HABER

ABD nükleerci İranlıları internette ile arıyor

Washington (AA) - ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'den, nükleer silah programıyla ilgilenen İranlıların isimlerini isteyen ABD Dışişleri Bakanlığının, bu talebin reddedilmesi üzerine, internet arama motoru Google'dan yararlanarak ilgili isimleri bulması için genç bir diplomatını görevlendirdiği iddia edildi.

Washington Post gazetesinin, "İran istihbaratı arayışındaki ABD, Google'dan yararlanıyor" başlıklı haberde, ABD Dışişleri Bakanlığının talebini reddeden CIA'in, "iş yükünün yoğunluğu ve kaynaklarını koruma arzusunu" gerekçe gösterdiği belirtildi. CIA'den beklediği yardımı alamayan ABD Dışişleri Bakanlığının ise en genç diplomatlarından birini, Google'da "İran ve nükleer" kelimelerini kullanarak gerekli isimleri bulmakla görevlendirdiği kaydedildi.

Siyaset üretenler ve istihbarat yetkililerinin, nükleer silahlarla ilgilenen İranlıların isimlerini gizli tutarak bu kişilerin bilgilerini dünyayla paylaşmasını engellediğine inandıkları belirtildi.

Sonuç olarak ABD Dışişleri Bakanlığının, Google aramasıyla 100 isim belirlediği ve bu isimlerle ilgili yine CIA'den bilgi istediği, ancak İran masasında sadece 140 kişinin çalıştığını belirten CIA'in, listenin küçültülmesini talep ettiği de haberde yer aldı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön