ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'den Türkiye açıklaması

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye'ye ilişkin açıklama yaptı.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'den Türkiye açıklaması

Brüksel'deki NATO karargahında müttefiklerle görüşmeler yürüten ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye'ye yardım için Suriye'nin İdlib vilayetine kara birlikleri konuşlandırmayı dışladıklarını, havada ne yapılabileceklerine baktıklarını söyledi.

ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye'nin Suriye'nin İdlib vilayeti için talep ettiği askeri yardım konusunda Brüksel'deki NATO karargahında müttefiklerle görüşmeler yürüttü.

Jeffrey'in müttefiklerle 'İdlib'deki ateşkesi Rusya ve Suriye hükümetinin ihlal etmesi halinde' alınabilecek önlemleri de ele aldığı belirtildi.

'HER ŞEY MASADA'

Brüksel'de konferans bağlantısıyla gazetecilerle basın toplantısı düzenleyen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi, 'NATO'nun İdlib'de Türkiye'ye yardım etmek için ne yapabileceğine baktıklarını' söyleyerek "Her şey masada" dedi.

'TOPTAN ZAFER PEŞİNDELER'

Jeffrey, "İdlib'de kalıcı ateşkesin Rusya ve Suriye'nin çıkarına olduğuna inanmıyoruz. Onlar topyekun zafer kazanma peşinde" görüşünü dile getirdi.

'TÜRKİYE'NİN S400 TUTUMUNU NETLEŞTİRMESİ GEREK'

'Ateşkesin ihlali halinde Türkiye'ye yardım için İdlib'e kara birlikleri konuşlandırma ihtimalini dışlayabileceklerini, havadan ne yapılabileceklerine ise baktıklarını' söyleyen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi, Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alımıyla ilgili tutumunu netleştirmesi gerektiğini ifade etti.

Görüşmelerde ve basın toplantısında Jeffrey'ye ABD'nin Ankara Büyükelçisi David Satterfield eşlik etti.