ABD, İngiltere ve Fransa ile birlikte Suriye'yi vurdu! Trump dünyaya duyurdu: Saldırı emrini verdim

Son dakika haberi... ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'deki kimyasal saldırıya, ilişkin "saldırı emri" verdiğini söyleyerek, ABD ile Fransa ve İngiltere'nin, Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başladığını duyurdu. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye yönelik başlattığı operasyonu desteklediğini söyledi. İngiltere Başbakanı Theresa May, yaptığı açıklamada "Suriye rejimine 'Dur' demek gerekiyordu" ifadesini kullandı.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Doğu Guta'da sivillere yönelik kimyasal silah kullanan Beşşar Esed rejimi güçlerini hedef aldığı saldırıda Suriye'nin başkent Şam ile Hama, Humus, Dera ve Süveyda illerindeki asker noktalar bombalandı. Son dakika habere göre, operasyon kapsamında Şam yakınında bir kimyasal silah araştırma merkezi, Humus'un batısında yer alan bir kimyasal silah deposu ile kimyasal silahlarla ilişkili bir komuta merkezinin vurulduğu bildirildi.

ABD: BU KIYIMI AFFEDİLEMEZ BULDUK"

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford ile Esed rejiminin 7 Nisan'da abluka altında tuttuğu Duma'da düzenlediği kimyasal saldırıya yanıt olarak gerçekleştirilen saldırıya ilişkin ortak basın toplantısı yaptı. Bakan Mattis ile Orgeneral Dunford'a Fransa ve İngiltere'nin silahlı kuvvetler ataşeleri eşlik etti. Toplantıda, Beşşar Esed rejiminin uluslararası hukuku hiçe sayarak kadınları, çocukları ve diğer birçok masum insanı kimyasal silahlarla öldürdüğünü belirten Mattis, "Müttefiklerimizle bu kıyımı affedilemez bulduk." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan anayasasının ikinci maddesi kapsamındaki yetkileri doğrultusunda askeri güç kullanma talimatı verdiğini aktaran Mattis, saldırının Esed rejiminin kimyasal silah araştırma ve geliştirme merkezlerini hedef aldığına dikkati çekti.

Bakan Mattis, şöyle devam etti:

"Bu saldırının Suriye rejimini hedef aldığını vurgulamak istiyorum. Sivil ve yabancı kayıplardan kaçınmak için azami özen gösterdik ancak şimdi tüm medeni dünyanın Birleşmiş Milletlerin (BM) desteklediği Cenevre Süreci'ni desteklemekle Suriye iç savaşına son vermek üzere acilen bir araya gelmesinin zamanıdır."

GEÇEN YILDAN İKİ KAT FAZLA MÜHİMMAT KULLANILDI

Saldırının orantılı ancak ağır olduğunu anlatan Mattis, "Bu yıl (geçen yılki saldırıya göre) iki katından biraz üzerinde fazla silah kullandık ama bu silahları kimyasal silah hedeflerine münhasır kullandık." değerlendirmesini yaptı.

ABD geçen sene nisan ayında Esed rejiminin İdlib'in Han Şeyhun kasabasında düzenlediği kimyasal saldırıya yanıt olarak Şayrat Hava Üssü'nü 59 Tomahawk füzesi ile vurmuştu.

Saldırıların devam edip etmeyeceğine yönelik bir soruya ise Mattis, "Bu, Esed'e bağlı olacak. Gelecekte daha çok kimyasal silah kullanmaya karar vermesine bağlı. Tabii ki Kimyasal Silahların Yasaklanması Anlaşması'na bağlı güçlerin Esed'in bunu ihlal etmesine karşı durmak için sebepleri var ancak bu tek atımlık bir saldırıydı." yanıtını verdi.

"ÜÇ HEDEF VURULDU"

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford ise saldırıya Amerikan, Fransız, İngiliz hava ve deniz kuvvetlerinin katıldığı bilgisini paylaştı. Saldırıda biri başkent Şam, diğer ikisi Humus yakınlarında olmak üzere üç hedefin vurulduğunu aktaran Dunford, bu hedeflerin sivil kayıplar ve yan hasarlar oluşmayacak şekilde seçildiğine değindi.

Dunford, şu ifadeleri kullandı:

"Birinci hedef Şam bölgesinde bulunan bir bilimsel araştırma merkeziydi. Bu askeri tesis, Suriye'nin kimyasal ve biyolojik savaş teknolojisinin araştırma, geliştirme ve üretim merkeziydi. İkinci hedef ise Humus'un batısında yer alan bir kimyasal silah depolama merkeziydi. Bunun, Suriye'nin sarin gazının ana yeri ve öncül üretim tesisi olduğunu değerlendiriyoruz. İkinci hedefin yakınlarında yer alan üçüncü hedef ise kimyasal silah ve silah deposu ile bir komuta merkeziydi."

"BU SALDIRI DALGASI SONA ERDİ"

Suriye rejimine ait hava savunma füzelerinin saldırılara karşılık verdiğini ifade eden Dunford, Rus kuvvetlerinin zarar görmemesi amacıyla Rusya ile kuvvetlerin ayrışması için kurulu olan iletişim kanalı üzerinden irtibata geçtiklerini söyledi. Dunford ayrıca, İran veya Rusya ile herhangi bir koordinasyon yapmadıklarını belirtti. Saldırıların devam edip etmeyeceğine ilişkin bir soru üzerine ise Dunford, "Bu saldırı dalgası sona erdi." diye konuştu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, operasyona ilişkin "Suriye rejimine 'Dur' demek gerekiyordu" dedi.

NATO GENEL SEKRETERİ: OPERASYONU DESTEKLİYORUM

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg yaptığı açıklamada, Suriye'ye yönelik askeri operasyonu desteklediğini belirterek, "Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa'nın Suriye rejiminin kimyasal silah tesislerine karşı yürüttüğü operasyonu destekliyorum. Bu, Suriye rejiminin, Suriye halkına kimyasal silahlarla daha fazla saldırı yapmasını engelleyecek" dedi.

NATO'nun, Suriye’nin kimyasal silah kullanımını uluslararası norm ve anlaşmalara açık bir ihlal olduğunu ifade ederek sürekli kınadıklarını belirten Stoltenberg, "Kimyasal silahların kullanımı kabul edilemez" diye konuştu. Stoltenberg, şunları kaydetti:
"NATO, kimyasal silah kullanımını uluslararası barış ve güvenlik için bir tehdit olarak görüyor ve Kimyasal Silah Sözleşmesini korumanın önemli olduğuna inanıyor. Bu, uluslararası toplum tarafından kolektif ve etkili bir cevap gerektirmektedir"

AÇIKLAMANIN ARDINDAN ŞAM'DA PATLAMA SESLERİ

ABD Başkanı Donald Trump'ın, "Kısa süre önce, ABD Silahlı Kuvvetleri'ne Suriye diktatörü Beşar Esad'ın kimyasal silahlarıyla bağlantılı hedeflere önleyici saldırılar yapılması talimatını verdim" açıklamasının ardından Suriye'nin başkenti Şam'da patlama sesleri duyuldu. ABD ile Fransa ve İngiltere'nin, Suriye rejimi hedeflerini vurmaya başlamasından sonra Şam’da siren sesleri duyuldu. Sirenler acil koduyla çaldı, saldırı alarmı verildi. Şam ve Suriye Cumhurbaşkanlığı Sarayına bakan Qasioun Dağı’nın bombardıman esnasındaki o anı fotoğraf karesine yansıdı. Saldırı esnasında Şam’da acil koduyla siren sesleri duyulmaya başladı.

'SALDIRININ NE ZAMAN OLACAĞINI ASLA SÖYLEMEDİM'

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'ye yönelik olası müdahalenin çok yakında da gerçekleşebileceğini, hiç yakın olmayan bir zamanda da gerçekleşebileceğini belirtmiş, "Suriye'ye saldırının ne zaman olacağını asla söylemedim. Çok yakında da olabilir, hiç yakın olmayan bir zamanda da olabilir" ifadesini kullanmıştı.

ABD Başkanı, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Rusya, Suriye'ye atılacak her füzeyi vuracağını söylemiş. O zaman hazır ol Rusya çünkü füzeler geliyor, hem de iyi, yeni ve akıllısından. Kendi halkını öldüren ve bundan zevk alan gaz katili hayvanla ortak olmayacaktınız." ifadelerini kullanmıştı.

İNGİLTERE VE FRANSA'DAN OPERASYON AÇIKLAMASI

MAY

ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'ye saldırı emrini verdiğini açıklamasının ardından, İngiltere Başbakanı Theresa May, "Suriye'ye karşı güç kullanmaktan başka alternatif yok" dedi. İngiliz Savunma Bakanlığı, "Suriye'deki operasyonda şu anda 4 Tornado uçağımız katıldı" açıklamasını yaptı. İngiltere ordusu, İngiliz jetlerinin Humus yakınlarında askeri tesisleri vurduğunu ileri sürdü.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, Fransa ordusuna Suriye'ye yönelik saldırılara katılma talimatı verdiği duyuruldu. Macron, Suriye'de ABD ve İngiltere ile ortak gerçekleştirdikleri operasyonun, rejimin kimyasal tesislerine yönelik olduğunu belirtti.

Konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Macron, geçen hafta Suriye'nin Duma kasabasına düzenlenen kimyasal saldırı ile "kırmızı çizginin aşıldığını" vurguladı. Kimyasal saldırının arkasında Suriye rejiminin olduğunu kaydeden Macron, ABD ve İngiltere ile gerçekleştirdikleri saldırının Suriye rejiminin kimyasal silah üretim tesisleri ile sınırlandırıldığını ifade etti. Macron, saldırıda ne tür mühimmat veya silah kullanıldığı ile hangi tesislerin hedeflendiğine ilişkin detay vermedi.

KANADA BAŞBAKANI: KANADA KARARI DESTEKLİYOR

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Esed rejimini hedef alarak başlattığı saldırıları desteklediklerini açıkladı. Trudeau, Suriye’ye karşı başlatılan hava saldırıları üzerine yaptığı açıklamada, "Kanada, geçtiğimiz hafta Doğu Guta’da düzenlenen saldırıda kimyasal silah kullanımını en güçlü şartlarda kınamıştı. Kanada, ABD, İngiltere ve Fransa'nın, Esad rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah saldırıları başlatma imkanlarını bozmak için harekete geçme kararını destekliyor.’’ dedi.

Kanada Başbakanı Trudeau açıklamasını, "Suriye'de kimyasal silah kullanımını daha fazla araştırmak için uluslararası ortaklarla çalışmaya devam edeceğiz. Sorumlu olanlar adalete teslim edilmelidir." şeklinde tamamladı.

ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye rejimine yönelik saldırısı kapsamında, başkent Şam yakınında bir kimyasal silah araştırma merkezi, Humus'un batısında yer alan bir kimyasal silah deposu ile kimyasal silahlarla ilişkili bir komuta merkezi vuruldu.

SALDIRIDA İRAN MİLİSLERİ VE HİZBULLAH'DA HEDEF ALINDI

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aldığı bilgiye göre ise saldırıda ilk etapta başkent Şam'daki Cumhuriyet Muhafızları, Dumeyr Havaalanı, Şam Uluslararası Havalimanı çevresi, Cemeyre Bilimsel Araştırmalar Merkezi, Kasyun Dağı'ndaki hava savunma sistemleri, Kisve ve Kalamun bölgelerindeki askeri noktalar vuruldu.

ABD, İngiliz ve Fransız güçleri ayrıca rejimin kontrolünde bulunan Hama ilinde havaalanı, Humus ilinin Kuseyr bölgesinde Hizbullah güçleri, Dera'da 89. Tugay olarak bilinen İran güçleri ve bazı askeri noktalar, Suveyda ilinde Halhala Havaalanı ve Dera ilinin İzra bölgesindeki hedeflere saldırı gerçekleştirdi.

Bu arada, Beşşar Esed rejimi medyası hava savunma birliklerinin saldırılara karşılık vererek bazı füzeleri havada imha ettiğini öne sürdü. Sputnik'in haberine göre, ABD öncülüğündeki saldırılarda Suriye Devlet Başkanlık Sarayı'nın ve başkentteki hükümet binalarının vurulmadığını bildirdi.

GEMİ

BİLİMSEL ARAŞTIRMA MERKEZİNDEN DUMANLAR YÜKSELİYOR

Barza'daki bilimsel araştırma merkezinden dumanlar yükseliyor. ABD savaş gemilerinden atılan Tomahawk füzeleri ile hedeflenmesi sonucunda 4. Tugay milis kuvvetlerinin merkezi de vuruldu.

8666796

ABD: SALDIRI UZUN SÜRELİ OLACAK

CNN televizyonuna açılama yapan ABD'li yetkili Suriye'ye saldırının Esad'ın kimyasal silah kullanımını bırakacağı zamana kadar uzun süreli olacağını duyurdu.

SURİYE

ABD SAVUNMA BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

ABD Savunma Bakanlığı: "Suriye'deki operasyonumuzu bozmaya çalışan askeri platformları veya ekipmanları hedefleyeceğiz." Şimdiye kadar ABD bombalaması Barza bölgesinde bilimsel araştırma merkezi, Qaysun dağlarında Cumhuriyet Muhafızları genel merkezi, Mezzeh Askeri Havaalanı, Damir Askeri Havaalanı, Alkaswa bölgesi ve başkent Şam'da bazı merkezleri kapsıyor bunların arasında Mezze Havaalanı, Barzah'taki Jumeriah Araştırma Merkezi yoğun bir biçimde hedefleniyor. Öte yandan İngiliz Savunma Bakanı: Batı Humus'taki askeri tesislerin bombalanmasında Shado füzelerinin kullanıldığını açıkladı.

Şam'da bulunan 81. ve 21. Taburun Hava Savunma Devriyeleri saldırılara karşılık roketlerle karşılık vermeye çalışıyor. Edinilen son bilgiye göre Duma'nın Kuzey doğusundaki Ad Dumayr hava üssü de vuruldu.

şam

WASHINGTON'DAN ÇELİŞKİLİ MESAJLAR GELMİŞTİ

ABD Başkanı Donald Trump, 7 Nisan'da Duma'daki saldırıdan hemen sonra Beşşar Esed'e yönelik "hayvan" ifadesini kullanmış ve kimyasal saldırının bedelinin ağır olacağını vurgulamıştı. Daha sonra yine Twitter hesabı üzerinden Rusya'yı tehdit eden Trump, ABD füzelerinin Suriye'ye gönderileceğini duyurmuştu.

Bu açıklamasından bir gün sonra geri adım atan Trump, "çok yakında" demediğini, saldırının olmayabileceğini belirtmişti.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde dün konuşan ABD Savunma Bakanı Jim Mattis ise saldırı için henüz karar verilmediğini kaydetmişti. Saldırı son iki gün içinde yapılan iki Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısının ardından geldi.

DUMA'DA 78 SİVİL ÖLMÜŞTÜ

Esed rejimi, başkent Şam'daki Doğu Guta bölgesinin Duma ilçesinde 7 Nisan'da kimyasal silah kullanmış, 78 sivil ölmüştü. ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine (BMGK) BM içinde katliamın soruşturulması ve sorumlularının belirlenmesi için mekanizma kurulmasını öneren tasarı sunmuş ancak Rusya veto etmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 81 yorum
kahrolsun amerika, kahrolsun müslümanlara zülüm eden ve bu zülme ortak olup onlarla birlikte iş birliği yapanlar cehennemde yanın
@zamanyolcusu2 Esad'ın neresi müslüman .en kotu gavur ondan müslümandir.
@zamanyolcusu2 ABD ile iş tutup Müslümanları ktleden ESED .. Zaten kimyasal kullanarak ABD ye " neolur gitme kal" dedi ESED in 7 senedir katlettiği 1 Milyon İnsanı adamdan saymıyorsan sıkıntı etmene gerek yok
@freestar83 senin isminde pek güzelmiş ama sanırım gavur adı yakışmış
Ni hayet abd bozuk ekonomisi için savaş çıkardı.
Bizde ki savaş karşıtlarını merakla bekliyoruz bakalım abd bunu yapamassın diyen bir tane yürekli çıkacak mı?
Kahrolsun ABD ve işbirlikçileri !
@ersinn255 sen çık söyle. Abd seni kurtarsın şapşal
ee kontrol elden gidince mecbur almaya calisiyorlar eger irak gibi suriyede demokrasinin tadina bakar ise, suriyenin kuzeyinde ikinci bir kurdistan kacinilmazdir e zaten sonra bi tek iran ve turkiye kaliyor.
Bu mübarek günde Allah inşallah müslüman kanı akıtan ABD ve destekçilerinin belasını verirr
Esad gebermeli beyler!. Abd dogru olani yapmistir. Onca masumun kani var ellerinde. Bu kacinilmazdi
@sipacan81 ABD asla doğru olanı düşünmez,çıkarı neyi gerektiriyorsa onu yapar!
turkiyedeki yaşlari 16 dan buyuk suriyeli gencler haberleri izlemiyorlarmi, hicmi seref onur namus olmaz bu suriyeli erkeklerde.
niye beser eseda cokmu uzuldunuz ohhh iyi oldu
Yazık oluyor. İsrail.in hizmetinde herkes.. Suriye yenilmeyecek..
daeşi temizlemek için suriyeye giren abd şuan ihtibariyle suriyenin başkenti şam’ı vuruyor. hiroşima kimyasal sayılmıyor zaar.
esad giderse kürt devleti kurulur...........
Beyler,Abd,Suriye halkına yapılan zulüm için vuruyor oradaki noktaları...Siz mi anlamadınız ben mi???
Eyyyyy Amerika diyenler yine meydanlarda kükrerler. Eskiden bir hilal uğruna ne güneşler batıyordu, şimdi maalesef bir oy uğruna ne güneşler batıyor. Cebine müslüman olan mezhepçi, riyakar müslümanlar Abd babanızı alkışlarsınız. Kahrolsun Abd ve onun yandaşları...
ülkemizde ki siyasal islamcılar sevinin abd suriye ye özgürlük götürüyor
kahrolsun büyük şeytan amerika ve işbirlikçileri
kimyasal diyor ama kaç masum sivil o bombardımanda ölecek, kimyasal silah kullanildiysa bunu ABD İsrail üzerinden yapmigina inanıyorum
büyük ortadoğu projesi bu işte
FRANSA çok komiksin ya 7 nisanda kırmızı çizgisi ihlal edilmiş piyona da bak ????
su kizil seytana biri dur desin dunya savasini cikarak bu kopektir...
Bölgede Esad yıllarca kimyasal katliam yaptı o Zaman yoktular şimdi değişen ne neden burdalar?????? Türkiyenin Doğu guta halkını güvenli bölgelere almaya çalışırken nerdeydiler TÜRKİ̇YE BÖLGE halkına yardımları gönderirken neredeydiler YOKTULAR ÇÜNKÜ AMAÇLARI ve YARDIM DEĞİL BÖLGEDEKİ KISMİ RUS TÜRK VE İRAN VARLIĞINI SONLANDIRMAK.......
Adamsın donald trump
Bu saldırıyı yapan her kimlerse , emin olunuz ki kimyasal silahı kullanan kullandıran da odur..
tıpkı vakti zamanında Irak'taki kimyasal silahlar için girdikleri gibi bir senaryo. Ey kafirler topluluğu asırlardır değişmeyen tek derdiniz İslamiyet, bahaneler bahaneler. Yazık ordaki insanlara, hiçbir suçu günahı olmayan insanlar bu savaşın acısını çeken. Mazlumun hakkını alacağı gün zalimin zulmettiği günden daha korkunç olacaktır.!
KİM NE DERSE DESİN RUSYANIN DÜRÜST BİR SİYASİ LİDERLİĞİ VAR... ESAD KİMYASAL ATMADI DİYOR . MİLYONLARCA MÜSLÜMANI KATLEDEN ABD VE MÜTTEFİKLERİ YALAN SÖYLÜYORLAR IRAK TA VE HER ZAMAN OLDUĞU GİBİ... SURİYE İSLAM ÜLKESİ DEĞİLMİ? VE ABD İŞGALİ ALTINDA. SALDIRIYA ALKIŞ TUTANLAR SAFINIZI GÖRMÜYORMUSUNUZ? BİLİNÇ ALTI VERDİĞİNİZ REFKLESLERE DİKKAT EDİN. FARKINDA DEĞİLSİNİZ AMA MODERN GÖNÜLLÜ KÖLELERİ OLDUĞUNUZ ABD VE BATIYI SAVUNUYORSUNUZ. GERÇEK BU...
dün de yazmıştım ABD suriyeyi vurmazsa karizması çizilir diye. güç budur itirazı olan el kaldırsın.
şimdi dolar 5 i görür
OSMANLI DENSEDE TÜM RESMİ ANLAŞMALARDA ADI "DEVLETİ ALİ" OLARAK ADI GEÇEN CİHAN İMPARATORLUĞUMUZU YIKAN 7 DÜVEN İTTİFAKININ BAŞINI ÇEKEN İNGİLİZ, FRANSIZ VE ABD İDİ... GERÇİ YIKILIŞIN ASIL MİMARI DEVLET ÜST YÖNETİMİNE SIZMIŞ GİZLİ MAHVİLLERE BAĞLI TÜRK OLMAYAN ETNİKLERİN HAİNLİKLERİ VE BÖLDÜKLERİ MÜSLİM VEYA GAYRI MÜSLİM ETNİK TEBAYDI. İHANET ETMESELER ASLA YIKILMAZDI DEVLETİ ALİ. ABD DEVLET BAŞKANI GEORGE BUSH DÜNYAYA YAPTIKLARI KABADAYILIKLAR İÇİN ÖZALA ŞÖYLE DEMİŞTİ: OSMANLININ YAPTIĞI GÖREVİ YERİNE GETİRİYORUZ. ARADAKİ TEK FARK DEVLETİ ALİNİN ADALETİ VE BUNLARIN ADALETSİZLİĞİ. YETER ARTIK.
Artık hedef Türkiye ise biz herşeye hazırız Allah'ın izni ile Ya ölüm ya istiklal diyip bekliyoruz
Ancak buralardan tepki veriyoruz . amerika ,ingiltere ,fransa , rusya, iran , israil Allah ın laneti üzerinize olsun her kim masum insanlara zülum ediyorsa kökü kurusun . işlerine geleni bahane edip masumlara saldırıyorlar hiç ölmeyecekler dünyaya kazık çakacaklarını sanıyorlar pislikler
BÜYÜK ŞEYTAN VE ORTAKLARI, SÖZDE MASUM HALKI SAVUNMAK İÇİN BOP BÖLGESİ OLAN ORTA DOĞUDA, TIPKI IRAK BAHANESİ GİBİ BİR KURMACA İLE OPERASYONU BAŞLATTILAR. SESSİZ VE SİNSİ İNGİLTERE SAVAŞ MASKESİNİ TAKTI VE FRANSA İLE BİRLİKTE SAHNE ALDI. HIRSIZ GECE ÇALIŞIR.! KENDİ HALKLARI TEHDİTSİZ BİR ORTAMDA VE REFAH İÇİNDE YAŞARKEN, İNSAN HAKLARI SAVUNUCUSU OLAN BU ÜLKELERİN CANİ STRATEJİLERİ YİNE BİNLERCE MASUM ÇOCUK VE YAŞLI İNSANIN ÇEŞİTLİ BAHANELERLE KANLARINI AKITACAK HİÇ KUŞKUSUZ. SONRA SIRA KİME GELECEK ACABA.?
sıra bize gelecek, lanet olsun!!
zulme ortak olmak mi esad halkına çiçek mi atıyordu binlerce suriyeli bizim ülkeye eşesin sevencenliginden sıkıldığı icin mi geldi
şam şeytanı esat ile yahudi köpeği trump döktüğünüz kanda boğulun
Sivilleri öldürenler sivilleri öldürenleri vuruyor
suriyede kimyasal saldırı bilerek yapıldı.nedenide abd'nin buna karşılık vereceğini rusya biliyordu.abd'nin füzelerine karşı s400 hava savunma sistemi ne kadar başarılı olacağını rusya görmek istedi.sonuçta ölecek olan suriyeliler.biri bana böyle bir hikaye anlatsa inanırdım.
ağbi bitane vurayım karizmam çizilmesin
isin kotu yani bizim aciklama...bu adamlara destek cikip rusya ve irani yanliz biralmak tehlileli..bizim tarafimizdan satisss gibi geliyor
ADAMLAR KENDİ HALKİNA KİMYASSL KULLANİYOR COLUK COCUK KATLEDİYOR SONRA KAHROLSUN AMERİKA DİYORSUNUZ!!KOMİKSİNİZ KOMİK...
BOP eşbaşkanı kına yakmıştır herhalde, İslam ülkeleri ve coğrafyası sayesinde paramparça, harap ve bitik halde. Vazifesini bihakkın yapıyor. ABD ve Israilin takdir ve nişanını hak ediyor..
Terörist amerika yine iş başında.
Diğer Haberler