ABD, Suriye'ye nasıl bir müdahale düşünüyor?

ABD Başkanı Barack Obama'nın dış politikada en çok övündüğü icraatların başında Irak savaşına son vermek ve Afganistan'dan çekilme sürecini başlatmak geliyordu.

ABD, Suriye'ye nasıl bir müdahale düşünüyor?

İlhan Tanır - Gazeteci, Washington

Obama bir anlamda, savaşları bitirmek üzere göreve gelen ve Orta Doğu'dan mümkün olduğunca sıyrılma gayretinde bir Amerikan başkanı portresi çizmeye çalıştı.

Bir çok iç ve dış aktörlerin baskısına rağmen, Suriye gibi oldukça güç bir bölgeye uzun sure askeri müdahaleye girişmekten kaçındı.

Bununla birlikte, Başkan Obama'nın Ağustos 2012'de yaptığı ve "bazı kimyasal silahların yer değiştirmesi ve kullanılmasını" kırmızı çizgi olarak gösterdiği konuşması, Beyaz Saray'ı bu kez hareket etmeye zorluyor.

Beyaz Saray ilk kez geçen Haziran ayının ortalarında resmen Suriye rejiminin kimyasal silah kullandığını ilan etmiş ve bunun ABD yönetiminin koyduğu çizgiyi aşmak anlamına geldiğini açıklamıştı.

Aradan geçen 2,5 aylık zaman diliminde ise Obama yönetimi daha önce söz verdiği gibi 'oyun değiştirici adımlar' atmadı.

Şam civarındaki son saldırıda ise henüz resmi BM kimyasal silah ekibi araştırmasının sonuçları belli olmadı. BM'nin Şam'da bulunan nükleer silahları inceleme ekibi, Pazartesi günü, Suriye yönetiminden talep ettikten 5 gün sonra, gerekli izni alarak Şam'ın doğu bölgelerini ziyaret etti.

Ancak Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry dün, Suriye'de kimyasal silah kullanıldığından şüpheleri kalmadığını belirtti. Açıklamayı bizzat, Dışişleri Bakanlığında yapan Kerry'den sonra, Beyaz Saray basın sözcüsü Jay Carney de, inkar edilemeyecek delillerin bulunduğunu ve saldırının arkasında Esad yönetiminden başka bir aktörün olmasının çok küçük bir ihtimal olduğunu ifade etti.

Kerry, Başkan Obama'nın bu saldırıya ne şekilde karşılık vermeyi değerlendirdiğini açıkladı.

Bu konuşma üzerine Washington'da, "ABD önümüzdeki günler içinde Suriye'yi vuracak" yorumları yapılmaya başlandı.

ABD'nin önümüzdeki günlerde Suriye'ye karşı ne türlü bir yol izleyeceğini sorduğumuz Brookings Enstitüsü'nün kıdemli Orta Doğu uzmanlarından Mike Doran'a göre "ABD kuvvetleri Suriye'de kimyasal silahlarla ilgili hedefleri vuracak. Obama, kimyasal silah kırmızı çizgisine dikkat edip, ucu açık rejim değiştirme misyonuna ise bulaşmamaya dikkat çekecek."

Önceki başkan Bush döneminde Beyaz Saray Milli Güvenlik Konseyi'nde direktörlük de yapmış olan Mike Doran'a göre, Obama kendisini Amerikan kamuoyunun da dikkatini çeken katliama cevap vermek ve müttefiklerine ABD'nin caydırıcılığının sürdüğünü göstermek zorunda hissediyor.

Doran'ın tahmini şu: "Görsel olarak ABD'nin gücünü gösterecek, özel hedefleri ciddi tahrip edecek saldırılara şahit olacağız."

Amerika'nın önde gelen bir diğer Suriye uzmanı, Oklahoma Üniversitesi Ortadoğu Bölümü Direktörü Joshua Landis de sınırlı bir müdahalenin yapılacağı görüşünde.

Landis'e göre Obama yönetimi şimdi cezalandırmazs, Esad yönetiminin yeniden kimyasal silah kullanabileceğini düşünüyor ama "ABD büyük çaplı bir müdahaleye de karşı, çünkü Suriye içinde güvenebileceği bir müttefik yok."

Peki olası bir müdahale sonrası için nasıl bir planı var ABD'nin?

Brookings Enstitüsü'nden Mike Doran'a göre Beyaz Saray siyasi çözümden halen vazgeçmiş değil.

Doran'a bakılırsa Obama hala "Esad ve Rusları Cenevre 2 olarak adlandırılan müzakere masasına getirmek hedefinde."

Syria Comment adlı internet sitesini de yöneten Prof. Joshua Landis ise beklenen Amerikan saldırısından sonra bir siyasi çözümün daha kolay olacağı görüşünde değil.

Landis'e göre "Esad müzakere istemiyor. İsyancılar ise bölünmüş olduğundan müzakere yapacak kapasiteleri yok."

"Beklenen Amerikan hava saldırısında Türkiye, Fransa veya İngiltere gibi müttefiklere ne gibi sorumluluklar düşebilir?" sorusunu ise Landis şöyle yanıtlıyor:

"Bütün bu aktörler de Suriye'de bir müdahaleye girişmekten kaçınmaktalar. Bu ülkeler ABD'nin Suriye problemini tek başına çözmesini istemekteler."

Diğer taraftan Başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç gelişmeler ışığında yaptığı açıklamada, gerekirse Meclis'den bir tezkere daha çıkarılarak, Türkiye'nin Suriye'ye yapılacak müdahelede yer alabileceğini açıkladı.

Şimdiye kadar Doğu Akdeniz'deki savaş gemilerinden atılacak güdümlü füzeler dışında hangi askeri seçeneklerin masada olduğuna dair oldukça az bilgi dolaşıyor.

Bu tür bir müdahelede Türkiye'nin alacağı rol de şimdilik Washington'da gündemde değil.

dünyadan haberler

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
hala erdoğan ve akp hükümetinin obamanın emir eri olduğunu anlamayan varmı
Hadi yine iyisiniz AKPliler ne kadar kızsada atışsanızda Amerika abiniz sizi yalnız bırakmadı. Bence Amerikan conilerine yine dua etmeye başlayın evlerine sağ salim dönmeleri için Irakta baya dua etmiştiniz çünkü. Dua edinde Iraktakinden daha fazla insan öldürsün işkence etsinler tecavüz etsinler. Amerika inşallah suriyede müslümanları kurtracak ırakta afganistanda kurtardığı gibi.
AKP Hükumeti Bağımsız T.C.' nin %50' ile Halk tarafından seçilmiş Hükumetidir. Her ne olursa olsun Seçilmişlere Saygı duyulması gerekmektedir. Tabi ki muhalefet de yapılabilir ama bunun da belirli bir çerçevede yapılması gerekmektedir doğru değil mi ? Halk bir şey söylemek istiyorsa yine Sandıkta söyler. Neyse . . . Şu ana Kadar Bağımsız T.C.' nin hiç bir Hükumeti, ABD abisini ve ya Başkaları dinlemedi ve de dinlemez, Onlarla, Ülkesinin, Halkının, ve komşularının menfaatlerini korumak için sadece fikir alış verişinde bulunur. Yurtta sulh cihanda sulh . . .
Sen sınırlarını açıp çeçenistandan afganistan gelen paralı askerleri muhalif diye sınırından sok girip ülkeyi karıştırsın ondan yurtta sulh cihanda sulh de bu lafı doğru yerde kullanmak lazım oraya hiç olmamış. Suriyede afganitanda ırakta libyada da seçimle gelmiş adamlar vardı başta ee niye onlar devrilirken alkışladınız o zaman? Bırak bu 5 yılda bir seçimle hesap sorma zırvalıklarını. Türk milleti kafa kesen canlı canlı adamın ciğerini söküp yiyen insanlarla dost olmaz bizim kültürümüzün özü merhamettir. B u emperyalistlerle ortaklık yapan kişi seçilmişte olsa saygı duymam ben bu saatten son
iyi karıştırdınız ortadoğuyu Müslümanları birbirine düşürdünüz cenabı allah bunların hesabını elbet birgün soracak sizden ve israilden
onu boynunda yahudi madalyası taşıyan tayyibe sor
Allahla uyutulduğumuz sürece müslümanları daha çok karıştırırlar.
bizim hükümetin hiçmi günahı yok sence ata!!
Cenabı Allah elbette bu bu her ikisinden de hesap soracak. hesap soracağı başkaları da var . . . Elhamdülillah bizde Müslümanız ama diğer Dinlerden, İnançlardan olan insanlara saygımız var. Bildiğimiz gibi dünyanın birçok yerinde, özellikle Müslüman ülkelerde, Müslümanım deyip, Tekbir getirerek insanlara her türlü işkence ve zulüm yapanlardan da Cenabı Allah hesap soracak . . . Günümüzde Şiddetin en yoğun olduğu ülkeler arasında hep Müslüman Ülkeleri görülmektedir. Müslümanlıkta Şiddetin yeri yoktur. Tam tersine Sevgi, Şefkat, Hoşgörü, Sabrın ve tüm güzelliklerin yeri vardır.
BU ŞEREFSİZLER MÜDAHALE ETTİM EDECEĞİM DEYİNCEYE KADAR BİNLERCE İNSAN YİNE ÖLECEK. BUNLARIN DA İSTEDİĞİ BU ZATEN. ÖLDÜRÜLEN MÜSLÜMAN OLSUN YETER Kİ. ONLARI BİR ZAHMETTEN DAHA KURTARMIŞ OLUR. KENDİLERİ SAVAŞ AÇSALARDI HER MÜSLÜMAN İÇİN KENDİ CEPLERİNDEN BİR KURSUN HARCAYACAKLARDI ŞİMDİ İSE SATTIKLARI KURŞUNLARLA HEM KAR ELDE EDİYORLAR HEM MÜSLÜMAN ÖLÜYOR.
obama abi camlarımı saat 03 te kaptıyorum acaba zehirli bomba antebe atarlarasa cam kapatmanın faydası olurmu
AVRUPANIN VE AMERİKANIN ORTAK HEDEFİ ÖNCE KOMŞULARIMIZ OLAN ARAP ÜLKELERİ SONRA ASIL HEDEF İSE BİZİZ, BUNLARI BİZE 24 SENE ÖNCE ÖĞRETMENLERİMİZ ANLATMIŞTI KOMŞULARIMIZI ELE GEÇİRMEDEN BİZİ ELE GEÇİRMELERİ İMKANSIZ DİYE,AZICIK TARİH BİLGİNİZ OLSUN MİLLET AFGANİSTAN TERÖR YATAĞI DEDİLER TERÖRÜ BIRAK AFGANİSTAN DİYE BİR ÜLKE KALMADI ORTADA, IRAKDA NÜKLEER SİLAH VAR DEDİLER FOS ÇIKTI ,İRANA GİRECEKLERDİ ÖNCE SURİYEYİ TERCİH ETTİLER ELİMİZ DAHA GÜÇLENSİN DİYE SURİYEYEDİ ALIR BU SOYSUZLAR NE OLACAK AVRUPADA DESTEK VERİYOR ZATEN,SONRA İRAN EN SONUNDADA BİZ!
Türk özel kuvvetlerine bağlı MAK ve YENİCERİLER suriye içlerine girip esadın kellesini almalı
sen cok hayalcisin
Komşu ülkenin iç işleri bizi ilgilendirmez. Şimdi Suriye deseki, geziparkı eylemleri nedeniyle sen masum çocukları öldürüyorsun, gözünü çıkartıyorsun, ben buna seyirci kalamam. Acilen Türkiye ye müdahale edilmeli. Polis kimyasal silah (biber gazı) kullanıyor dese. Bi empati yapın bakalım. Hoşunuza gider miydi.
peki suriye deseki gezideki hareketi suriyede yapsalardı diktatör olarak bunları halkın önünde asardım ki öle olurdu orada yönetime baş kaldıranın başı gider napardınız şimdi sorunun cevabi içinde saklı saksı kafalı batılı...
hepiniz okdar cahisiniz ki yok akp yok çapulcu hala bunları yiyosunuz ve halada çıkıp 2 cumle yazma cahilindiğinde buluuyosunuz .. orada yaşayan hal kneyin derdinde siz neyin derdindesiniz ... çok siyaseti biliyosanız okuyup mecliste konuşssaydınız burada değill.. gelelim konumuza.. olay şu olabilecek darbeye neden ortaklık edelim yada etmeyelimm.. bunun nedenleri ile soyleyip okuyanları bilinçlendirinki yazdıklarınız bi işe yarasınn .. bomboş CAHİLL bir TÜRK toplumu olmuş çıkmışız... bari bunu kanıtlamak için sırf bişeey yazıyımda torbda olsun demek için meşguşl etmeyin gündemi
ALLAH BELASINI VERSİN ABD NİN NUSRA YETER ESADA KARŞI GÖLGE OLMAYIN YETER ALLAHIN İZNİ İLE ESAD DAN SONRA SIRA TÜM KUKLALARDA... ADİ ABD GİRERSE İLK İŞ NUSRAYA SIKACAK.... ABD GİRMEMELİ
hahahaha sen varya hiç bişeyden anlamıyosun. el nusra demek amerika demek
bir zamanlar osmanlı vardı barış vardı şimdi amerika var dünyada barış kalmadı
biri tayibeye dur desin ülkeyi peşkeş cekıyor etrafımız sarılıyor kürdistan kuruluyor
yürü git
Müslümanlar akıllanıncaya kadar savaşlar bitmeyecek.
İslam ülkeleri neden hiç huzur bulamıyor Başı Amerikan beşiğinde yattığı Çakalları Kan döktüğü sürece hiç bir zaman da huzur bulamayacaktır Byarack Obama İncir Ağacı diker Adama İtaat etmeyeni Beyzbol Sobası ile balans ayarı Ölü Toprağı ile vaftiz Eder Dua edip Tesbih çeker Beyinsiz eli satırlı Cani Allahtan korkmaz yamyamlar. Din ırk mezhep ayağına suya sabuna dokunmadan Kardeşi kardeşe kırdırıp Kanlarından kırmızı şarap yapıp Oval Ofiste Anırtmalı SakSafon müziğinde Ülke Puanı alıp ÇinÇin yapıp Tüfek Çatıyorlar Kime hizmet ettiğinizi bilebilseniz Cehaleti terk Secde eder Allaha sığınırdınız…
vanpirler ne zamandan beri kan emmeği bırakacak dikkatle inceleyin amerikan tarihini asırlardır hep masum halkların kanıyla beslenmedimi ırakta kızlara babalarının gözü önünde tecavuz eddilmedimi camileri kötü emellerine alet etmedilermi insanlık dışı işkenceleri uyguladımı daha neyin kimin yandaşlığını yapıyor kimi akıllılar bilmiyormu yani bu kadar insanın kanına girmek niye neyin uğruna süper güçlerin yararına deyilmi offffffffffffffff offfffffffffff yazıklar olsun ınsancıklar yuhhh ne mutlu insan gibi insan olana
suriye müdahale önce türkiyedeki şakşakçılara ondan sonra iki devlet vadandaşlı olanlara ondan sonra Amerikan vadandaşları na yer zamman gözet meden eliden gelen işkenler yapılmalı insan hakları bu kadar iki yüzlü isrile fosfora bir şey deme suriye vur o zaman o silahı imal eden kime nerde ne şkeil kimlere vermiş bm rapor verilmeli ki insan haklarına saygılılrı bilelim atım tutmayla Müslüman bırakmadınz dünyada göz göre göre katlyam sebep bulup Müslümanları yo k etme porojesi
1. dünya savaşı 1914 te yapıldı 100. yılında 3. dünya savaşına hazırlık yapılıyor. 2014 te savaşa hazılan türkiye. ama bu sefer almanya yannda olma toprak ve nüfusumuzu kaybetmeyelim.
BU UYUNTU HİÇBİRŞEY YAPAMAZ.AĞZINI AÇANA KADAR EN AZ ON SENE GEÇER.
Dünyadan savaşlar kaldırılmıştır.Savaş çözüm değil.İnsanları değil silahları öldürelim.
Diğer Haberler