HABER

ABD: Nijeryalı İslamcılar tehdit arz ediyor

Amerikan kongresi bünyesinde hazırlanan bir raporda, Nijerya'daki Boko Haram örgütünün Amerikan çıkarlarına ve topraklarına karşı tehdit arz ettiği belirtildi.

Boko Haram ülkenin kuzeyinde çok sayıda bombalı eylem düzenledi

Amerika Birleşik Devletleri'nde Kongre bünyesinde hazırlanan bir raporda Nijerya'daki İslamcı grup Boko Haram, ABD ve çıkarları için "yükselmekte olan bir tehdit" olarak nitelendi.

Boko Haram, başkent Abuja da dahil olmak üzere çoğunlukla ülkenin Müslüman olan kuzeyinde onlarca bombalama eylemi düzenlemişti.

Raporda, grubun Afrika'daki el Kaide gibi gruplarla ilişkilerini kuvvetlendirmekte olabileceği de belirtiliyor.

Rapor, Nijerya savunma bakanını, Libya'daki Kaddafi yanlısı savaşçıların ülkeye silah kaçırdıkları açıklamasının ardından geldi.

ABD Kongresi bünyesinde raporu yazan komisyonun başkanı Patrick Meehan, BBC'ye ABD'nin Nijerya güvenlik güçleriyle ilişkilerini geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Meehan ayrıca, "Nijeryalı yetkilileri beraber çalışmaya ve tehdidi anlamaya teşvik edebilecek şekilde daha fazla işbirliği yapmalı ve yerel isithbaratımızı geliştirmeliyiz" de dedi.

Temsilciler Meclisi'nin Terörle Mücadele alt komisyonuna sunulan raporda, Boko Haram'ın dönüşümler geçirerek ABD çıkarlarına ve ABD topraklarına karşı tehdit oluşturmakta olduğu belirtildi.

Komite, Boko Haram'ın hem söylem düzeyinde hem de operasyonel düzeyinde el Kaide ile işbirliğine müsait bir yapılanması olduğunu da ifade etti.

İslami Mağrip'teki el-Kaide adlı silahlı şebeke Cezayir, Mali, Nijer ve Somali'deki eş-Şebab örgütüyle bağlantılı bir şekilde faaliyetler yürütüyor.

Geri Dön