HABER

ABD’de uçak yolculuğu kabusa dönüşebilir

ABD, tarihindeki en sert hava güvenliği kanunlarını uygulamaya koydu.

NEW YORK (ANKA) - Yeni kararlar doğrultusunda büyük çoğunluğunu Müslüman ülkelerin oluşturduğu ‘terörü destekleyen’ ya da ‘ilgi çeken’ ülkelerin vatandaşları gelişi güzel aramalara tabi tutulabilecek.

Listede Türkiye’nin aralarındaki vize uygulamasını kaldırdığı devletler de bulunuyor. Şu anda uygulamaya konan karar çerçevesinde ABD’ye seyahat eden Afganistan, Cezayir, Küba, İran, Irak, Libya, Lübnan, Nijerya, Pakistan, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşları, ABD güvenlik güçleri tarafından gelişi güzel aramalara tabi tutulabilecek.

Ulaşım Güvenliği Yönetimi (Transportation Security Administration) tarafından yapılan açıklamada, diğer tüm ülkelerin vatandaşlarının ABD içinde seyahat ederken gelişi güzel aramalara tabi tutulacağı kaydedilirken, ABD Dışişleri Bakanlığı ile Ulusal Güvenlik Bakanlığı’nın birlikte çalışarak yeni ulaşım güvenlik politikasını oluşturduğu belirtildi.

ABD’nin ‘ilgi çeken’ ya da ‘terörü destekleyen’ listesinde Türkiye’nin ikili anlaşmalar imzalayarak aralarındaki vize uygulamasını kaldırdığı Suriye ve Libya gibi devletler de bulunuyor.

Küba hariç, listedeki ülkelerin tamamının Müslüman ülkelerden oluşması ise dikkat çekiyor. (ANKA)

Geri Dön