ABD'deki cinsel hastalık oranı uzmanları şok etti

WASHINGTON (İHA) - ABD genelinde yapılan bir araştırma, 13-19 yaşları arasındaki her 4 Amerikalı kızdan 1'inin cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalandığını ortaya koydu.

Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından ilk kez tüm eyaletlerde kapsamlı bir şekilde gerçekleştirilen araştırmaya göre, ergenlik çağındaki kızların yüzde 26'sı cinsel yollarla bulaşan hastalıklara yakalanmış durumda.

Araştırma sonuçlarını "şok edici" olarak niteleyen New York'taki Montefiore Tıp Merkezi'nden Dr. Elizabeth Alderman, ergenlik çağındaki kız ve erkeklerin seks yaptıklarında kendilerini nasıl koruyacakları konusunda bilgilendirilmeye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Araştırma sonuçlarının endişe verici olduğunu söyleyen uzmanlar, cinsel yollarla bulaşan hastalık oranının bu denli yüksek çıkmasında, yeterli seks eğitiminin verilmemesi ve gençlerin, kendilerine hastalık bulaşmayacağı düşüncesinden kaynaklanmış olabileceğini ifade etti.

Cinsel eğitim uzmanı Nora Gelperin ise, "Bu rakamlar kesinlikle alarm düzeyinde. Sonuçlar ne yazık ki, ülkedeki cinsel eğitimin içler acısı halini ortaya koyuyor" dedi.

Cinselliğin Amerikan toplumunda hala bir tabu konusu olduğunu ifade eden Gelperin, "Ergenlik çağındaki gençler, seks konusunda bilgi sahibi olmadan karar veremediklerini söylüyorlar. Yetişkinler ise doğru kararlar verebilmeleri için bu gençleri yeterince hazırlamıyorlar" diye konuştu.

Bilinçli Ebeveynler Federasyonu Başkanı Cecile Richards ise, cinsel eğitim için ayrılan ödeneğin yetersiz olduğunu belirterek, "Ergenlik çağındaki kızlar bunun bedelini pahalı ödüyor" dedi.

Bu arada araştırma sonucuna göre cinsel yollarla bulaşan hastalıkların en çok zenci kız çocukları arasında yaygın olduğu belirtildi. Bunu beyazlar ve Meksika kökenli Amerikalılar takip ediyor.

Federal hükümet tarafından geçtiğimiz sene yapılan bir araştırmada da, 2005 ve 2006 yılları arasında ergenlik çağındaki kız çocuklarında görülen doğum oranının 15 yıl sonra ilk kez artış kaydettiği açıklanmıştı.