HABER

"ABD karşıtı gösteriler demokrasinin göstergesi"

Bogor - ABD Başkanı George Bush, ziyaret ettiği Endonezya'da yapılan ABD karşıtı gösterilerin, sağlıklı bir demokrasinin işlediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Bush, Bogor'da Endonezya Devlet Başkanı Susilo Bambang Yudhoyono ile görüşmesinden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkede yapılan gösterileri, "insanların fikirlerini dile getirmekte özgür olduğu bir toplumu alkışlıyorum" sözleriyle değerlendirdi ve kendisine karşı daha önce de gösteriler yapıldığını hatırlattı.

ABD Başkanı Bush ayrıca, Irak'a daha fazla Amerikan askeri gönderilmesi veya bu ülkedeki Amerikan askerlerinin geri çekilmesi konusunda, ordunun tavsiyelerini
beklediğini kaydetti.

Bambang Yudhoyono da diğer ülkelere, Irak'taki çatışmaların yatıştırılmasında yöntemler bulunmasına daha fazla yardımcı olmaları çağrısında bulundu.

Endonezya'da, ABD Başkanı George Bush'un ziyaretini protesto eden göstericiler, iki kentte Amerikan restoranlarını kapatmaya çalışmışlardı. Bush'un Yudhoyono ile görüştüğü Bogor'da geniş güvenlik önlemleri alınmış ve araçların trafiğe çıkması yasaklanmıştı. Polis, intihar saldırısı ihtimali dolayısıyla çanta taşıyan ve kuşku uyandıracak biçimde giyinmiş kişilere karşı da alarm durumundaydı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön