HABER

ABD'de savaş karşıtı protestolar

WASHINGTON (İHA) - ABD Başkanı George W. Bush ve yönetimi Washington'da düzenlenen protesto gösterileriyle yine savaş karşıtı ABD'lilerin hedefi oldu.

Başkent Washington'daki Monuent'in önünde dün toplanan yaklaşık 500 kadar gösterici, ABD'nin Orta Doğu'da yürüttüğü politikaları eleştirdi ve Bush yönetimini istifaya davet etti. Beyaz Saray'ın yakınlarına kadar yürüyen göstericilere yoğun güvenlikten çok yağışlı hava koşulları engel oldu. Yağmur nedeniyle beklenen katılımın sağlanamadığı gösterilerde her zaman olduğu gibi dans ve müziğin de yer aldığı gözlendi.

Göstericiler ellerindeki pankartlar ve attıkları sloganlarla Başkan Bush, yardımcısı Dick Cheney, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'i savaş suçu işlemek ve petrol uğruna masum insanların kanını dökmekle suçladı.

ABD, Irak savaşında yaklaşık 2 bin 500 askerini kaybetti, on binlerce Iraklı sivil de yaşamını yitirdi. Göstericiler, Irak savaşının yanı sıra İsrail-Filistin sorununda ABD'nin İsrail'in tarafını tutmasını ve İsrail yönetimini de protesto ettiler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler