‘ABD sopa göstermenin işe yaradığını gördü'

Düşünce Kuruluşu Amerikan İlerleme Merkezi’nden Max Hoffman, Amerikalı rahip Andrew Brunson’un serbest bırakılmasının sevindirici bir haber olmakla birlikte iki ülke arasındaki temel sorunları çözmediğini savundu.

Brunson’un serbest bırakılmasının Amerika’da yargı kararının sonucu olarak algılanmadığı, Türk yargısının derin bir şekilde siyasileştirildiği, çoktandır ABD Dışişleri Bakanlığı ve medyasında Türkiye’nin temel adaletten yoksun olduğu algısının oluştuğunu söyleyen uzman, “Amerika, (Türkiye’ye karşı) sopa gösterme yönteminin ve baskı kampanyasının işe yaradığını gördü” diye konuştu.

Merkez’in Ulusal Güvenlik ve Uluslararası Politika bölümü müdür yardımcı Hoffman, iki ülke arasında çözüm bekleyen iki stratejik sorunun ilkinin, Kasım ayında yürürlüğe girecek olan İran’a yönelik yaptırımlar konusunda Türkiye’nin ne denli işbirliği yapacağı, ikincisinin de Rusya’dan S-400 füze savunma sistemini alıp almayacağı olduğunun altını çizdi.

“TRUMP BRUNSON DAVASINA KİŞİSEL YAKLAŞTI”

Türkiye’de tutukluluğu hala devam eden NASA uzmanı Serkan Gölge gibi diğer Amerikalı ve çifte vatandaşlık sahibi kişilerin davalarına da değinen Hoffman, Amerikalıların bu kişileri ‘siyasi tutuklu’ olarak gördüklerini belirtti ve Brunson davasının sonucunun Türkiye’yle ilgili genel algıyı değiştirmediği yorumunda bulundu: “Brunson artık özgür olduğu için Trump’ın Türkiye’yle daha az ilgilendiğini göreceksiniz çünkü Brunson davası Trump’ın çok kişisel yaklaştığı bir konuydu. Ancak Türkiye’nin pek güvenilir bir müttefik olmadığı, muhaliflere adaletsiz bir şekilde baskı yaptığı ve ABD’yle pazarlık yapabilmek adına neredeyse rehine tutma yollarına bile başvurduğu algısı devam edecek. Korkarım ki bu durum daha da uzayacak ve ABD’nin Türkiye ile ilişkilerine renk vermeye de devam edecek”.

Max Hoffman, Amerikalı yetkililerin yalnızca Brunson davasından yola çıkarak değil, Türkiye’nin Almanya’yla gazeteci Deniz Yücel davasında ve 2015’te Rus savaş uçağını düşürdüğü olayda yaşadıklarına bakarak uzlaşma yolunu ‘sert çizgiler’ çizerek bulmayı tercih edebileceğini söyledi:

Hoffman, “(Amerikalı yetkililer), ‘Erdoğan yalnızca sert çizgiler olduğunda karşılık veriyor ve onunla ancak bu şekilde ilerleyebiliriz’ düşüncesine varabilir. Ve bu düşüncede haklılık payı da var çünkü Erdoğan çok açık bir şekilde Brunson’u pazarlık unsuru olarak kullanmaya başlamıştı. Brunson bugün hala belirsiz olan nedenlerden dolayı tutuklanmıştı ve aslında siyasi koz amaçlı kullanıldığı, sürecin ilk başlarında bile hissedilmişti” diyor.

“TRUMP YÖNETİMİ İNSAN HAKLARI DEMOKRASİ KONULARIYLA ÇOK AZ İLGİLENİYOR”

ABD’nin bundan sonra Türkiye’deki insan hakları ihlallerine daha fazla odaklanıp-odaklanmayacağı sorusuna ise Hoffman “Bunun insan hakları konusunda yeni bir ilgi yaratacağını sanmıyorum. Trump yönetimi maalesef insan hakları ve demokrasi konularıyla çok az ilgileniyor. Yönetimin çok aşırı gerçekçi bir dünya görüşü var ve bu görüşe göre (yalnızca) güçlü liderler ve güçlü ülkeler anlaşma yapmak için bir araya gelebilir. Ancak bu anlaşmalar sadece stratejik ve ekonomik konularla ilgili; insan hakları gündeme bile gelmiyor” şeklinde yanıt verdi.

