HABER

ABD'den son dakika Türkiye açıklaması

Beyaz Saray'daki Erdoğan- Trump görüşmesinden günler sonra ABD'den kritik bir açıklama daha geldi. Son gelen bilgiye göre; ABD'nin IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk, "Türkiye DEAŞ ile mücadelede yakın müttefik. Koalisyon DEAŞ ile mücadelede Türkiye olmadan başarılı olamaz" dedi. Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ise yaptığı açıklamada, "Türklere şeffaflık sağlıyoruz" ifadesini kullandı.

McGurk "Rakka operasyonundan sonra istikrarı sağlama sürecinde Türkiye ile yakın işbirliği içinde olacaklarını" belirtti. McGurk, "Türkiye olmadan bunu yapamayız, her gün onlarla birlikte çalışıyoruz. Her koalisyon ortağıyla olduğu gibi, onlarla da bazı farklılıklarımız var. Ama çok yakın müttefikiz ve sorunları her zaman çözebiliriz" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun, Brett McGurke "Teröre destek veriyor, kesinlikle değiştirilmesinde fayda var" yorumunun hatırlatılması üzerine McGurk, "Bakan Tillerson’ın yakın ilişkiler içinde olduğu bir mevkidaşı" olarak tanımladığı Çavuşoğlu için, "Taktiksel farklılıklarımız olabilir, Dışişleri Bakanı’na büyük saygım var" dedi.

"TÜRKİYE’NİN KAYGILARINI ORTADAN KALDIRMAK İÇİN ÖNLEM ALIYORUZ"

Amerikan Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford da, Türkiye’yle görüş ayrılığı yaşanıp yaşanmadığıyla ilgili soruya, "Bunu askeri bir bakış açısıyla cevaplayacağım. İlk olarak, Türkiye bizim önemli bir müttefikimiz ve Türkiye ile uzun vadeli ilişkimiz kritik öneme sahip. Bunu koruyacağız," diye cevap verdi. Türkiye’yle yakın ilişkilerin sürdürülmesi için çok sayıda üst düzey ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlatan Dunford, "Rakka’ya ele geçirmenin en iyi yolunun ne olduğuyla ilgili farklı görüşlerimiz vardı. Biz tek olası yöntemin Suriye Demokrat Güçleri’yle olduğu görüşündeydik. Şimdi sahada Türkiye’nin kaygılarını ortadan kaldırmak için önlemler alıyoruz, örneğin silahların PKK’nın eline geçmemesi ya da Türkiye’ye gitmemesi gibi. Türklere şeffaflık sağlıyoruz. SDG’ye sağladığımız askeri teçhizatın sadece sadece Rakka’da kullanılmasının, başka yere gitmemesinin önlemini alıyoruz," ifadelerini kullandı.

McGurk eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimince IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi olarak görevlendirilmişti.

Dün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu NTV'de katıldığı televizyon programında McGurk'ün yerine başka bir yetkili getirilmesini istediklerini ifade ederek "(Brett) McGurk, Obama yönetimi döneminde ABD'nin DAEŞ özel temsilcisi oldu. McGurk'un değişmesinde fayda var. McGurk, PKK ve YPG'ye açıkça destek veriyor. Yönetime bu şekilde iletmedik ama görevine devam eden kişilerin ilişkilerimizi etkileyeceğini söyledik isim vermeden" demişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 36 yorum
SURİYE SINIRI.. DUVARLA ÖRÜLMELİ... TEHLİKE BÜYÜYOR..
@ismail_sen_1971 kardeşim sen öle diyorsunda bizim bu hükümet bırak duvar örmeyi ne kadar suriyeli varsa ülkeye soktu ülke afgan suriye ıraklı dolu kazakistan falan doldu türkiye için ciddi sorun olur ilerleyen zamanda adamlar duvar örmüyor aksine suriyelileri ülkeye sokuyor gelip türk esnafla yarısa bile girdiler dükkan falan acarak o dedigin yaş iş duvar örmek falan
@ismail_sen_1971 arkadaşım geçti borum pazarı sür eşşegini nigdeye bu ülke artık tek türklerin degil suriyeli ıraklı iranlı afganlı kardeşlerimizin hakkını yemeyelim degilmi :)
sadece KÖPRÜ yapmasını bilir kardeşim onlar boşuna yorum yapmışsın .
@lllxdelicesine_sevdamxlll Türkiyede Amerika, İsrail, İngiltere,fransa,Almanya ve daha birsürü ülkenin vatandaşı kalıcı olarak yaşıyorken; Size dokunan zor durumda evinden barkından olmuş Müslüman insanlarmı dokunuyor. Her toplumda pislikler vardır. Bu hepsinin pislik olduğu anlamına gelmez. kaçtane iyi insan tanıdında kendi canından olan müslümanları yargılıyorsun. Kim bilir belki daha 1 tane bile mülteci kampı görmemişsin orda yaşayanların hallerini görmemişsindir bile. Senin vicdanın yok. Herkes tekmeyi vuruyor müslüman diye sen neden vuruyorsun. Dinsizmisin?
eyyy TC hükümeti GSM OPERATÖRLERİ trk halkını soyuyor ,hırsızlık yapıyorlar,dolandırıcılık yapıyorlar,amaçları cep telefonu hizmetinden çok hırsızlık.ne zaman önlem alacaksınız
@sezaiarslan34 Kardes çok haklı bir isyanın varda takan kim? :)
Biz bu gazla arabistana kadar ineriz.
Geri Dön