ABD savaş gemileri Suriye açıklarında

ABD Başkanı Barack Obama Suriye'de yaşanan kimyasal silah saldırılarından sonra Ulusal Güvenlik Ekibi ile atılabilecek adımları değerlendirirken, Amerikan donanması da Akdeniz'e ek takviye sevk etti.

ABD savaş gemileri Suriye açıklarında

İSTANBUL (CİHAN)- Akdeniz'den sorumlu ABD'nin Altıncı filosuna bağlı USS Mahan destroyeri ana limana yol alırken, geri döndürülerek Akdeniz'de görev yapması emredildi. Diğer bölgede görev yapan USS Gravely, USS Barry ve USS Ramage destroyerleri birkaç düzine Tomahawk füzesi ile Akdeniz'in çeşitli noktalarında görev yapıyor.

Bölgede görev yapan destroyerler ABD donanmasının en büyük tonajlı savaş gemileri durumundadırlar. Bu destroyerler Irak savaşına ve Afganistan işgalinde de aktif görev almışlardır. En son Libya harekâtına katılmış destroyerler 2000 kilometre menzilli ve nükleer başlıklı Tomahawk seyir füzesi de atabilmektedir.

LAVROV: BATI KİMYASAL İDDİAYI, ASKERİ MÜDAHALE KAMPANYASINA DÖNÜŞTÜRDÜ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, geçen hafta Suriye'de gerçekleşen kimyasal saldırı ile ilgili iddiaları Batılı ülkelerin Beşşar Esed rejimine karşı askeri müdahale kampanyasına dönüştürdüğünü, ancak bu iddiaları kanıtlayan herhangi bir sonucun henüz alınmadığını söyledi.

Batılı ülkelerin askeri müdahale için medya üzerinden bir kampanya yürüttüğünü savunan Lavrov, "Washignton, Londra ve Paris'ten yetkililer tartışılmaz bir şekilde kimyasal saldırının arkasında Suriye hükümetinin olduğunu söylüyor. Ancak henüz bunu kanıtlamış değiller. Kırmızı çizginin geçildiğini söylemeye devam ediyorlar…” eleştirisi getirdi.

Moskova'da acil bir basın toplantısı düzenleyen Lavrov, "Haziran 2013'te Lough Erne'de düzenlenen G8 zirvesinde liderlerin aldığı kararla bu yaklaşım çelişiyor. Bu belgede Suriye'de kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların kapsayıcı ve profesyonel bir şekilde araştırılması gerektiği yazıyor.” hatırlatmasında bulundu.

ASHTON:ASKERİ MÜDAHALEDE BM GÜVENLİK KONSEYİ KARARI ÇOK ÖNEMLİ

AB Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, Suriye'ye askeri müdahale konusunda şu ana kadar alınmış bir karar olmadığını belirtti. Ashton, böyle kararlar için BM Güvenlik Konseyi kararının hâlâ büyük önemi haiz olduğunu vurguladı.

Estonya'nın başkenti Tallinn'de gazetecilere açıklamada bulunan Ashton, Suriye'deki kıyımın durdurulması için dünyanın siyasi bir çözüm bulması gerektiğini dile getirdi. AB'nin 28 ülkesinin bu konuda ortak bir karar almasının zor olduğunu dile getiren Ashton, bununla birlikte farklı seçenekleri değerlendirmekte olduklarını ekledi.

ÇİN, SURİYE KONUSUNDAKİ SESSİZLİĞİNİ BOZDU

Çin, Suriye'de kimyasal silah kullanılması konusunda ilk resmi açıklamasıyı yaptı. Pekin yönetiminden yapılan açıklamada, Suriye'deki BM tarafından yapılan incelemelere destek verildiği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin bakanlık resmi sitesinden yazılı olarak yaptığı açıklamada, Pekin yönetiminin Suriye konusunda yaşanan gelişmelere karşı tutumu ele alındı. Çin'in Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialara büyük önem verdiğine vurgu yapan Çinli Bakan, "Kim kimyasal silah kullanırsa kullansın, buna karşı çıkıyoruz." açıklamasında bulundu.

Suriye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerine değinen Bakan Wang Yi, kimyasal silah kullanıldığı iddialarının doğrulanması konusunda BM'nin kararlarına bağlı kalacaklarını ve yapılan araştırmaların bağımsız, nesnel, adil ve profesyonel bir şekilde yürütülmesini desteklediklerini kaydetti.

CAMERON TATİLİNİ YARIDA KESİYOR
İngiltere Başbakanı David Cameron'ın Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Suriye konulu toplantısına başkanlık etmek için tatilini kısa keserek Londra'ya dönme kararı aldığı bildirildi.

Londra hükümetinden bir kaynak, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Suriye'deki genel durum nedeniyle geri geliyor ve tüm potansiyel seçenekleri değerlendirmek için burada olacak" dedi.

Kaynak, Cameron'ın haftanın ilerleyen günlerinde geri dönmek yerine yarın Londra'da olacağını belirtti.

İngiltere'nin Suriye'deki hedeflerin füzeyle vurulmasını istediği haberlerine de yanıt veren kaynak, "Bunları konuşmak için erken" diye konuştu.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 25 yorum
abd, israil, ingiltere, fransa birlik olmuş bizim basiretsiz akpkk hükümetinide almışlar aralarına ortadoğuyu karıştırmışlar, şimdide ortadoğuya huzur getireceğim ayağına günahsız masum insanların canına kıyacaklar ve kıyıyorlarda zaten.. Bizim beyinsiz akpkk seçmenide bunlara çanak tutuyor, ne diyelim ettiğinizi bulursunuz inşallah..
ABD İYİ SABRETTİ.
Adım adım amaçlarına ilerliyorlar, sürekli ortadoğuyla uğraşıyorlar!! Cahil dindarları kandıranlarda bunlar, girip karılarına tecavüz edenler de!! ... Bizimkiler bunların Uşakları..
Evet. ABD destekli demokrasi ayağına yapılan eylemler iç savaşa dönüştü. Şimdi de Suriye ye ABD bizim desteğimizle demokrasi getirecek, bu demek oluyor ki binlerce müslüman katledilecek, Suriye de Irak gibi 3'e bölünecek. Kürt gruplar, Aleviler ve Sünniler şeklinde. -Ondan sonra hergün bir yerde bomba patlayacak. Aynı Irak taki filmi burda da seyredeceğiz. Bi farkla bu sefer iş bizim desteğimizle olacak, aman ha dışarıda kalmayalım, ekonomik olarak zarar görürüz, mutlaka masada olalım. Nolacak ki elimize kan bulaşacak ama paralar gelecek. Arkandayız AKP.
neden her defasında el çabukluğu marifetiyle kalleş ABEDE dünyanın istediği yerine demokrasi götürüyor.hadi bunu anladık.(anlamaya imkan yok da söz gelişi.)bizdeki sığırların her defasında bu kampanyaya(kara propagandalar)atlayışı niye?yetmedi mi keklendiğniz???
ABD SURİYE YE HER HANGİ BİR SALDIRI YAPARSA,HÜKÜMET UNUTMASIN BUNUN HESABI ONLARDAN SORULUR..KINI ALMADAN İYİ DÜŞÜNSÜNLER...
gözünüz aydın babanız geldi.
tayyip abd lı askerler evlerine sag salim donsun dıye duaya baslamıstır
alakaya maydonoz
Niye zoruna gitti hemen alakaya maydonozmuş adam doğru söylemiş bundan önce ıraktaki amerikan askerleri için etmedimi delikanlıca söyle. Farklı amerikan askerlerimi oraya gidiyor şimdi? müslüman amerikalılardanmı kurmuşlar bu yeni orduyu? ulan hepinizin elinde müslüman kanı var sözle bile destek verseniz yeter. Tüm AKPliler müslümanlıktan dem vurup salya sümük ağlayıp prim yapıyorsunuz. ama iş yanı başımızdaki müslümanlar olunca amerikaya tüm üslerimizi açıp katledilmesini seyrediyorsunuz.
yamyamlar yine iş başında , işbirlikçileri kim acaba?.. Yazıklar olsun!.. Müslümanlık bu kadar ucuzladı. Satın birbirinizi!...
BENİ HERKES YANLIŞ ANLAYACAK AMA BU BENİM DÜŞÜNCEM. KATLİAM YAPAN ESAD FALAN DEĞİL PLANLI İSRAİL ABD SALDIRISI. ESAD SEDDAM HÜSEYİNİN DURUMUNA DÜŞMEMEK İÇİN MÜCADELE EDİYOR AMA ODA YAKINDIR SADDAM GİBİ ASILACAK VE SIRA BİZE GELECEK. İNŞALLAH BEN YANILIRIM... ÇOK YAKINDA MÜSLÜMAN YAHUDİ ŞAVAŞI GÖZÜKÜYOR ALLAH İNANAN TÜM MÜMİNLERİNE GÜÇ VE SABIR VERSİN ALLAH BİZİ ZALİMLERİN ELİNE DÜŞÜRMESİN
Birşeyler olacaksa Türkiye'nin güdümünde olmalı, dimizdeki ülkelerin hepsini amerkanın yönetmesi iyi değil bir müdahale olacaksa Türkiye de dahil olmalı
Tabi gencecik TÜRK gençleri ölünce sende biryerine kına yakarsın herhalde. Ulan bu ülke şimdiye kadar bu kadar hainliği ilk defa görüyor
ABD çok kan akıtabilir. bakalım rusya erkekse kovar o gemileri. (bence yemez ve libya daki gibi kaçar)
normalde bizimle savasa geeliyorlar süpriz
AMERİKA MUDAHALEYE GEÇ KALDIN AMA NEYSE.
akp hükümetini sevindirecek bir haber bu doğrusu.
Adamlar istedigi herseyi elde ediyor neden biz edemiyoruz.. bizde iman gücümüzle savasalım osmanlı gibi....
dünya tarihine tekrardan bir bakmak lazım neden hep müslüman ülkeler kaos içerisnde hristiyanlar da neden bir hareket yok enteresan değil gözler önünden artık herkesin bildiği oyunlar oynanıyor. ama ben sen o hep sessiz hep izleyici...
Önce içinde aptal insanların bulunduğu MÜSLÜMAN topluluğu bu insanlar yüzünden birbirini yemeğe başladı. Dedilerki dış güçler bizi kullandı. O zaman bu topluluğun hepsi aptal demek lazım kendilerini kullandırdığını söylemek bile utandırmıyor. Sonra akıllı olanlar birbirini yiyen insanları rahatça yemeye başladı. Aniden akıllarınca birbirini kolladılar ama kollamak ne kelime daha da ...ok ettiler. Çünkü birbirine güvenleri yok. Aynı dinin farklı meshebi hangi dine sahip olduğunu bile bilmiyorki. Şimdi de kendini yiyenleri sanki insanlığa faydalı gibi haber yapıyorlar. VAH Kİ NE VAH........
rusya federasyonu sıra sende dik karşısına gemileri
ABD İYİ SABRETTİ
adam Suriye topraklrında kan akıtmak için plan proje yapmak için tatilini yarıda kesiyor bu nasıl bir insandır yoksa başka bi yaratıkta adını biz mi koyamıyoruz. yokmu bi insan evladı şunlara dur desin.mesala RUSYA helal olsun destek vermiyolar savaş planlarına adamlar batılı devletlerın kan akıtmak istegını acıkca dile getiriyor cok acık olmasada anlaşılıyor. Bizim hükümette uyusun
Kurtlar vadisi suriye
Diğer Haberler