ABD medyası: Hiçbir lider, Erdoğan kadar istediğini elde edemedi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Beyaz Saray'da ABD Başkanı Donald Trump ile yaptığı görüşme ABD basınında yer buluyor. New York Times gazetesi adına görüşmeyi takip eden Beyaz Saray muhabiri Michael Crowley'nin haberinin başlığında "Onun büyük hayranıyım. - Trump, Erdoğan'ı sıcak karşıladı" ifadesi yer alıyor.

ABD medyası: Hiçbir lider, Erdoğan kadar istediğini elde edemedi

Crowley'nin yazısı, Barış Pınarı Harekatı sonrasındaki gelişmelere atıflar yapıyor.

Gazetenin Beyaz Saray muhabiri olan Crowley, Türkiye'nin operasyonu ile bölge eksenli Amerikan siyasetinin rotasından çıktığını ancak Trump'ın, Erdoğan ile görüşmeleri sırasında, bu hususta hissedilir bir tavır ortaya koymadığını savundu.

Yazı, "Günün sonunda Erdoğan'ın ziyaretinin verimli olup olmadığı belirsiz kaldı. Beyaz Saray açıklaması, somut bir anlaşma olmadığını gösteriyor" ifadesiyle sonlandı.

Yine New York Times gazetesinin editoryal görüş bölümünde kaleme alınan yazıda ise hem Erdoğan'a hem de Trump'a eleştiriler vardı.

Trump'ın Erdoğan'ı ağırlamaması için; Amerika'nın Kürt müttefiklerini saldırmalarından, S-400 krizine ve Türkiye'de gazetecilere yönelik baskılara kadar çok fazla sebep olduğu yazıda savunuldu.

Zirvenin "çok iyi ve verimli" geçtiği şeklindeki demeçleri kanıtlayacak bir emarenin bulunmadığını da savunan yazıda, görüşmeden, S-400 sorununun "çözümsüz" kaldığı sonucunun çıktığı yazıldı.

'HİÇBİR LİDER, ERDOĞAN KADAR İSTEDİĞİNİ ELDE EDEMEDİ'

Washington Post'taki haberde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın basın toplantısını, iki ülke arasındaki sorunları dile getirme fırsatı olarak kullandığı değerlendirmesi yer aldı. Erdoğan bu noktada, en başta Gülen'in iadesini gündeme getirdiği ifade edildi.

Post'un haberinde, iki ülke arasında kriz yaratan S-400 konusuna ilişkin Trump'ın "Yetkililerimiz çözüm için çalışıyor" ifadeleri yer aldı. Trump yönetiminden üst düzey yetkililerin "Türkiye'nin silahları kutularından çıkarmaması bir çözüm olabilir" dediği de haberdeki bu paragrafta yer aldı.

CNN Televizyonundaki haberde ise Trump'ın Erdoğan için kullandığı "Onun büyük bir hayranıyım" ifadesine atıf yapılarak "Bazı Amerikalı parlamenterlerin bu görüşmeden beklediği karşılama bu değildi" denildi.

CNN'in Beyaz Saray muhabiri olan Kevin Liptak, imzalı yazıda, ABD Başkanı Trump'ın "güçlü liderlere" gösterdiği yakınlık konusunda örnekler yer aldı. Yazıdaki en dikkat çekici ifade ise "Ancak hiçbir lider, Erdoğan kadar, Trump'tan istediğini elde edemedi" oldu.

Kevin Liptak bu ifadesine gerekçe olarak, Türkiye'nin Suriye operasyonuna yeşil ışık yakılmasını, S-400 krizinde Trump'ın yaptırım karşıtı tavrını örnek gösterdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 150 yorum
Rabbım lider olsun diye yaratmış
KAPALI KAPILAR ARDINDAN GİZLI VAADLER VAR.AHA BURADAN SÖYLÜYORUM TÜRKİYE HİÇBİR ZAMAN S 400 LERİ AKTİF KULLANAMAYACAK.ARADA SIRADA S 400 KAMYONU YANDAŞ GÖSTERİR,DAHA SONRA ÜZERİNE BRANDAYI ÖETERLER.2.500.000 MİLYAR DOLARDA MİLLETTE KOL GİBİ GİRER.
alamaz denildiğinde üzerine oturacak gönüllüler vardı. sende onlardan sın
Allah kimseyi cehaletiyle sinamasin hesapta cumhuriyetci gecinen sizler hep emperyalist hizmetinde hreket rdiyorsunuz farkina bile varamadan
eskidendi o işler kardeş şimdi Büyük Türkiye zamanı.
adam alenen basın toplantısında trump u tokat manyağı yaptı kalkmış buda konuşuyor işte
@eraser_7887 BİZ ÜLKEYE VERİLEN ZARARDAN SÖZ EDİYORUZ.ÇÖPE ATILAN BİNLERCE PROJEDEN 1 TANESİ S 400.MEZHEPLER YÜZÜNDEN SURİYEYE DALDI,OMIZUNDA SÜLEYMANŞAH LA CANINI ZOR KURTARDI.ÜLKEMİZİNDE UĞRADIĞI MİLYARLARCA DOLARDA KASINTI.
bravo sampiyon hemen çözdun sende ama, bozdun işin büyüsünü isiniz gucunuz kol gibi girmesinde yok ustune oturmasinda hicmi kafaniz baska birseye calismaz arkadasim sen kim siyaset kim sen once evinin butcesini denklede sonra burada vizildarsin...
siz bu tutarsızlığı yapan biriyle karıştırıyorsunuz .
@nux33 s400 ün varlığı yeter kullanmaya gerek yok.
@nux33 hangi sıfatla hangi bilgiye dayanarak söylüyorsun bunları ?
sen bi git zeka testi yaptır..haa bu arada insanlardan uzak dur insansı yaratık
Amerika'lıların her söylediğini ters okumak lazım
niye mal mısın kapıda el pençe bekleyenler utansın
İşinize gelince tersten işinize gelince düz okuyun. İşte bu yüzden CHP zihniyeti ilerlemiyor. Sıfırdan partiler çıkıyor varlık gösteriyor ama CHP hep yerinde sayıyor.
@ebubekirari cok dogru tesbit, eski TR liderlerinin fotograflarini bir bakin, bir domalmadiklari kaliyordu,hepsi unutuldu tabii simdi.
@mitemha CHP kadar taş düşsün kafanıza cahiller ,salaklar sürüsü.
Siz zaten herşey i ters den anlıyorsunuz.. (kibarcası sen anladın oni)
@inklusion_attitude_1958 unutulmadı. aynı bayrağı imamoğlu taşımaya devam ediyor geçen avrupaya türkiyeyi şikayet etti demokrasi ödülünü kaptı.
@arpat_saray Asıl sen cahilin teki olmasan benim bu yorumundan cahillik diye bir kavrama yönelmezsin. Gerçi sizin zihniyetiniz böyle CHP modern ve kültürlü, diğerleri cahil. Yeminle söylüyorum ben AKP ye oy bile vermedim ama bu demek olmuyor ki senin gibi aptallarla aynı fikri savunmalıyım. Doğruya doğru yanlışa yanlış demesini bilirim. Sen at gözlüğü ile yola devam et. Ben AKP yi de CHP yi de eleştiririm, hiç biri beni alakadar etmez ben doğru adımlara bakarım. Burada güzel bir gelişme var ve ben bunu desteklerim.
@veysi_sahin medyasi trump dusmani
@veysi_sahin cahiller ? :)))))
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler