HABER

ABD, savaş hazırlığına başladı

NEW YORK (İHA) - New York Times gazetesi, Amerikan yönetiminin Kuzey Irak'ta savaş için hazırlıklara başladığını yazdı.

Gazeteye göre, 2 aydan fazla bir süredir Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), bölgede çalışmalar yürütüyor. Irak'a operasyon hazırlıkları, Katar'ın başkenti Doha'daki Körfez İşbirliği Konseyi zirvesinde de ele alınıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin önde gelen gazetelerinden New York Times, George W. Bush yönetiminin Kuzey Irak'ta savaş hazırlıklarına başladığını yazdı. Gazeteye göre, bölgede savaş hazırlıkları CIA tarafından yürütülüyor.

Gazete, CIA'in Kürdistan Yurtseverler Birliği ve Irak Demokratik Partisi ile 2 aydan fazla bir süredir bölgede işbirliği yapmakta olduğunu belirtti. Haberde Amerikalı askeri planlayıcılarının ülkenin uzak köşelerine kadar giderek savaş sırasında kullanılabilecek üs yapılmaya elverişli noktaları saptadıkları da öne sürüldü.
Buna karşın gazete, Amerikan birliklerinin henüz Kuzey Irak'a girmediğinin altını çizdi. Haberde Arap ve Türk basınında çıkan "Asker ve malzeme yüklü 50 Amerikan kamyonu Kuzey Irak'a girdi " haberinin gerçeği yanısıtmadığı ifade edildi.

Bu arada Körfez İşbirliği Konseyi liderleri, Katar'ın başkenti Doha'da iki günlük bir zirve için biraraya geldi. Konsey'e üye Katar, Kuveyt, Bahreyn, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Uman'ın katıldığı zirvede Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'a operasyon planları ele alınıyor.
Ancak toplantılara Katar'ın politikalarını protesto etmek üzere Suudi Arabistan ve Bahreyn kralları katılmadı. Bu ülkeler bakanlık düzeyinde temsil ediliyor. Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlekleri liderleri de sağlık sorunları nedeniyle zirvenin yapıldığı Katar'a gidemedi.
Katar, zirvenin ilk gününde üye ülkeleri görüş ayrılıklarının bir kenara koyarak ortak bir tutum belirlemeye çağırdı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön