.

China Daily gazetesi ABD'den ithal 545 üründen alınacak gümrük vergisinin bugün yürürlüğe girdiğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Çin'den ithal 500 milyar dolardan fazla tutardaki ürünün ABD'nin önlemleri kapsamına girebileceğini ifade etmişti. Trump'ın ifade ettiği tutar, ABD'nin geçen yıl Çin'den ithalatının neredeyse tamamına karşılık geliyor.

Gümrük vergisi devreye alınmadan önce yoğun satışların yaşandığı Çin hisse senedi piyasası, gümrük vergilerinin uygulamaya girmesiyle birlikte dalgalı seansta geriledi, sonra toparlandı. Para birimi yuan ise değer yitirdi. Asya borsaları genelinde dalgalı işlemler görülüyor.

Shanghai Jiaotong üniversitesinde uygulamalı ekonomi profesörü Chen Feixiang, "Ticaret savaşının resmi olarak başladığını herhalde söyleyebiliriz... eğer 34 milyarda kalırsa iki ekonomi üzerinde de etkisi marjinal kalır. Ama Trump'ın dediği gibi 500 milyar dolara çıkarsa iki ülke üzerinde de etkisi büyük olur" dedi.

RUSYA'DAN TEPKİ

ABD'nin ithal çelik-alüminyuma yüzde 25'lik ek gümrük vergisi uygulaması kapsamındaki Rusya, bazı Amerikan ürünlerine ek vergi getirme kararı aldı. Karara göre, ABD'den ithal edilecek bazı ürünlere yüzde 25 ile 40 arası ek vergi uygulanacak.

ÇİN ABD'Yİ DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜ'NE ŞİKAYET ETTİ

Çin ticaret bakanlığı ülkesinin, uyguladığı gümrük vergileri nedeniyle ABD aleyhinde Dünya Ticaret Örgütü (WTO) nezdinde dava açtığını açıkladı.

ABD ve Çin bugün karşılıklı olarak birbirlerinden ithal ettikleri 34 milyar dolarlık mala gümrük vergisi uygulamasına başladılar.

Böylece iki büyük ekonomi, anlaşmazlıklarını daha yukarı düzeylere taşıyarak dünyanın bugüne kadar gördüğü "en büyük ticaret savaşını" başlatmış oluyorlar.

KÜRESEL PİYASALAR ENDİŞELİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın "teknoloji hırsızlığı ile adaletsiz ticaret uygulamaları" nedeniyle Çin menşeli teknoloji ürünlerine uygulama kararı aldığı 50 milyar dolarlık gümrük vergilerinin ilk bölümü, daha önce açıklandığı gibi Washington yerel saatiyle 00.01'de resmen hayata geçti.

Çin'in savunma, havacılık ve imalat sektörlerini hedef alan yüzde 25'lik ek gümrük vergisi, nükleer reaktörler, gaz türbinleri, hava ve gaz sıvılaştırıcı makineler, fırınlar ve ticari bulaşık makineleri gibi 34 milyar dolar değerindeki 818 ürünü kapsıyor.

Beyaz Saray, 16 milyar dolar değerindeki 300'e yakın ürünü içeren ikinci bölümün ise bu ayın üçüncü haftasında yürürlüğe girmesinin planlandığını açıkladı.

"ÇİN KARŞILIK VERMEYE MECBUR KALACAKTIR"

Pekin yönetiminin, Washington'ın yürürlüğe koyduğu gümrük vergilerine eş değer misilleme tarifeleri bugün uygulamaya başlaması bekleniyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Fıng, dün yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin 34 milyar dolar tutarındaki Çin teknoloji ürününe yönelik gümrük vergisi uygulamasına hazırlanmasına ilişkin, "Çin asla ilk ateş eden taraf olmayacak ancak ABD vergi tedbirleri aldığı takdirde, Çin de kendi ülkesinin ve halkının temel çıkarlarını korumak için buna karşılık vermeye mecbur kalacaktır." ifadesini kullanmıştı.

ÇİN'İN MİSİLLEMESİNE 200 MİLYAR DOLARLIK YENİ HAMLE

ABD Başkanı Trump ise Çin'in tarifelerine misillemeyle karşılık vermesi halinde ülkeye 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi getirilmesinin talimatını vermişti.

Ticaret uzmanları, dünyanın en büyük ekonomilerine sahip iki ülkenin birbirlerine yönelik gümrük vergilerini "kısasa kısas" yöntemiyle artırmaya devam etmesinin telafisi zor sonuçlar doğurabileceğine işaret ediyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings ise dün yayımladığı raporda, ABD'nin başlattığı ticaret savaşının giderek büyümesi halinde küresel ticarete maliyetinin 2 trilyon doları bulabileceği uyarısında bulundu.

