ABD'den Türkiye tasarısı: Durdurma girişimi!

ABD Temsilciler Meclisi'nin alt komitesi, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının engellenmesini içeren bir tasarı sundu.

ABD Temsilciler Meclisi'nin Tahsisat Komitesi, 690 milyar dolarlık savunma harcamaları yasa tasarısının ilk versiyonunu yayımladı. Tasarı, Türkiye'nin ABD'den teslimatını beklediği F-35 savaş uçaklarıyla ilgili bir madde de içeriyor. Bu madde, ABD'deki F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatında federal bütçeden faydalanılmasını yasaklıyor.

Söz konusu maddenin de yer aldığı tasarının yasalaşması hâlinde, F-35'lerin Türkiye'ye teslimatında yakıt ya da pilotlar için harcama yapılmasına izin verilmeyecek.

ABD Kongresi, federal hükümetin politikalarına tesir edebilmek için genellikle bütçe kullanımının engellenmesi kartına başvuruyor.

TASARININ ONAY SÜRECİ

Tahsisat Komitesi'nin F-35'lerle ilgili önleminin de yer aldığı tasarının yasalaşması için önce Demokratların çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi, ardından da Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senato'dan geçmesi ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor. Ancak Trump, savunma harcamaları için 750 milyar dolar tahsis edilmesini talep ediyor.

ABD Temsilciler Meclisi Tahsisat Komitesi, Savunma Bakanlığı harcamalarını belirleyen tasarının daha geniş kapsamlı versiyonunu bugün ele alacak.

ABD uzun süredir, Ankara'nın Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi alması hâlinde Türkiye'nin F-35 programından çıkarılabileceği, dolayısıyla bu savaş uçaklarını teslim alamayacağı konusunda uyarıda bulunuyordu.

Ancak Ankara, Washington'ın uyarılarına karşın S-400'ler konusunda geri adım atmıyor. Hem Türk hem de Rus yetkililer, hava savunma sisteminin Türkiye'ye teslimatının Temmuz ayında gerçekleşeceğini belirtiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 27 yorum
UÇAKTA UÇAĞA BENZESE BARİ BİR HALTA BENZEMİYOR BUNA PARA YATIRIYORLAR KENDİ UÇAĞINI YAP EFENDİ YETER ARTIK
o biseye benzetemedigin uçak varya helikopter gibi dik iniş yapabiliyor.senin filona saldırıda bulunsa yerle bir eder. Ama sende haklısın kapasiten bu kadar ..
Yarın aynı sözü S-400 içinde söylersiniz Reis R yapınca.
@msubasi58 Fazla film izleme yiğen tek uçak filoyu nasıl yerle bir ediyor s400leri neden istemiyor abd senin zeka yetmez
ulan otomobil yapamıyorsun ne uçağı yapacan
kolaysâ yapsana dostum kaç ülke ortaklaşa yapıyor onu simďiye kadar f4 le koruyordun kıçını şimdi bunu beğenmiyorsun nasil insanlarsınız siz ulen
@zsenol helikopter yaptık. Şimdi uçak yapma zamanı yakında duyarsınız. abd projeden vazgeçse kaç milyon dolar türkiyeye ödeme yapmak zorunda biliyomusunuz ?
Sıkıntı yok. ABD Turkiyesiz Ortadoğu'da istediğini yapamaz. S.400 ler zarurî ihtiyacımız
maaşlı yorumcular likecılar nerde, heralde döngeloğlu, hatipoğlu, erdoğan haberi arıyorlar...
@ozgur_0915 muzot parasını vermiyorlarmış bi bidon muzotla gider kendimiz getiririz uçakları gerekirse
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler