ABD’nin yaptırım kararı için dış basın ne yazdı?

ABD ile Türkiye arasında krizi tırmandıran 'yaptırım' kararı dış basında da geniş yankı buldu. Dünya basını yaşananları okuyucularına durumu kapsamlı bir şekilde aktardı. Haberlerde dikkat çeken yorumlar da yer aldı.

ABD’nin yaptırım kararı için dış basın ne yazdı?

ABD’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül'e ABD tarafından yaptırım uygulama kararı uluslararası basında geniş yer buldu.

WASHINGTON POST

ABD’nin saygın gazetelerinden Washington Post gelişmeye geniş yer ayırdı. Haberi ajanslardan ve kendi muhabir ve kaynaklarından derleyen Washington Post, “ABD, tutuklu rahip için yaptırım kararı aldı” başlığını kullanırken Trump’ın Brunson’ı sık sık savunduğu ve Ankara’nın tutumu hatırlatıldı.

wp

NEW YORK TIMES

New York Times, ABD ve Türkiye’den tepkilere geniş yer ayırdığı haberde, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün tweetlerine ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’ye tepkisine yer verdi.

voa

FOX NEWS

ABD Başkanı Trump’a yakın duruşuyla bilinen TV kanalı Fox News, “Trump yönetimi ABD’li rahip için Türk yetkililere yaptırım kararı aldı” başlığını kullandı. Trump’ın yardımcısı Mike Pence’in geçen hafta ev hapsine gönderilmesinin ardından, “Yeterli değil” dediğini hatırlattı.

DAILY EXPRESS

Yaklaşık 500.000 tirajı olan İngiliz tabloid gazetesi Daily Express, iki ülke arasında yaşanan gerilimi tırmandıracak bir başlık attı. Gazete, “Üçüncü Dünya Savaşı: Türkiye ABD’yi tehdit ediyor ve Trump’ın yaptırımlarını ‘Düşmanca’ olarak tanımlıyor” başlığını attı. Gazete daha önce de Kuzey Kore ile ABD arasındaki gerilimde benzer bir başlık atmış fakat iki ülke bu olaydan kısa bir süre sonra ilişkilerini normalleştirmişti.

dp

SÜDDEUTSCHE ZEİTUNG & DİE WELT

Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung yaşanan gelişmeyi, “ABD ile Türkiye arasındaki gerilim tırmanıyor” başlığıyla paylaştı. Almanya’nın sol tandanslı gazetelerinden Die Welt de gelişmeye geniş yer ayırdı

LE FİGARO

Fransa’nın çok okunan gazetelerinden Le Figaro, “Türkiye’de tutuklu bulunan ABD’li rahip için Washington iki Türk bakana yaptırım kararı aldı” başlığını attı.

LE POİNT

Fransız Le Point, “Türkiye yaptırımların ardından ABD’yi tehdit etti” başlığını atarken yaşanan gelişmeye geniş yer ayırdı.

HAARETZ

İsrail’in çok okunan gazetelerinden Haaretz gelişmeyi, “ABD, Türk bakanlara, tutuklu ABD’li rahip için yaptırım uygulama kararı aldı” başlığıyla duyurdu.

Kaynak: Sözcü

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
dün 11 aylık bebeğin katledişine açıklama yapan özüm onlara satılmış onun bunun çocuğu siyaset bozuntuları yuvarlak ve genel bir açıklama yapmışlar hedefin amacın ne olduğu belli olmayan açıklamada şiddet nereden gelirse gelsin kabul edilmezmiş ben bu şerefsizlere soruyorum önce PKK terör örgütümü değilmi bu katliamı kim yaptı hangi taraf dediğniz kimlerdir Türkiye bir yasal devlettir karşısındaki kanlı bebek katili bir örgüt deilmidir bu gün aynı tipe benzer satılmış hainler ABD nin yaptırımlarını beğenmişler Ben diyorumki bu ülkenin bu milletin ekmeğini yiyip bu ülkeye ihanet eden opç d
Kardeşim Cizre de Miray bebek öldürüldü " Aşk Bodrumda yaşanıyor güzelim " diye alay ettiniz . Afrin de 200 sivil 39 u BEBEK öldürüldü " Yansın Afrin " diye tag açıldı ... İkiyüzlülük yapmayn devletin neredeyse hergün burada bir masum öldürüyor ... Ölen herhangi bir çocuk arasında ayrım yapan Asıl Katildir . Hiçbir çocuk ölmesin arkadaş... Çocuklar ölmesin diyenler de hapse girmesin ...
@hakikat_arayiscisi_1995 bu bahsettiğin katliamı pkk/pyd ve abd yaptı sevgili kardeşim. olanları biz de senin gibi izledik. ama sizin kafanız almıyor bazı şeyleri ve sapla samanı birbirinden ayıramıyor, bölgede gerçekte ne olup bittiğini anlamıyorsunuz. medya manipülasyonları ve dezenformasyonları seni ve senin gibileri çok etkilemiş anlaşılan. olay öyle değil. türk askeri sivillere, hele yaşlı, kadın ve çocuklara bir tek mermi sıkmadı. aynayı kendi yüzüne tut. hakikat arayışı böyle yalan dolanla olmaz, hakikatle yalan aynı kaba sığmaz !
@hakikat_arayiscisi_1995 @hakikat_arayiscisi_1995 bu bahsettiğin katliamı pkk/pyd ve abd yaptı sevgili kardeşim. olanları biz de senin gibi izledik. ama sizin kafanız almıyor bazı şeyleri ve sapla samanı birbirinden ayıramıyor, bölgede gerçekte ne olup bittiğini anlamıyorsunuz. medya manipülasyonları ve dezenformasyonları seni ve senin gibileri çok etkilemiş anlaşılan. olay öyle değil. türk askeri sivillere, hele yaşlı, kadın ve çocuklara bir tek mermi sıkmadı. aynayı kendi yüzüne tut. hakikat arayışı böyle yalan dolanla olmaz, hakikatle yalan aynı kaba sığmaz !
ABD baktı içerideki çakalları gezi olaylarıyla ayaklanmalarla seçimlerdeki çabalarıyla yürüyüşlerle terörle işi başaramadılar mecburen işe kendisi el attı. Olayın kısa özeti bu.
Ulan katil ABD. Seninde hegamonyanının biteceği günler yakındır. Döktüğünüz kanda boğulursunuz inşallah. Gün Akp Chp Mhp zamanı değil, birlik olma zamanı. Yalnız bizimde devlet olarak adımlarımızı dikkatli atmamız lazım. Kuru kabadayılıklada bir yere varılmaz. Ekonomik ve teknolojik olarak güçlü değiliz maalesef. Aman dikkat edelim. İnce eleyelim sık dokuyalım. Bin düşünelim bir hareket edelim. Allah ülkemize zarar zeval vermesin.
@ali_deli_o5 la daha dün şehit haberini yazarken gazetenin biri aynen şunu yazdı "chpnin ödünç oyları ile meclise giren hdpnin silahlı kolu pkk, bir anneyi ve bebeğini acımadan şehit etti" - hem bunu yaz, hem kardeşlik iste
@ragnar129 Benim partim olmaz güzel kardeşim. Böyle manşet atan yanlı gazetelerede, onları destekleyen yandaşlarada itibar etmem. Ama iktidara olan nefretten dolayı daha beter olsun diyenleride onaylamam. Çünkü bu ülke hepimizin. Çünkü bu defa mesele oldukça ciddi. Türkiye bilinçli olarak rahip üzerinden cendereye alınıyor. Zorla tehlikeli bir sürecin içine çekiliyor. Bu yüzden dedim dikkatli olmalıyız ve enine boyuna düşünüp öyle adım atmalıyız diye.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler