HABER

''ABD Irak stratejisinde değişiklik yapacak"

''ABD Irak stratejisinde değişiklik yapacak"

ABD'nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, ABD yönetiminin Irak stratejisinde gelecek dönemde önemli değişiklikler beklendiğini yazdı.

Gazetenin yorum haberinde, Irak'ta giderek şiddetlenen mezhepler arası çatışmanın önüne geçilemediği, asker kayıplarındaki artışın kamuoyunda tepkiye yol açtığı ve 7 Kasımda yapılacak Kongre seçiminde Başkan George Bush'un Cumhuriyetçi Partisi'nin yenilmesinin kuvvetle muhtemel görüldüğü hatırlatılarak, bütün bu gelişmelerin, mevcut Irak politikasının artık sürdürülemeyeceği sonucunu ortaya koyduğu anlatıldı.

Washington Post, "Hem Cumhuriyetçi Parti'nin hem de Demokrat Parti'nin önde gelen isimleri, artık Bush yönetiminin makul bir sürede istikrarlı ve demokratik bir Irak kurma hedefine ulaşamayacağı kanısına vardı" ifadesini kullandı.

Gazete, özellikle iktidardaki Cumhuriyetçi Partili senatörlerin, Kongre'nin girişimiyle kurulan Irak Çalışma Grubu'nun yayımlayacağı raporu beklediğine işaret etti.

ABD ordusunun Irak'tan hemen çekilmesini isteyen pek kimse olmadığını anlatan Washington Post, başkentteki toplantılar, kulisler ve yayınlarda dile getirilen öneriler arasında, demokrasi hedefinden vazgeçilerek Irak'ta istikrarın amaçlanmasının, ABD askeri varlığının yavaş yavaş azaltılmasının, ülkenin üç özerk bölgeye ayrılmasının ve bölge ülkelerinin de katılımıyla bir konferans toplanmasının yer aldığını yazdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler