ABD'nin Suriye operasyonu... Rusya harekete geçiyor! İşte ilk tepkiler

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'de başlattığı Rusya harekete geçme kararı aldı. Rusya Dış İlişkiler Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Rusya’nın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyini (BMGK) Suriye acil gündemiyle toplantıya çağıracağı duyuruldu. Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov tarafından yapılan açıklamada, "Şu anda durumu analiz ediyoruz. Rusya BMGK’yı toplantıya çağıracaktır" ifadesini kullandı. İşte ABD'nin Suriye operasyonu sonrası Rusya'dan gelen son dakika açıklamalar...

ABD Başkanı Donald Trump, ABD ile Fransa ve İngiltere'nin, Suriye rejiminin kimyasal silah kapasitesiyle ilgili hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu. Son dakika habere göre, Trump'ın açıklamasının ardından ABD, İngiltere ve Fransa'nın Doğu Guta'da sivillere yönelik kimyasal silah kullanan Beşşar Esed rejimi güçlerini hedef aldığı saldırıda Suriye'nin başkent Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda illerindeki asker noktalar bombalandı.

RUSYA'DAN ABD OPERASYONU TEPKİLERİ

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, Suriye hava savunma sistemlerinin ABD, İngiltere ve Fransa'nın saldırısı sırasında fırlatılan 103 füzenin 71'ini önlediğini belirtt.

"AYAKTA KALMAYA ÇALIŞAN DEVLETE DARBE VURULDU"

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine yönelik saldırısına tepki gösterdi. Zaharova, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Önce Suriye halkı için Arap Baharı kullanıldı, ardından DEAŞ, şimdi de ABD'nin akıllı füzeleri. Uzun yıllar terörist saldırıları altında ayakta kalmaya çalışan egemen devletin başkentine darbe vuruldu." ifadelerini kullandı.

Bütün bunların arkasında "dünyada seçkinliğini ilan eden ve ahlaki liderlik iddiasında olanların bulunduğunu" belirten Zaharova, Suriye'nin "barışçıl bir geleceğe sahip olduğu anda saldırıya uğradığını" kaydetti.

Beyaz Saray'ın, medyada çıkan bilgilere dayanarak Suriye'deki kimyasal saldırıdan emin olduğunu savunan Zaharova, "Bu açıklamadan sonra bu olayda Amerika ve diğer Batı medyası sorumluluğunu anlamalı. 15 yıl önce Beyaz Saray deney tüpü kullandı, şimdi ise deney tüpünün yerine Washington medyayı kullandı." değerlendirmesini yaptı.

RUSYA'NIN ABD BÜYÜKELÇİSİ: SONUÇSUZ KALMAYACAK

Rusya'nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov ise Twitter'dan yaptığı açıklamada, ABD'nin Suriye'ye yönelik askeri hava saldırısının sonuçlarının olacağı konusunda uyarıda bulunarak, Rusya'nın Cumhurbaşkanına hakaret edilmesinin kabul edilemeyeceğini de sözlerine ekledi. Antonov attığı twitte, "Önceden tasarlanmış bir senaryo uygulanıyor. Yine, tehdit altındayız. Bu tür eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyardık. Rusya Cumhurbaşkanına hakaret etmek kabul edilemez. Kimyasal silahların en büyük cephaneliğine sahip olan ABD diğer ülkeleri suçlamak gibi bir hakka sahip değil" ifadelerini kullandı.

"TRUMP İKİNCİ BİR ADOLF HİTLER'DİR"

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Savunma Komitesi başkanı Aleksandr Şerin, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik başlattığı operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, "ABD tüm uluslararası kuralları ihlal etti" dedi. Şerin, "ABD Suriye'ye yönelik saldırılar düzenleyerek tüm uluslararası kuralları ihlal ediyor ve Rusya bunu saldırganlık eylemi olarak görmektedir" açıklamasında bulundu.

Şerin, "ABD Başkanı Trump sadece dünya çapındaki bir suçlu değil, ikinci bir Adolf Hitler'dir. Bu, ikinci Belgrad'dır. Bu bir dönüm noktasıdır, egemen bir devlete karşı savaş ilanıdır" dedi.