Amerikan İlerleme Merkezi uzmanı Max Hoffman, bununla birlikte, Amerika’nın çekeceği sert çizgilerin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı geri adım atmaya zorlamakla birlikte kendi tabanı karşısında bir nevi zor durumda bırakacağını öne sürdü ve bunun, “aşırı baskı hissetmesi” durumunda Erdoğan’ı sert tepki vermeye ya da geri adım atmayı reddetmeye zorlayacağı uyarısında bulundu.

Hoffman’a göre, kayıp Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın bulunması için Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan arasında oluşturulabilecek olası bir işbirliği bile Türk-Amerikan tamamen düzeltmeye yetmeyebilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 115 yorum
Evet o kadar dayılıktan sonra,kıçımızın üstüne oturduk !! Bu Türkiye için 2.ÇUVAL VAKASIDIR !Çok üzgün ve utançlıyız !!!
@n_ciftci0655 kardeş 3 senedir biz de tutuklu olan bir ajanı 3 senedir istediler. kullandık kullandık şimdi alın itinizi dedik geri verdik. bunun neresi utanç neresi rezilliktir ??!!
Acı olan bu olay değil, bu olay karşısında toplumun verdiği tepkidir.
@n_ciftci0655 sen ne kadar geniş mideli bi insansın ! o rahip yüzünden dolar 7 lirayı görmedimi herşey e zam gelmedi mi ?? sen çok zenginsin veya iyi bi gelirin var zamlar sana koymamış !!!! ulan ülke battı bir adam yüzünden verecektin neden diklendin Allaha havale ediyorum hepinizi canınız cehenneme !!
@iyetimoglu .... bizim toplum önce kuyruğu dik tutar sıkıyı gördüğü zaman da kuyruğu iki yana sallar..her şeyi blöf.
@umut_murcak_1990 35 yılla yargılanıyordu ajanlıktan!
@umut_murcak_1990 sen öyle san...trump çarparım bir tane demeseydi tiyatro devam ederdi..
@n_ciftci0655 neyini kullandık belki ben duymamışımdır söylersen kulun kölen olurum bana bişey öğrettiğin için
@kaan_colak_1988 rahip yüzünden değil bitik ekonomi yüzünden dolar 7.28 i gördü sadece dolar değil euro sterlin de uçtu oraların rahibini de mi tutukladık gana parası bile tl ye karşı değerlendi
Trump ne dedi hatırlayın ? Brunson' ın serbest bırakılması karşılığında kimseye Fidye vermedik. Fidye kime, ne için verilir, yada Devletler Fidye alır mı ?
@umut_murcak_1990 aptalsın. Vallahi de billaide hem kör hemde aptalsın.
Yakında takdir de alırız!! Sarayın en gözde odasına çerçeveletip asarsınız sn İnce nin dediği gibi.
Bizimkilerin inkar ettiklerini ,onlar bağıra bağıra söylüyorlar.
Sn ince? Ne kadar iki yüzlüsünüz, adamı kovdunuz partiden, yeri geldiğinde de yalarız diyorsunuz. Hep aynı mantık. Tayyip değilde ince başkan olsaydı ne yapacaktı? ABD ye savaş açıp Türkiye yi kurtaracak mıydı, bumu yani? Biraz gerçekçi olun ya! Güçsüz herzaman güçsüzdür. Ve maalesef şuan bizde güçsüzüz...
@isbabur Sn İnce tabiki zoruna mı gitti. Siz hep yalıyorsunuz kardeş. Yalamak sizin işiniz başkasıyla karıştırmayın... hadi iyi yalamalar
@isbabur peki güçlü olmak için neler yapıyorsunuz
Sebep olanlar utansın !
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler