ABD, "Türkiye ile füze kalkanı müzakerelerini" reddetti

ANKARA(ANKA) - ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in önümüzdeki günlerde ziyaret edeceği Ankara'da PKK, Afganistan, Irak ve NATO gibi konuların yanısıra "füze kalkanı"nın da ele alınacağı konuşuluyor. Ancak ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, ABD'nin, Avrupa'ya füze savunma tesisleri konusunda sadece Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile müzakereler yaptığını, bu tür görüşmelerin Türkiye ile yapılmadığını söyledi.

Ortadoğu gezisine başlamadan önce sürpriz bir biçimde Irak'a giden ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Umman, Suudi Arabistan, İsrail ve Batı Şeria'yı kapsayan gezinin sonunda Türkiye'yi de ziyaret edecek. Güvenlik gerekçesiyle Türkiye'ye tam ne zaman geleceği henüz resmen açıklanmayan Cheney'nin Ankara'daki görüşmelerde ABD'nin sağladığı "gerçek zaman" istihbaratın desteği ile PKK'ya karşı gerçekleştirilen sınır ötesi operasyonlar, Irak, Afganistan ve NATO konuları üzerinde durulacak.

ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in Ankara ziyaretinden sadece üç hafta sonra Ankara'da olması beklenen Cheney'nin görüşmelerinde Türkiye'nin bir füze savunma sistemini kurması konusunun da gündeme geleceği ifade ediliyor. Ancak Türkiye'de kurulması söz konusu olan sistemin ABD'nin Avrupa'da oluşturmak istediği "füze kalkanı"nın bir parçası olmayacağı kaydediliyor.

-BUSH'UN "FÜZE KALKANI" UZUN MENZİLLİ FÜZELERE KARŞI

Konuya yakın kaynaklar, ABD'nin Avrupa'nın bazı ülkelerinde kurmak istediği füze savunma tesislerinin, İran gibi ülkelerce ateşlenebilecek uzun menzilli füzelere karşı koruma sağlamayı amaçladığını söylüyorlar. Bu nedenle Bush Yönetiminin bu projesinin, Yunanistan veya Türkiye gibi ülkeleri kapsamadığı, örneğin İran tarafından kullanılabileceği öne sürülen uzun menzilli füzelerin menzillerinin İsrail veya Türkiye gibi ülkeler için fazla uzun olduğu belirtiliyor.

Bu arada, ABD Büyükelçiliği Sözcüsü Kathy Schalow, ANKA'ya yaptığı açıklamada da Cheney'nin Ankara gündemine ilişkin olarak, "Bu aşamada benim için görüşülecek konuları tam olarak tahmin etmek zordur" diyerek iki ülkeyi ilgilendiren konuların ele alınacağını söylemekle yetindi. Schalow, ABD'nin Avrupa'da oluşturmak istediği füze savunma sistemi ile Türkiye ile görüşülüp görüşülmediğine ilişkin tartışmalara dikkat çekilmesi üzerine, "ABD, Avrupa füze savunma tesisleri konusunda sadece Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile müzakereler yapıyor" dedi.

Robert Gates'in Ankara'daki temasları sırasında füze savunma konusunun "kısacası" ele alındığını anlatan Schalow, "Savunma Bakanı Gates'in Türkiye'deki görüşmeler sırasında kısacası füze savunma konusunu ele aldığı doğrudur ancak burada yapılan görüşmelerin çoğu, PKK konusuna odaklı" şeklinde konuştu. Ankara'da Gates ile görüşülen konunun NATO ile koordinasyon içerisinde hareket edilmesi çerçevesinde olduğunu söyleyen Schalow, "Türkiye, geçen yaz orta menzilli füze savunma sistemi alımı için bir ihale yapmaktan söz ediyordu. Savunma Bakanı Gates de, Türkiye tarafından gerçekleştirilecek herhangi bir alımın NATO savunması ile koordinasyon içerisinde yapılması gerektiğini söyledi. Bir NATO üyesi olarak Türkiye'nin bu konuyu NATO ortakları ile görüşmesi gerektiğini söyledi."