ABD yine "kapsamlı çözüm" gereğine vurgu yaptı

ABD yine "kapsamlı çözüm" gereğine vurgu yaptı

WASHİNGTON(ANKA) – Bush Yönetimi, PKK sorununun çözümü için "kapsamlı çözüm"ün gerektiği mesajını yineledi. Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin Türkiye'yi de kapsayan yurt dışı gezisine ilişkin bir brifing veren üst düzey bir ABD yetkilisi, Cheney'nin Türkiye'ye PKK'nın terör örgütü olduğu konusunda Türk hükümeti ile tam mutabık oldukları mesajını ileteceğini söyledi. Kürt bölgesel hükümetini, üzerine düşeni yapmaya cesaretlendirdiklerini kaydeden yetkili, PKK tehdidini azaltmak için askeri önlemleri de içeren "daha kapsamlı bir çözüm" gerekebileceğini ifade etti.

Dick Cheney'nin gezisine ilişkin olarak medya mensuplarına bir brifing veren üst düzey ABD yetkilisi, Umman, Suudi Arabistan, İsrail, Batı Şeria ve Türkiye'yi içeren gezinin "gerçekten ilginç bir seyahat" olacağını belirtti. Türkiye'nin Afganistan'daki operasyonlara yaptığı büyük katkıya dikkat çeken yetkili, özellikle gelecek ayın başında Bükreş'te yapılacak NATO zirvesi öncesi Türkiye ile görüşülecek çok şeyler olduğunu ifade etti.

Üst düzey yetkili, "Başkan Yardımcısının, PKK'ya karşı sürdürülen operasyonlar konusunda Türkiye'ye götürmek istediği özel bir mesaj var mı?" sorusunu üzerine Türkiye'ye sadece "PKK'nın yenilmesi gereken bir terör örgütü olduğu konusunda Türk hükümeti ile tam mutabık olduğumuz, ABD'nin Türkiye'nin sorunu çözmesi için elinden gelen destek vermeyi sürdüreceği" mesajının verileceğini anlattı.

PKK sorununun, Irak'ı da ilgilendirdiğini kaydeden yetkili, ABD'nin Irak ve Türkiye'yi birlikte çalışmasını sağlamak için çok aktif bir çaba gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

"Hem Iraklılar, hem de Türklerle çalışıyoruz, birlikte çalışmalarını cesaretlendirmek için çabalıyoruz, Kürt bölgesel hükümetini, üzerine düşeni yapmaya cesaretlendirmek için de çalışıyoruz; bunun ortak bir sorun olduğunu görmeleri ve, elbette ki bir askeri unsuru da içeren ancak PKK'nın altını oyacak, Türkiye için oluşturduğu tehlikeyi azaltacak daha kapsamlı bir çözüm gerektirebilecek bazı ortak çözümleri denemeleri ve ilerletmeleri için cesaretlendirmeye çalışıyoruz."(ANKA)