HABER

ABD’de Telekulak skandalı

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), ABD’de yapılan 2000 telefon konuşmasının kayıtlarını yasal izin olmadan toplayarak bu ülkenin kanunlarını çiğnediği ortaya çıktı.

NEW YORK (ANKA) - Acil durum varmış gibi hareket eden ve telefon şirketlerini yapılan konuşmaların kayıtlarını vermeleri için zorlayan FBI’in Amerikan kanunlarına aykırı hareket ettiği kaydedildi.

Telefon kayıtlarını toplama konusundaki hareketlerini savunan FBI yetkilileri ise 2006 yılından itibaren herhangi bir telefon konuşmasının dinlenmediğini ileri sürdü. Amerikan basınına sızan belgelere göre, FBI yetkilileri terörizmle mücadele bahanesiyle kayıt altına aldığı sözkonusu telefon konuşmalarını elde etmek için yasal izin almadı. Bu hareketin sivil haklar yasalarına aykırı olduğunu vurgulayan bazı medya organları, ABD Adalet Bakanlığı tarafından bu ay sonu itibariyle açıklanması beklenen bir raporda, FBI’in işlediği federal suçların açığa çıkarılacağı belirtildi.

FBI Genel Danışmanı Valerie Caproni, Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, FBI'ın teknik olarak Elektronik İletişim Yasası (Electronic Communications Act)’nı ihlal ettiğini doğrularken, ‘FBI direktörü Robert Mueller, sözkonusu yasadışı uygulamadan haberdar değildi" dedi.(ANKA)

Geri Dön