"RUS ÜSLERİ ZARAR GÖRMEDİ"

Rusya Savunma Bakanlığı, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimine yönelik saldırısı sırasında füzelerden hiçbirinin Tartus ve Hmeymim'de bulunan üslere isabet etmediğini duyurdu. Bakanlıktan yapılan açıklamada, İngiliz ve Fransız hava kuvvetleri ile ABD savaş gemilerinden gerçekleştirilen saldırılarda Suriye'de askeri ve sivil altyapıların hedef alındığı belirtildi. Açıklamada, "ABD ve müttefiklerinin güdümlü füzelerinden hiçbiri Rusya Hava Savunma Birliğinin sorumluluğu altında olan Tartus ve Hmeymim'de bulunan üslere isabet etmedi." ifadesine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığı, saldırıda havadan karaya ve kruz olmak üzere 100'den fazla füze fırlatıldığını, füzelerin çoğunun imha edildiği bildirdi. Açıklamada, saldırıyı Kızıl Deniz'deki iki ABD savaş gemisinin, Akdeniz'deki taktik uçaklarının ve Tanf bölgesindeki B-1B bombardıman uçaklarının gerçekleştirdiği kaydedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
SURİYE' Yİ İYİCE ZAYIFLATIP, YAHUDİLER YER AÇIYORLAR, İYİ BAKIN. ŞEYTAN İŞİ, ŞEYTAN KİM, SİYONİSTLER.
BOP işliyor..
Ülkemizde onlara destek veriyor
siz ne diyorsunuz ya bı esed pici yıllardır terör besleyip ülkemize yollamadımı. suriye bizimdir bizim olacak GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN HEP BERABER EL ELE VERELEİM
ne güzel danışıklı dögüş ne vurma ama neresi vuruldu boş yıllardan beri bizim boş dağları bomladıgımız gibi
haklısınız bu mıllet halkını eğıteceklerın katledıyorlarfesat çıkarıp katlım kahrosun haın çıkarcı sulukler
hedef ısraıl olsun saldırı olacasa
Adam gibi tutarlı bir dış siyasetimiz yok, dün Putin ile bugün ABD ile beraberiz, Bop eşbaşkanlığı ve yahudiye üstün hizmet madalyası adamı bozar
KİM NE DERSE DESİN RUSYANIN DÜRÜST BİR SİYASİ LİDERLİĞİ VAR... ESAD KİMYASAL ATMADI DİYOR . MİLYONLARCA MÜSLÜMANI KATLEDEN ABD VE MÜTTEFİKLERİ YALAN SÖYLÜYORLAR IRAK TA VE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ... SURİYE İSLAM ÜLKESİ DEĞİLMİ? VE ABD İŞGALİ ALTINDA. SALDIRIYA ALKIŞ TUTANLAR SAFINIZI GÖRMÜYORMUSUNUZ? BİLİNÇ ALTI VERDİĞİNİZ REFKLESLERE DİKKAT EDİN. FARKINDA DEĞİLSİNİZ AMA MODERN GÖNÜLLÜ KÖLELERİ OLDUĞUNUZ ABD VE BATIYI SAVUNUYORSUNUZ. GERÇEK BU...
şu abd ile rusya savaşssın artık kimin ne oldığu belli olsun herkes rahatlasın . gidin boş arazide yiyin birbirinizi.
@hoqkabaz KORKMA SAKIN, SAKİN OL UCU SANA DA DOKUNUR.
SALDIRIYI YAPAN ÜÇLÜ ALENEN PKK YANLISI VE FİNANS ÖRÜ DEĞİL Mİ? NİYE SURİYE'DE BU SALDIRIYA ÜST KADEMELERDEN ONAY VERİLİYOR..? RUSYA İLE YENİ VE BÜYÜK İLİŞKİLER İÇİNDEYKEN HEM DE... YOL YAPIYORUZ DİYENLER, ÖNLERİNDEKİ DOĞRU YOLU BİLMEZ OLDULAR.
bB.ESAD TAYYİP ABİSİ,EMİNE ABLASI İLE SARAYDA,YATLARDA AYNI MASADA YEMEK YEDİLER,KOLKOLA GİRİP ŞAM'DA ORTAK KABİŞNE TOPLADILAR,TEL ÖRGÜLERİ KALDIRDILAR,ASRA YAKIN HASRET ÇEKEN AKRABALARI KAVUŞTURDULAR VE ALLAH RAZI OLSUN O ANKİ LİDERLERDEN. SONRASIMI ALLAH HER İKİŞSİNİDE BAŞTAN TEWZ UZAKLAŞMAYI NASİP ETSİN. ÇÜNKÜ ONLARIN YÜZÜNDEN MASUMLAR KATLEDİLİYOR. BİNLERCE YILLIK İNSANLIK YOKEDİLİYOR. İSLAM ESERLERİ TAHRİP EDİLKİYOR MÜSLÜMANLAR ARASINA NİFAK SAÇILIYOR. YAHUDİ CESARET ÖDÜLÜ almak acaba bugünler içinmiydi. N
Bu kadını görünce benim aklima yatak geliyor...cok cekici yaaa
harekete geçip nabacak abd yimi vuracak ambargomu uygulucak basında şov yapmak ta yeni dönemin getirisi oldu laf laf gerisi boş
Diğer Haberler