ABD-ÇİN TİCARET SAVAŞI

ABD ile Çin arasında bir ticaret savaşının başlangıcı olarak görülen gelişmeler, Trump yönetiminin mart ayında ithal çelik ve alüminyuma sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 10 ek gümrük vergisi getirmesiyle başladı.

Çin, Washington'ın çelik ve alüminyum ürünlerine yönelik ek gümrük vergilerine cevaben, ABD menşeli 128 ürüne yüzde 15 ila yüzde 25 tarife getirilmesi kararını aldı.

Bu gelişmenin hemen ardından ABD yönetimi, Çin'in, Amerikalı şirketlerin teknolojilerini ve fikri mülkiyetlerini ele geçirmeye yönelik usulsüz faaliyetleri gerekçesiyle bini aşkın Çin menşeli ürüne yüzde 25 ek gümrük vergisi getirmeyi planladığını açıkladı.

Pekin yönetiminin, ABD'nin sadece Çin'i hedef alan bu hamlesine tepkisi gecikmedi. Çin Ticaret Bakanlığı, ABD'den ithal edilen 50 milyar dolar tutarındaki 659 ürüne yüzde 25 gümrük vergisi getirileceğini bildirdi.

Bu açıklamanın ardından, ABD Başkanı Donald Trump, Çin'e daha önce açıkladığı tarifelere misillemeyle karşılık vermesi halinde 200 milyar dolarlık daha gümrük vergisi uygulanması talimatını verdi.

Çin'in 200 milyar dolarlık gümrük vergilerini de misillemesi durumunda 200 milyar dolarlık ürüne daha ek gümrük vergisi getireceğini belirten Trump'ın ticaret savaşını nereye kadar sürdüreceği merakla bekleniyor.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 69 yorum
trump sen herşeyi karıştırıyorsun !! senin hakkından tayyip erdoğan gelir
çin çoktan pazarını dünyaya yaydı bile birgün satmıyorum lan dese ABD ve Avrupa aç kalır . Bu devirden sonra üretip satan kazanacak ! Satıp da halkın vergisiyle geçinen devletler değil !
@fellifelis gercekten gerzeksin çinden gelecek ürünler gereksiz ürünler olsada olur olmasada
@06volkan işte sende burda malosun arabana aldığın parçanın arkasına bi bak bakalım yerse orjinalini al malo
@fellifelis bunu yazdığını telefon bile çinden
@06volkan sanırım konuya çok yüzeysel bakmışsın ve direk hakaret ile girmişsin kısaca tarif edeyim, piyasada kullandığın tüm el aletleri çin üretimi kullandığın araç parçalıarından bir çoğu çin üretimi evinde izlediğin tv çinden gelen kartlar ile toplanıyor cep telefonun çin fabrikası üretimi yani şu demek oluyor tv yi 3000 TL ye alacakken 4000 TL olacak araçların fiyatı 70 ken 100 olacak bir kez daha fakirleşeceksin neden yerli üretim yüksek teknolojin yok çünkü. Tabikide ben 50 liralık mazot alıyorum benim için değişen birşey yok demiyorsan.
@fellifelis taşı gedigine oturtmuşsun. millet ülke refahı için savaşı göze alıyor birde bizimkilere bak
@06volkan SENİN İÇİNDE ÖYLE SÖYLENMİŞTİR OLSADA OLUR OLMASADA..
@the_zoom Bizi ilgilendiren birşey yok bir birlerine ambargo uyguluyorlar. Amerika türk mallarınada uyguluyor ama biz amerikan mallarına uygulamıyoruz neden kapitülasyonlar varda bizim mi haberimiz yok ?
çin in ucuz işçiliği var diyorsunuz ya 10 15 seneye bir işe yaramayacak sanayi 4.0 ile fabrikaların hepsi akıllandırıp çok az insan ile çalışacak bütün dünya genelinde ( gelistirebilene) . O yüzden çin dünya çapındaki teknoloji şirketleri ve patentleri satın alıyor . 10 sene sonra 4.0 devrimine adapte olup hammadde ve madenlere sahip olanlar ayakta kalacak , çin de bunu gayet iyi yapıyor . Bizde bolca maden var her çeşidinden ama kafa yok .
@the_zoom tmm da bize abd üzerinden mi geliyor bu mallar sakin ol biraz
İnşallah bu ticaret savaşı, nükleer silahların da kullanıldığı bir savaşa dönüşür de dünya yok olur biz de kurtuluruz.............
Geri Dön