ABD'den PKK itirafı

ABD'den PKK itirafı

ABD'de Temsilciler Meclisi'nin Demokrat Partili üyelerinden Rush Holt, Washington'ın, terör örgütü PKK'nın Saddam Hüseyin'in Irakında işleri karıştırmasından bir dönem memnun olduğunu belirterek, terör örgütünün şimdiki haline gelmesinde ülkesinin de rolünün bulunduğunu ima etti.

Washington'daki Rumi Forum adlı kuruluşta "dinlerarası diyalog" konulu bir sunum yapan Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi üyesi Holt, konuşmasının başlarında Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilere değindi.

New Jersey eyaleti milletvekili Holt, ABD ile Türkiye'nin NATO ve güvenlik meselelerinin yanı sıra son dönemde terör konularında uzun süreli bir ortaklığının bulunduğunu kaydetti.

Holt, "her zaman aynı safta yer almadık. ABD'nin, Saddam Hüseyin'in Irakında işleri karıştıran PKK'dan gayet memnun olduğu dönemler kesinlikle vardı. Tabii ki, PKK konusunda biz ve bir ölçüde Türkiye, ektiğimizi biçiyoruz" dedi.

Milletvekili Holt, konuşmasından sonra bir gazetecinin Türk Silahlı Kuvvetlerinin Irak'ın kuzeyinde sona eren sınır ötesi operasyonuna ilişkin görüşünü sorması üzerine, "operasyonun sona ermesinden memnunum. Türkiye'nin PKK'nın yol açabileceği sorunlardan duyduğu kaygıyı anlıyorum ve dediğim gibi, keşke 20 sene öncesine dönebilsek ve ekilmesine izin verdiğimiz şiddet tohumlarını çıkarabilsek" dedi.

AA