ABD ordusuna ‘özel askeri giysi’

ABD, askerlerin ağır arazide taşımak zorunda olduğu donanımın sakatlanma ve yaralanmalara neden olan etkisini önemli ölçüde azaltacak özel bir askeri giysi geliştiriyor.

ABD ordusuna ‘özel askeri giysi’

‘Warrior Web’ adı verilen proje, askerlerin 40 kiloya çıkan ağırlıkları zorlanmadan taşımalarını sağlayacak.

ABD Savunma Bakanlığı’nın merkezi Pentagon’a bağlı olan ABD Gelişmiş Savunma Projeleri Araştırma Ajansı (DARPA), geleceğin askerleri için özel bir giysi geliştiriyor. Giysi, sakatlanma ve yaralanmaları azaltmayı ve ağır şartlarda askerlerin hareketini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

RedOrbit sitesinin haberine göre, ABD’li askerler 40 kiloya varan donanımları nedeniyle sıkça kas-iskelet sakatlanmaları ve aşırı yorgunluk sorunu yaşıyor. Donanımın ağırlığı arttıkça, sakatlanma riski de artıyor. DARPA’nın üzerinde çalıştığı ‘Warrior Web’ projesi, bu sorunu ortadan kaldıracak, yumuşak ve hafif bir giysi geliştirmeyi amaçlıyor.

DARPA’nın verdiği bilgiye göre, askerlerin standart giysisi ve zırhıyla uyumlu olacak giysi, görevlerde çok daha etkin hareket kabiliyeti sağlayacak. Warrior Web programının başında yer alan Yarbay Joseph Hitt, “Sakatlık ve yorgunluğu azaltacak birçok bireysel teknolojiyi bu giyside bir araya getireceğiz... Tek bir sistem olarak belirecek bu teknoloji gerçek savaş alanlarında askerlere belirleyici avantajlar sunacak” dedi.

FİZİK TEDAVİ AMAÇLI KULLANILABİLİR

Warrior Web giysisinin mevcut üniforma ve zırhla mükemmel uyum sağlamasını isteyen DARPA, bu amaç altında birçok teknoloji alanından geliştiricilere de işbirliği teklifi yaptı.

Proje hakkında öneride bulunmak isteyenler, 3 Ekim’e kadar DARPA’ya çalışmalarını gönderebilecek.

Warrior Web ile birçok alanda teknolojik atılım hedefleyen DARPA, birçok eklem yerine entegre edilen gelişmiş kontrol sistemleri, alıcılar, alıcı arayüzleri ve giyside kullanılacak yeni kumaşlar geliştirmeyi hedefliyor.

Warrior Web, savaş alanlarının yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon gören askerler için de kullanılabilecek, yaşlıların hareket sorunlarını çözmek için kullanılabilecek.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
ABD GİR ARTIK SÜRİYEYE ESAD CELLAT OLMUŞ BEBEKLERİ KESİYOR KANSIZ.
BU GİDİŞLE 3. DÜNYA SAVAŞI ÇIKARACAK ŞEREFSİZ ABD..ALLAH’IN O BEYAZ SARAYI OBAMANIN BAŞINA YIKTIĞI GÜNÜDE GÖRÜRÜZ İNŞ…
ACABA ABD ALAHHHHHEKPER DERMİ SURİYEYE GİRERKEN
demelerine gerek yok dostum onların evlerine sağ salim dönmeleri için dua edecek müslüman çok nasılsa :)))
he he savaşa başlamadan öncede 2 rekat namaz kılarlar sonra duaları okuyup saldırılar manyakmısın ya :D
DİNSİZ KAFİRLER KÖKÜNÜZE KİBRİT SUYU ALAYINA NUSRA
şu akp hükümeti tarafından sığırı da timsahı da gördük ve öğrendik çok şükür ..%50 sığırla ağlayan timsahların belgeseli ,ve tüm haberler abd nin savaş politikasını eleştirmek yerine destekleyen medya ve sosyal medya taraftarlarının sığır belgeseli devam ediyor .. timsahlar zaten dünden hazır mış ....koyunlarda var bu belgeselde izleyin izleyin insan olmadınız bari hayvanlığınızı görün ....
Bu yeni giysiyi de Suriye'de denerler artık, daha önceki yeni silahlarını filan Irak'ta denedikleri gibi.
Müslüman alemine bak Müslüman olman bir devletten hemde sorunun kendisinden medet umuyor.
İşte çakma müslümanların error verdiği nokta burasıdır. Her Allahuekber diyenin arkasından müslüman zannederek koşarsan geleceğin nokta abd ve israille müttefikliktir. hadi hayırlı olsun dualara başlayın amerikan askerleri için. ama ilahi adalet o kadar adildirki orada ölecek olan müslümanların tek tek hesabını hepimizden soracak.
Savaş teknolojisine harcadığın parayı tüm insanlar için harcasaydın Dünyada savaşacak hiç bir problem kalmazdı.
nasıl olsa bizde de asker kalmadı hepsini içeri attılar. Tarihimizde bize saldıranlar kimlerdi sanıyorsunuz. Yakın tarihimizi bi okuyalım.
hale bak erıf seytan abd den yardım ıstıyor gulsemmı aglsammı
Bu harp savaşında Amerika yeni silahlarını pazarlar.Daha iyi bir pazar yaratır kendisine...
adındanda belli terminatör abd gider kurtarır bebekleri gerizekalı seni....
Bakınız Deus Ex: Human Revolution.
Diğer Haberler