HABER

ABD uçakları keşif uçuşuna başladı

Erdoğan-Bush görüşmesinde alınan istihbarat paylaşımı kararının açıklanmasından sonra Amerikan hava kuvvetlerine bağlı keşif uçaklarının Kuzey Irak'taki uçuşlarının arttığı belirtiliyor.

NTV'nin haberine göre, ABD uçaklarının sınırdaki keşif uçuşlarındaki artış Türk Hava Kuvvetleri'nin radarları tarafından izlenirken, PKK'ya bağlı internet sitelerinde de ABD'nin keşif uçuşlarının 3 Kasım'dan bu yana PKK'nın Haftanin, Metina, Zap, Çemço ve Hakurk kampları üzerinde yoğunlaştığı bilgisi yer aldı.

Uçuşlar, Irak sınırına yakın bölgelerde bulunan Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı hava savunma radarları tarafından da izlenebiliyor.

HAREKAT İHTİMALİ K. IRAK'TA TEDİRGİNLİK YARATTI

Bu arada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı George Bush ile görüşmesinden sonra sınırötesi harekat yapılacağı yönündeki açıklaması, Kuzey Irak'ta tedirginliğe yol açtı.

Kuzey Irak'ın Zaho kentinde sabaha karşı uçak seslerinin duyulması heyecan yarattı. Ancak bir süre sonra uçakların Amerikan istihbaratına ait uçaklar olduğu anlaşıldı.

Özellikle sınıra yakın yerleşim birimlerine giriş ve çıkışlardaki denetimler arttırıldı, Irak ve peşmerge güçlerinin hareketliliği de dikkat çekiyor. Sınıra yakın karakolların takviye edildiği gelen haberler arasında. Sınırın sıfır noktalarına gitmelerine izin verilmeyen habercilerin, Zaho'ya 70 kilometre uzaklıktaki Begova kasabasının ötesine geçmesi yasaklandı.

Habercilerin, önceki yıllarda sınır ötesi harekatların yapıldığı bölgelere gitmelerine de izin verilmedi. Bu arada, sınırötesi harekatla ilgili açıklamalardan sonra, bölgede petrol fiyatı arttı. Dün litresi 800 dinar olan benzin, bugün 1050 dinara yükseldi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön