ABD tek başına mı saldıracak?

Obama yönetiminin, İngiltere parlamentosunun aldığı Suriye'ye askeri müdahalede bulunmama kararının ardından, Suriye'ye karşı tek başına harekat düzenlenmesi olasılığı için hazırlık yaptığı bildirildi

ABD tek başına mı saldıracak?

AP haber ajansının haberinde, Suriye'ye yönelik askeri müdahalade bulunmak amacıyla uluslararası bir birlik oluşturulmasının önünde beliren engellere karşın Obama'nın bu fikrinden caymış gibi görünmediği yorumunda bulunuldu.

İNGİLTERE BAŞBAKANI'NDAN SON AÇIKLAMA

Danışmanları, Obama'nın kimyasal silahları kullanan Suriye'ye karşı ABD'nin tek başına harekete geçmesi konusunda istekli olduğunu belirtiyor.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest yaptığı açıklamada, "ABD Başkanı, ABD'deki ulusal güvenlik çıkarlarını korumak için seçilmiştir" sözleriyle ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarının bunun gerektirmesi halinde tek başına da harekete geçebileceğinin sinyalini verdi.

Siyasi gözlemciler, İngiliz avam kamarasının aldığı karara karşın, ABD'nin Suriye'ye yönelik askeri müdahalede tek başına hareket etmek zorunda kalmayabileceğini dile getiriyorlar.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın 4 aydan az sürecek askeri harekatlar için parlamentodan izin alma yükümlülüğü bulunmadığına işaret eden siyasi gözlemciler, askerlerini Suriye'ye yönelik bir askeri harekata hazır hale getirdiğini duyuran Fransa'nın da olası bir askeri müdahalede ABD'ye destek verebileceğine dikkati çekiyor.

Obama yönetiminin ABD Kongresi üyelerini ikna çabaları

Suriye'ye yönelik askeri müdahale konusunda ABD Kongresi üyelerini ikna etmek amacıyla harekete geçen Obama'nın, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner ile yaptığı görüşmenin ardından, ABD yönetiminin üst düzey yetkilileri de ABD Kongresinin bazı önde gelen Demokrat ve Cumhuriyetçi üyeleriyle, telekonferans aracılığıyla dün geç saatlerde 90 dakika süren bir görüşmede bulundu.

Görüşme sırasında, her iki partiden milletvekilli ve senatörlerin de Obama'dan, askeri harekatın hukuki gerekçesi hakkında bilgi verilmesi, hedeflerin ayrıntılarıyla belirtilmesi ve Suriye'deki kimyasal saldırılarla Beşşar Esed yönetimi arasındaki bağlantının nasıl belirlendiğine ilişkin kesin gerekçelerin ortaya konması konusunda ısrarlı taleplerde bulundukları bildirildi.

Görüşmede, eski Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Parti Milletvekili Nancy Pelosi'nin, Temsilciler Meclisinin Cumhuriyetçi Başkanı Boehner ile aynı tarafta yer alması dikkati çekti.

"ABD Başkanı'nın şu an üzerinde değerlendirmede bulunduğu, ölçülü, hedef gözeten, sınırlı yaklaşımını takdir" ettiğini ifade etmesine karşın Pelosi'nin, tıpkı Boehner gibi, Obama yönetiminden konuyla ilgili olarak ABD Kongresi üyeleriyle daha fazla istişarede bulunmasını istediği görüldü.

Pelosi görüşmeye ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, Obama yönetiminin, "tüm ABD Kongresi üyeleriyle" daha fazla istişarelerde bulunması ve karar alma sürecine "ek şeffaflık getirilmesi" gerektiğini açıklayan Boehner ve diğer ABD Kongresi üyeleriyle aynı görüşleri paylaştığını kaydetti. ABD yönetimindeki üst düzey yetkililerin, telekonferans aracılığıyla yaptıkları görüşmede, ABD Kongresi üyelerine Suriye'deki kimyasal saldırı ve bundan Suriye rejiminin sorumlu olduğuna ilişkin ek bilgiler sunduğu ancak bu suçlamayı destekleyecek çok az yeni delil ortaya koyabildiği bildirildi.

Görüşmeye katılan Temsilciler Meclisi İstihabarat Komitesi'nin üst düzey Demokrat üyesi C.A. Dutch Ruppersberger, yayımladığı yazılı açıklamada, yetkililerin kendilerine Şam'ın dışında düzenlenen saldırıda bin 300 erkek, kadın ve çocuğun hayatını kaybettiğini söylediğini, ancak bu bilgiyle, Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün açıkladığı 355 olan ölü sayısı arasında büyük bir fark bulunduğuna işaret etti.

Görüşme sırasında bazı Kongre üyelerinin, ABD Savunma Bakanlığının otomatik harcama kesintileri ve bütçe indirimi sorunlarıyla boğuştuğu bir sırada Obama yönetiminin böyle bir askeri operasyonu nasıl finanse edeceğine ilişkin sorular sordukları belirtildi. Görüşmeye katılan Senato Silahlı Hizmetler Komitesi'nin üst düzey Cumhuriyetçi üyesi Jim Inhofe yayımladığı yazılı açıklamada, ABD yönetiminin görüşmede, Suriye'nin nasıl bertaraf edileceğine ilişkin son derece geniş seçenekler sunduğunu ancak bu seçeneklere veya bu operasyonun nasıl finanse edeceğine ilişkin tek bir plan, takvim ve strateji önermediğini" vurguladı.

ABD yetkilileri kimyasal saldırıya ilişkin kesin deliller sunmadı

Obama ve diğer üst düzey Amerikalı yetkililerin Esed rejiminin Suriye halkına karşı kimyasal silah kullandığına ilişkin kesin deliller sunmadığı belirtildi. AP haber ajansına konuşan Amerikalı yetkililer, Suriye'deki bazı kimyasal silahların kimin denetiminde olduğu ve saldırının Esed'in emriyle mi yapıldığı gibi soruları cevapsız bırakan istihbarat değerlendirmelerinin kesin sonuç vermediğine işaret etti.

Şu an Suriye'de incelemelerde bulunan BM kimyasal silah uzmanları, yarın bu ülkeden ayrılarak, incelemeleri sırasında topladıkları son derece geniş çaplı materyalleri analiz edilmek üzere Avrupa'nın çeşitli laboratuvarlarına götürecek. BM Sözcüsü Farhan Haq yaptığı açıklamalarda, Suriye'deki BM ekbinin görevinin sadece saldırıda kimyasal maddeler kullanılıp kullanılmadığını belirlemek olduğunu, buna karşılık saldırının kimin tarafından düzenlendiğini saptamak olmadığını bildirmişti. Ancak Haq, BM ekibinin getireceği biyolojik örnekler ve görgü tanıklarıyla yapılan görüşmelerden oluşan delillerin söz konusu gazların kimler tarafından kullanıldığına ait işaretler verebileceğini kaydetmişti.

Askeri müdahalenin amacı rejim değişikliği değil Esed'i cezalandırmak

Obama yaptığı açıklamalarda, Suriye'ye yönelik askeri müdahaleye Amerikan kara birliklerinin katılması veya bu ülkede uçuşa yasak bölge oluşturulması olmadığını belirtiyor. ABD'nin kimyasal silah saldırılarına vereceği karşılığın kapsamının sınırlı olacağına işaret eden Obama, saldırının amacının Suriye'de rejimi değiştirmek değil, sadece Esed'i ölümcül kimyasal gazları kullandığı için cezalandırmak olacağını vurguluyor. Obama bir televizyonda kendisiyle yapılan söyleşide, "Bizi tehdit edebilecek kimyasal silahlar gibi, silah kullanımına ilişkin uluslararası kuralları ihlal eden ülkelerin bundan sorumlu tutulacağından mutlaka emin olmamız gerek" demişti. ABD'nin önündeki en olası görülen askeri müdahale seçeneğini, Akdeniz'in doğusunda bulunan ABD destroyerlerinden atılacak Tomahawk güdümlü füzeleriyle yapılacak saldırılar oluşturuyor. Saldırılarda en azından, Suriye Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Şam'ı korumakla görevli Cumhuriyet Muhafızlarına ait 4 tugayın da aralarında bulunduğu, Esed'in askeri ve siyasi gücünü sembolize eden askeri ulusal polis karargahlarının vurulması bekleniyor. Esed'in liderliğini yaptığı Baas Partisi genel merkezinin de vurulabileceğini belirten ABD'li yetkililer, ayrıca askeri komuta ve ana güç merkezleri, küçük iletişim merkezleriyle gizli silah depolarının vurulması konusunun da değerlendirildiğini ifade ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Eğer bu coğrafyada savaş çıkarsa; ağıtlar Türkçe, Kürtçe ve Arapça, zafer konuşmaları ise İngilizce, ve İbranice yapılır. O yüzden #SuriyedeSavaşaHAYIR ..
adamların o gücü var yerle bir ederler onları zamanı gelsi sanırım belli olacak hatunların yaptığı bayankupon adlı kupon sitesini gördünüzmü gözlerinize inanamayacaksınız kadınlar neler tutturmuş hemen aratıp bakın bayankupon diye
senin yazacagın yorumu s..m ne olen bu heryerde reklamını yapıyo salak mynet görmüyonmu bunu engellesene bunu yoksa o site sizemi ait
korkaktır ABD piçi tek başına saldıramaz.en azindan yaninda diktatör tayyip erdoğan var.asrın ikinci hitleri yani.
Hitlerde halt yiyecek yakında , hitler en azından açıkça savaşmı bu adam karı gibi abd nin arkasından yapıyor yapacağını.
asrın 2.ci diktatörü siz ve sizin zihniyetinizdir sandıkla gelen adama diktatör demek size yakışır sen süriyede yaşayacan esada int. te diktatör diyecen way senin haline sizin zihniyetiniz millete hizmet götürmek deil milleti sömürmektir halk bunu gördüğü için asla iktidara gelemeyeceksiniz
AKP ye helal olsun, elin gavuruna müslüman kadınları servis edecek, kimse yuh demesin, ırağın işgalinde ne fotoğraflar çıktı unutmayın. Suriyeyi karıştıran bizdik, sivillere silah veren bizdik, adam eli silahlı kişilere karşı kendini savunuyor. Tıpkı bizim PKK ya yaptığımız gibi, ben nasıl bu ülkede pkk atılacak bombaya karşı değilsem, suriyede de karşı olamam.Suriyede de seçim var, halk memnun değilse oy vermez, geriside bizi ilgilendirmez. Tayyip bey müslüman aleminin yüz karasıdır.
obama aman ha israili koru yoksa sonun john f. kennedy gibi olur amerikan derin devleti seninde Türkiyedeki ve ürdündeki ortaklarında sonu yakın olur
abd nin silah depoları ağzına kadar dolu. boşaltması ve silah endüstrisinin canlanması için savaş gerekiyor. o, burda ölen gariban çoluk çocuğu düşünmez
Amerika tek başına saldıramaz. Çünkü ağzının payını Wietnam'da da, Irak'ta da aldı. Artık ateşi maşayla tutuyor. Donkişot'un Şanso Pansa'sı varsa Sam amcanın da Tayibi var. Vallahi bıraksanız bu yiğidi, tek başına Suriye'yi de, Mısır'ı da, İsrail'i de fetheder. Yel değirmeni sanki bu mübarek ülkeler.
Nereye girdi de galip çıktı ki? Geçirirler inş.
ÇOLUK ÇOCUK, KADIN YAŞLI DEMEDEN ON BİNLERCE MASUM İNSANI ACIMASIZCA ÖLDÜREN KATİL ESAD KENDİ SONUNU GETİRDİ. ASLINDA BU MÜDAHALEYİ İSLAM ÜLKELERİNİN YAPMASI LAZIMDI AMA ERDOGAN GİBİ BİRİ YOK Kİ DİĞER İSLAM ÜLKELERİNİN BAŞINDA. ON BİNLERCE MÜSLÜMANI ÖLDÜREN KATİL ESAD MALESEF ANCAK BATI MÜDAHALESİ İLE DEVRİLECEK. HEM ACI HEM DE İBRETLİK BİR OLAY. MASUMLARIN KATİLLERİNE KARŞI ERDOGAN GİBİ LİDERLER LAZIM İSLAM ÜLKELERİNDE.
Ulan piç kurusu esad ın sonunu getirmek abd yemi düştü, kendi iç savaşına abd de kim oluyorsa karışıyor cevap ver bakalım, yoksa sende amerikalımısın piç kurusu. Onbinlerce müslüman ölürken yanlarındamıydın yoksa tv den söyediklerine mi inanıyorsun. İç savaş vardır ve kendileri halletmelidirler. Yarın bizde de iç savaş olsa adı üstünde savaş. Güçsüz olana hemen abd destek versin diğerlerini yerle bir etsinler doğrumu. Irak a girdiler sence petrollerine konmadılarmı piç kurusu. ABD kendi ulusal çıkarı olmadan biey yaparmı geri zekalı. Tayyip gibi lider lazımmış bize mehti ilan edecek az kaldı.
ne içtin merak ettim
Bu nasıl danışıklı dövüş..başbakan mısırdakilere sözüm ona ağlıyor.. ama suriyeye girmek için kolları sıvıyor...mısırdakiler müslümanda suriyedekiler hırıstiyanmı...çamur ülke ABD ırağada silahları kontrol edecem diye girdi...ama ırakkızlarınada girdiler..şimdi suriyede farklı olmayacak (inşallah giremezler ABD piçleri)ozaman tayip padişahı nasıl hesapverecek acaba eğer inanıyorsa tabi öbür tarafa...
arkadaslar bunlara yorum yapmaz,pasalara mhp ye chp ye yapıyor sadece.artık kendılerı de bdp ıle aynı safta olduklarını kabullemısler.
bdp ile aynı safta olan tayyipin kendisidir a kör vatandaş. Müslümanım dedi sizde domaldınız beceriyor şimdi. Ama müslümanya ne yapsa yeridir.
bence amerikayı suriyede bir supriz bekliyor cunki bu israil yahudilerinin acı sonu geldigini habercisi demektir SAM son durak . amerika bataklıga girse bile israili rahat bırakmıcaklar obamanın dikkatli olması lazım suriye derken rusyayla arasıda kızışabilir yanlız bölgede israil tehlikede birde su var dün israilin acıklamasında türkiyenin irandna sonra kendilerinin en büyük düşmanı oldugunu iddia etmişlerdi bunun hakkında tek gercek şu israilliler dünyada yahudiler kendilirini hep işgalci siyonizm yuzunden sevdirmediler ve sevmek zorunda degiller düşmanımsın diyenin sonu acıdır.
Diğer Haberler