ABD-Türkiye görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Trump'ın mektubu konuşuldu mu?

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence başkanlığındaki ABD heyeti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk heyetinin 4 saati aşan görüşmesinin detaylarını ABD'li yetkililer anlattı. ABD Başkanı Trump'ın tepki toplayan mektubunun görüşmede konuşulmadığı belirtildi.

ABD-Türkiye görüşmesinin detayları ortaya çıktı! Trump'ın mektubu konuşuldu mu?

ABD ve Türkiye arasında Barış Pınarı Harekatı konusunda varılan anlaşma için yapılan görüşmeler sırasında ABD tarafının sürekli YPG/PKK'lılarla temas halinde olduğu, terör örgütüyle güvenli bölgeden çekilmeleri hakkında lojistik konuları konuştukları belirtildi.

ABD'li bir üst düzey yetkili, Pence ile beraber Ankara'ya gelen Amerikalı gazetecilere Washington'a dönüşte görüşmenin içeriği hakkında bilgi verdi.

GÖRÜŞME BOYUNCA SÜREKLİ TERÖRİSTLERLE TEMAS KURDULAR

ABD'li yetkilinin aktardığına göre, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 4 saatten fazla süren görüşmeler boyunca Amerikan tarafı sürekli terör örgütü PKK/YPG mensuplarıyla temas halinde kaldı.

Bu temas sırasında Amerikalılar YPG'lilere tam olarak nereden çekilecekleri gibi spesifik lojistik detayları sordular. Ayrıca, ABD tarafı PKK/YPG'lere Türkiye içine yaptıkları havan topu atışlarını durdurmalarını söyledi.

'ANLAŞMA ORTADA'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Barış Pınarı Operasyonu'na ara vereceğiz, bu bir ateşkes değil." açıklamasını değerlendiren ABD'li üst düzey yetkili, Çavuşoğlu'nun sözlerini Türkçe ve İngilizcedeki "anlamsal farklılıklara" bağladı. Ara vermenin ateşkes anlamına geldiğini söyleyen ABD'li yetkili, "Anlaşma ortada." dedi.

ANLAŞILDIĞINI ERDOĞAN'IN SÖZLERİ SONRASI ANLADILAR

Amerikalı yetkilinin verdiği bilgiye göre, ABD tarafı, Türk ve ABD heyetlerinin planlanandan uzun süren görüşmesinde anlaşmanın gerçekleşeceğini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bir sözüyle anladı. Konuşmalar sırasında Erdoğan bir ara YPG'nin çekilmesinin ne kadar süreceğini sordu. ABD'li yetkili, heyetin bu soruyu anlaşmaya varılacağına dair bir sinyal olarak gördüğünü söyledi.

ABD heyetinden Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ve ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'dan bir gün önce Ankara'ya geldiklerinde Türkiye ile üzerinde uzlaşmak istedikleri metnin taslağını ortaya çıkarmak için Türk yetkililerle görüşmeler yaptı.

Türk tarafı ile çalışmalar sonucu ortaya çıkan metni Pence de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabul edilmeden önce gözden geçirdi. Pence ve Pompeo metin üzerinde çalıştı. Bazı değişiklikler yapıldıktan sonra metne son hali verildi.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Amerikalı üst düzey yetkilinin anlattığına göre, ABD heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kabulü sırasında duygusal anlar yaşandı. Heyetlerarası görüşmede Türk tarafı harekat sırasında Türkiye'nin şehitlerini gündeme getirdi. Pence de bu sırada masanın Amerikan tarafında daha önce orduda görev yapmış kişiler bulunduğunu söyleyerek, Erdoğan ve Türkiye'ye başsağlığı dileklerini iletti.

Amerikan heyeti Ankara'dan ayrıldıktan sonra Pence uçakta ABD Kongresi'nin etkili isimlerini aramaya başladı. Pence, Kongre'de aralarında Demokrat Partililerin de olduğu konuyla ilgili komitelerin başkanlarıyla görüştü.

TRUMP'IN MEKTUBU KONUŞULMADI

Türk ve Amerikalı heyetler arasındaki görüşmelerde ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yazdığı 9 Ekim tarihli mektubun gündeme gelip gelmediği de ABD'li yetkililere soruldu. ABD'li üst düzey yetkili mektup konusunun konuşulmadığını aktardı.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 29 yorum
Türkiye Cumhuriyeti Askerî ve Siyasî bir zafer kazandı. Hazımsızlarda çiğneyecek bir sakız buldu. Çiğnesin dursunlar.. Bu Harekât ve Zafer;enaz Trump kadar o hazımsızlarada bir Cevaptı. Hepsi ağzının payını aldı
Fetih sureleri ile yola çıktığımız askeri zafer bu mu !
@fatihin_fedaisi Hangi zaferden bahsediyorsun,kendi ellerimizle felaketin eşiğine getirdiğimiz suriyede teröristlere 30 km ötede dokunulmazlık anlaşması zaferse bravo.
şehit olan askerlerimiz ne olacak kanları daha kurumadi.tatbikat mi yaptık orada ABD bir lafı ile geri çekildik. kansızlık yapma şehitlerimize yazık vicdansız..
sadece yazıklar olsun diyorum bir lider nasıl kendi söyledikleriyle çelişebiliyor demeki trump elinde sağlam kozlar varki hemen sözünden dönüş yaptılar
kardeş çomar misin istediğimiz herşeyi aldık daha ne istiyorsunuz
ABD başkan yardımcısı muhatabım değil görüşmeyeceğim diyen kimdi ?
@harun_uludag_1999 Peki soruyorum sana! Neyi istediniz? ve Neyi aldınız? Öncelikle bu sorulara cevap vermeden şunu kabul et. Bu millet terör belasından tamamen kurtulmak istiyor. Daha bugün İran sınırında şehit verildi...
@harun_uludag_1999 Aldığının ne olduğunu zaman gösterecek pkk ile abd aracılığıyla anlaşıldı. Buna zafer diyorsan mantığını gözden geçir derim. Şehit yurttaşlarımızın kanının yerde kalması cabası.
Daha fazla şehit vermeden güç sarfetmeden istedigimiz her şeyi aldık..Allahtan belanı mi istiyorsun kılavye delikanlısı zibidi..
Adamlar resmen dalga geçe geçe dediklerini yaptırdılar
Mehter marşı, fetih sureleri ile girdik.. Trump' ın tweetleriyle çıkıyoruz..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler