HABER

ABD'den son dakika vize krizi açıklaması: Hayal kırıklığına uğradık

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi ile ilgili ABD'den bir son dakika haberi daha geldi... ABD Dışişleri Sözcüsü Heather Nauert Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık." açıklamasında bulundu."

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi ile ilgili ABD'den bir son dakika haberi daha geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Heather Nauert, Diplomatik misyon çalışanımızın tutuklanmasından dolayı hayal kırıklığına uğradık. Vize kararı bizimle ve Beyaz Saray'la koordinasyon içinde alındı. İlişkilerin düzelmesi Türkiye'nin tavrına bağlı" dedi.

"KARARI DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VE BEYAZ SARAY KOORDİNASYON İÇİNDE ALMIŞTIR"

Nauert, Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, "Büyükelçi Bass'ın Türkiye'de görev yapmasından gurur duyuyoruz... Kendisi sahip olduğumuz en iyi diplomatlardan biridir. Bu karar, Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray ile koordinasyon içinde alınmıştır" dedi.

Sözcü, konsolosluk çalışanlarının tutuklanmasını "rahatsız edici" bulduklarını belirterek, Türk hükümetinin neden böyle bir adım atmış olduğuyla ilgili bazı soru işaretlerinin bulunduğunu ifade etti.

ABD Dışişleri'nden yapılan açıklamalar şöyle:

Bizim büyükelçilerimiz tek başlarına iş yapmaz. Bu karar Dışişleri, Beyaz Saray ve Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) koordinasyonunda alındı.

John Bass'ın Türkiye'de görev yapmasından gurur duyduk, kendisi başarılı bir diplomattır.

Türkiye'nin kararı bizi derinden rahatsız etti.

ABD Büyükelçisi Bass'in tam olarak arkasındayız. Hem Dışişleri Bakanlığı olarak biz hem de Beyaz Saray.

Nauert, "ABD'nin vize hizmetlerini vermeye yeniden başlaması için koşulu ne?" sorusunu İyi bir başlangıç tutuklu iki personelimizin avukatlarıyla görüşmesine izin vermek olur." diye cevapladı.

Geri Dön