HABER

ABD şimdi de uçaklarda akıllı telefonları mı yasaklıyor?

FCC'in "Uçuşlarda telefon kullanım yasağını devam ettirmek istiyoruz" açıklamasının ardından FCC işi büyütecek gibi: Federal İletişim Komüsyonu, uçaklarda akıllı telefonları tamamen yasaklamanın planlarını yapıyor. "30,000 feet yüksekte telefon olmamalı".

ABD şimdi de uçaklarda akıllı telefonları mı yasaklıyor?

FCC'in daha önce belirli ülkelere yaptığı laptop sınırlaması ülkelerden epey tepki çekmişti. FCC, yasaklara bir yenisini eklemeye hazırlanıyor. Bu sabah yapılan toplantının ardından henüz getirilen "uçuşlarda akıllı telefon kullanımı" yasakları konuşuldu ve "yasak devam edecek" denildi. Bu açıklamanın ardından FCC'den yeni bir yasağın sinyalini veren açıklama geldi: "FCC uçaklarda akıllı telefon kullanımını değerlendiriyor."
Sözkonusu tweetlere ve açıklamalara bakacak olursak; FCC, sadece belirli ülkeler için değil tüm ülkeleri kapsayacak bir şekilde yasa tasarlıyor. Yeni yasaya göre, ilk başta ABD'nin iç uçuşlarında telefonlara yasak getirilecek, protokollerin tam olarak uygulanmasıyla beraber bu uygulama dünya çapına yayılacak.

Halihazırda bazı telefon modellerine uygulanıyor

Bununla birlikte ABD'de, halihazırda akıllı telefonlara yönelik kısıtlamalar ve yasaklamalar mevcut. FCC ülke içerisinde spesifik akıllı telefon modellerine yasak getiriyor, yeni modellerin uçuş güvenliğini etkileyip, etkilemediğini gözönünde bulundurduktan sonra bu modellerle ilişkin kararlar alabiliyor. En son, patlamalar ve yanmalara neden olan Galaxy Note 7 model akıllı telefonla ilgili katı kurallar hala uygulanıyor.

Federal İletişim Komüsyonu'nun laptop kararı hala tazeyken, ABD kamuoyunda bu dedikodular biraz daha olumlu bir şekilde karşılandı. Mevcut durumda, akıllı telefonların kullanım izinleri Türkiye'de uygulanan kurallar ile aynı. Telefon aramaları sadece uçağın telefonundan yapılabiliyor veya 10,000 feet'ten daha yüksek bir seviyede izin veriliyor. Dedikoduları dolaşan yeni kurallarla birlikte yükseklik farketmeksizin telefon kullanımı ve uçaklara telefon alımı yasaklanacak.

Geri Dön